Słubice: 17 grudnia 2018   |   Imieniny: Olimpia, Łukasz, Jolanta
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Jak wypoczywają nasze dzieci i młodzież? Sprawdzają to mundurowi
reklama
reklama

Jak wypoczywają nasze dzieci i młodzież? Sprawdzają to mundurowi

Słubiccy strażacy nie tylko sprawnie gaszą pożary, ale także kontrolują miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Wspólnie z policjantami uczą także najmłodszych jak bezpiecznie spędzać wakacje. Byli m.in. nad Jeziorem Grzybno w słynnym „Korczakowie”.

korczakowo 2

Kilka dni temu nasi strażacy pokazali, jak radzą sobie z ogniem - mieszkańcy obserwowali ich walkę z pożarem dachu auli Collegium Polonicum. I my również o tym pisaliśmy. Ale to nie jedyne obowiązki strażaków. Ich zadaniem jest również kontrola miejsc wypoczynku.

19 i 31 lipca kontrolowana była Harcerska Baza Obozowa – Korczakowo, która znajduje się nad Jeziorem Grzybno na terenie województwa Lubuskiego, obok wsi Świniary koło Ośna Lubuskiego. To tutaj co roku na obozie odpoczywają dzieci i młodzież. A kontrolę miejsc wypoczynku prowadzi kilka instytucji: strażacy, policjanci, przedstawiciele Sanepidu, Straży Granicznej i Kuratorium Oświaty.

- Przeprowadzanie cyklicznych wizytacji tego typu obozów ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa uczestników poprzez sprawdzenie m.in. dojazdu do miejsca obozu, sposobu przeprowadzenia sprawnej ewakuacji do miejsca bezpiecznego w sytuacji wystąpienia zagrożenia, a także łączności radiowej i komórkowej z kierownictwem obozu – opowiada Michał Borowy, rzecznik słubickich strażaków. Tego pilnują strażacy, a policjanci rozmawiają z uczestnikami o bezpieczeństwie.

- Przekazujemy dzieciom i młodzieży najważniejsze zasady bezpieczeństwa oraz informujemy, jak uniknąć czyhających zagrożeń. Udzielamy wskazówek, w jaki sposób powiadomić służby o zaistniałym zdarzeniu – mówi Magdalena Jankowska, rzecznik słubickiej komendy policji. Oprócz tego podczas spotkań służby sprawdziły, czy młodzi uczestnicy obozu wiedzą, jak zachować się w sytuacji pogorszenia warunków pogodowych, np. burz czy nadchodzącej nawałnicy.

korczakowo 4

Działania policji i straży pożarnej wpisują się w ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Podczas spotkań obozowicze mieli okazję nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a następnie sprawdzić swoje umiejętności na fantomach. Strażacy udzielili również instruktażu użycia podstawowego sprzętu ratowniczego, czyli koła i rzutki ratowniczej. A na koniec przygotowali pokaz ratownictwa wodnego przy użyciu łodzi motorowej.

Podczas drugiej wizyty na terenie Korczakowa druhowie z jednostki OSP w Ośnie Lubuskim zaprezentowali również sprzęt znajdujący się na ich samochodzie ratowniczo – gaśniczym. A na koniec dzieci mogły się schłodzić przy rozstawionej kurtynie wodnej. Dzień był upalny, więc wszystkim bardzo się to podobało!

korczakowo 1

Ale służby są obecne nie tylko na zorganizowanych obozach i wyjazdach. Jak informuje Magdalena Jankowska, policjanci przez całe wakacje kontrolują miejsca wypoczynku i akweny wodne w powiecie słubickim.

Policjanci szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo osób, które korzystają ze sprzętu wodnego, biwakują i rozpalają ogniska w miejscach niedozwolonych oraz pod wpływem alkoholu korzystają z kąpieli – podkreśla M. Jankowska. Kontrole potrwają aż do zakończenia sezonu letniego.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama