Słubice: 18 lutego 2019   |   Imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
reklama
reklama

Przed nami kulminacja upałów – służby ostrzegają

Przed nami kolejne dni upałów! Od wtorku do czwartku ma być wyjątkowo gorąco. Służby ostrzegają przed negatywnymi skutkami przebywania na słońcu i deklarują gotowość do działania w kryzysowych sytuacjach.

upal niebo
Kulminacja upałów czeka nas od wtorku do czwartku

Tegoroczne lato już od kilku tygodni raczy nas wysokimi temperaturami. Nie inaczej będzie przez kolejne dwa dni – Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego działający przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim wydał dziś komunikat, w którym ostrzega przed kulminacją upałów. Od 7 sierpnia od godz. 12 do 9 sierpnia do godz. 22 będzie bardzo gorąco - maksymalna temperatura w dzień ma wynosić od 32°C do 35°C. Nocami będzie około 18-21°C.

Takie upały mogą być niebezpieczne. Lekarze ze szpitala im. Prof. Zbigniewa Religi w Słubicach ostrzegają, żeby uważać na odwodnienie. - Do naszego szpitala przywożeni są pacjenci w różnym wieku. Na SOR trafiają młodzi ludzie, ale także i seniorzy – mówi Romuald Dmytrowski, lekarz nadzorujący Szpitalny Oddział Ratunkowy słubickiego szpitala. I przypomina, żeby podczas wysokich temperatur przyjmować duże ilości płynów, przynajmniej 2-3 litry na dobę.

Podczas upałów nie należy zapominać również o zwierzętach. Każdemu należy zapewnić możliwość schronienia się przed słońcem. I stały dostęp do zimnej wody, której pewnie będzie pić więcej niż zwykle.

Przy tej okazji słubicka policja apeluje o bezpieczne zachowanie nad wodą – czyli tam, gdzie wiele osób decyduje się spędzić czas w takie upały. - Od kwietnia 2018 roku w całej Polsce utonęło już blisko 270 osób, a tylko w miniony weekend aż 24. Na naszym terenie takiego przypadku jeszcze nie zanotowaliśmy - mówi Magdalena Jankowska, rzecznik słubickiej policji. I wyjaśnia, że wielu tragedii, do których dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą.

- Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona – przypomina policjantka.

Upały to także sporo obowiązków dla strażaków. Michał Borowy z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach wyjaśnia, że tak wysokie temperatury często powodują przeciążenia sieci energetycznej. – Jesteśmy na to przygotowani. Chodzi o wsparcie miejsc szczególnie wrażliwych, gdzie zasilanie jest niezbędne. To są np. osoby wentylowane mechanicznie, którym już mieliśmy okazję pomagać. Jeśli jest potrzeba, dowozimy i uruchamiany agregat prądotwórczy. Swoim wsparciem służymy również instytucjom – mówi M. Borowy.

Strażacy są także gotowi, aby dowozić wodę pitną – szczególnie w tej miejsca, gdzie dostęp jest utrudniony, np. dla osób uwięzionych w wypadku samochodowym czy korkach. A co z chłodzeniem osób i niezwykle popularnymi w lato tzw. kurtynami wodnymi? – To nie jest nasze zadanie, ale jesteśmy gotowi wesprzeć samorządy i inne instytucje, jeśli zajdzie taka potrzeba – deklaruje M. Borowy.

podlewanie ogrodkow
Podlewając ogródki, pamiętajmy o racjonalnym użyciu wody

A jeśli chodzi o najważniejsze, czyli zaopatrzenie w wodę, to nie mamy powodów do obaw. - Zbiorniki są pełne, a nasi ludzie i sprzęt pracują pełną parą – zapewnia Dariusz Kuczyński z ZUWŚ. Podkreśla, że na razie nie grożą nam również ograniczenia w dostawie wody, szczególnie do ogródków działkowych, gdzie jest wykorzystywana do podlewania. Warto jednak korzystać z niej rozsądnie.

A wy jakie macie sposoby na te upały i skuteczną ochłodę? Dajcie znać w komentarzach.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama