Słubice: 26 czerwca 2019   |   Imieniny: Paulina, Jan, Paweł
reklama
reklama

Rusza największa inwestycja kanalizacyjna w historii Słubic

Renowacja 21 km sieci kanalizacyjnej i 670 przyłączy na 45 ulicach, do tego budowa studni rewizyjnych i monitoringu – tak będą wyglądać najbliższe miesiące w centrum Słubic. Lada moment rusza modernizacja miejskiej sieci kanalizacyjnej. Szczegóły poznaliśmy na dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez Zakład Usług Wodno-Ściekowych.

konferencja zuws_002

Na konferencji spotkały się wszystkie strony biorące udział w realizacji tego przedsięwzięcia – burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz, prezes ZUWŚ Kazimierz Góra, szef firmy Cons Control System Marcin Kupiec (wykonawca) oraz prezes Zachodniego Centrum Konsultingowego Euro Invest Jerzy Korolewicz (inżynier kontraktu).

Wspólnie przedstawili na czym będą polegać prowadzone prace. Technologia, jak będzie zastosowana, powinna ucieszyć mieszkańców – będzie mniej inwazyjna i uciążliwa niż tradycyjne wykopy. Chodzi o użycie specjalnych rękawów uszczelniających.

- Do kanalizacji wprowadzany jest rękaw nasączony żywicami epoksydowymi, który po uformowaniu i podgrzaniu wodą utwardza się i szczelnie przywiera do rury poddawanej renowacji. Alternatywna metoda to tzw. u-liner. Specjalne rury, mniejsze od przekroju kanału, wprowadza się do sieci, a te pod wpływem pary wodnej powracają do swojej pierwotnej formy – wyjaśnia M. Kupiec.

konferencja zuws_008

Podczas konferencji prezes K. Góra zaznaczył, że jeżeli jakieś fragmenty sieci nie będą nadawały się do użycia tymi dwoma metodami, to prace będą prowadzone tradycyjnie, co oznacza, że poszczególne odcinki rur zostaną usunięte i wymienione.

Mieszkańcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość – w trakcie realizacji inwestycji czekają nas utrudnienia w organizacji ruchu, a część ulic będzie okresowo wyłączona z ruchu samochodowego i pieszego ze względu na wykopy. Pojawi się też nieprzyjemny zapach. – Ale wszystko po to, aby później było lepiej – podkreśla K. Góra.

Zarządzania przez niego spółka wyda na renowację sieci ponad 38 mln złotych. To zadanie to część szerszego projektu, o którym już wcześniej informowaliśmy – „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Słubice”. Przypomnijmy, cały projekt to koszt ponad 68,5 mln zł, z czego dotacja unijna blisko 50%. ZUWŚ pozyskał również na ten cel pożyczkę z NFOŚiGW w Warszawie.

Co się zmieni po realizacji projektu? - To zadanie, wraz z remontem i rozbudową miejskiej oczyszczalni ścieków, w bardzo dużym stopniu zwiększy bezpieczeństwo odbioru ścieków od mieszkańców i firm działających na terenie gminy. Ponadto sieć zostanie uszczelniona, co m.in. zmniejszy awaryjność urządzeń i zdecydowanie ograniczy napływ nadmiernej ilości wód deszczowych i gruntowych do oczyszczalni ścieków. Tym samym spełnione zostaną unijne wymogi ekologiczne – wyjaśnia prezes ZUWŚ.

konferencja zuws_014

Kontrakt z wykonawca został podpisany 27 lipca, a rozpoczęcie prac już niedługo, bo już na przełomie sierpnia i września. Wg założeń inwestora, prace budowlane potrwają do końca kwietnia 2020 roku.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama