Słubice: 24 marca 2019   |   Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
reklama
reklama

Jak wypoczywają nasze dzieci i młodzież? Sprawdzają to mundurowi

Słubiccy strażacy nie tylko sprawnie gaszą pożary, ale także kontrolują miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Wspólnie z policjantami uczą także najmłodszych jak bezpiecznie spędzać wakacje. Byli m.in. nad Jeziorem Grzybno w słynnym „Korczakowie”.

korczakowo 2

Kilka dni temu nasi strażacy pokazali, jak radzą sobie z ogniem - mieszkańcy obserwowali ich walkę z pożarem dachu auli Collegium Polonicum. I my również o tym pisaliśmy. Ale to nie jedyne obowiązki strażaków. Ich zadaniem jest również kontrola miejsc wypoczynku.

19 i 31 lipca kontrolowana była Harcerska Baza Obozowa – Korczakowo, która znajduje się nad Jeziorem Grzybno na terenie województwa Lubuskiego, obok wsi Świniary koło Ośna Lubuskiego. To tutaj co roku na obozie odpoczywają dzieci i młodzież. A kontrolę miejsc wypoczynku prowadzi kilka instytucji: strażacy, policjanci, przedstawiciele Sanepidu, Straży Granicznej i Kuratorium Oświaty.

- Przeprowadzanie cyklicznych wizytacji tego typu obozów ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa uczestników poprzez sprawdzenie m.in. dojazdu do miejsca obozu, sposobu przeprowadzenia sprawnej ewakuacji do miejsca bezpiecznego w sytuacji wystąpienia zagrożenia, a także łączności radiowej i komórkowej z kierownictwem obozu – opowiada Michał Borowy, rzecznik słubickich strażaków. Tego pilnują strażacy, a policjanci rozmawiają z uczestnikami o bezpieczeństwie.

- Przekazujemy dzieciom i młodzieży najważniejsze zasady bezpieczeństwa oraz informujemy, jak uniknąć czyhających zagrożeń. Udzielamy wskazówek, w jaki sposób powiadomić służby o zaistniałym zdarzeniu – mówi Magdalena Jankowska, rzecznik słubickiej komendy policji. Oprócz tego podczas spotkań służby sprawdziły, czy młodzi uczestnicy obozu wiedzą, jak zachować się w sytuacji pogorszenia warunków pogodowych, np. burz czy nadchodzącej nawałnicy.

korczakowo 4

Działania policji i straży pożarnej wpisują się w ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Podczas spotkań obozowicze mieli okazję nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a następnie sprawdzić swoje umiejętności na fantomach. Strażacy udzielili również instruktażu użycia podstawowego sprzętu ratowniczego, czyli koła i rzutki ratowniczej. A na koniec przygotowali pokaz ratownictwa wodnego przy użyciu łodzi motorowej.

Podczas drugiej wizyty na terenie Korczakowa druhowie z jednostki OSP w Ośnie Lubuskim zaprezentowali również sprzęt znajdujący się na ich samochodzie ratowniczo – gaśniczym. A na koniec dzieci mogły się schłodzić przy rozstawionej kurtynie wodnej. Dzień był upalny, więc wszystkim bardzo się to podobało!

korczakowo 1

Ale służby są obecne nie tylko na zorganizowanych obozach i wyjazdach. Jak informuje Magdalena Jankowska, policjanci przez całe wakacje kontrolują miejsca wypoczynku i akweny wodne w powiecie słubickim.

Policjanci szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo osób, które korzystają ze sprzętu wodnego, biwakują i rozpalają ogniska w miejscach niedozwolonych oraz pod wpływem alkoholu korzystają z kąpieli – podkreśla M. Jankowska. Kontrole potrwają aż do zakończenia sezonu letniego.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama