Słubice: 26 czerwca 2019   |   Imieniny: Paulina, Jan, Paweł
reklama
reklama

Słubiczanie nie chcą ograniczeń w sprzedaży alkoholu

W lipcu zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie ograniczeń w sprzedaży alkoholu ogłoszone przez gminę Słubice. Mieszkańcy mogli wyrażać swoje zdanie poprzez wypełnianie specjalnych ankiet oraz głosowanie w internecie. Większość nie chce ograniczeń.

piwo zakaz

Konsultacje trwały od 3 do 25 lipca. Mieszkańcom zadano łącznie trzy pytania, na które mogli odpowiadać wypełniając i składając w urzędzie specjalną ankietę lub głosując za pośrednictwem portalu Słubice24, który był partnerem konsultacji.
  1. Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 23 do 6?
  2. Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 24 do 6?
  3. Czy Pana/Pani zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych wpłynie na poczucie Pana/Pani bezpieczeństwa?
Jak kształtują się wyniki po zsumowaniu wszystkich głosów? Łącznie oddano ich 2415. W pierwszym przypadku na TAK odpowiedziało 46%, a na NIE 54%, w drugim odpowiednio 38% i 62%. W trzecim pytaniu twierdzącej odpowiedzi udzieliło 69%, a przeczącej 31%.

Jaki z tego wniosek? - Obie formy kontaktów z mieszkańcami, tj. ankieta i sondaż pozwoliły na zdiagnozowanie problemu bezpieczeństwa w mieście. Odnotowano społeczny brak akceptacji dla ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych – czytamy w raporcie opublikowanym przez Urząd Miejski w Słubicach.

Mieszkańcy nie tylko głosowali, ale także szeroko komentowali sprawę w internecie. Autorzy raportu zwrócili uwagę na powszechną narrację, że wszelkie zakazy powodują z reguły odwrotne od zamierzonych skutki, jak choćby powstanie nielegalnych źródeł zakupu.

- Największe zapotrzebowanie i sprzedaż alkoholu miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w okresie prohibicji. Osiągnięto efekt odwrotny od zamierzonego - pisał jeden z internautów.

Większość osób biorących udział w konsultacjach wskazywała na konieczność działań prewencyjnych, tak by zmniejszyć ilość agresywnych zachowań i zakłócania ciszy nocnej. Padały też sugestie dotyczące zwiększenia patroli Straży Miejskiej i rozbudowy monitoringu w miejscach, w których dochodzi często do nadużywania alkoholu.

Co dalej? Wyniki konsultacji wraz ze sprawozdaniem trafią do radnych, którzy zapoznają się z nimi na najbliższej sesji. Radni nie muszą, ale mogą wziąć je po uwagę czy podejmowaniu decyzji w sprawie ewentualnego ograniczenia sprzedaży alkoholu.

ZOBACZ SPRAWOZDANIE Z KONSULTACJI
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama