Słubice: 10 grudnia 2018   |   Imieniny: Julia, Judyta, Daniel
reklama
reklama

Przed nami kulminacja upałów – służby ostrzegają

Przed nami kolejne dni upałów! Od wtorku do czwartku ma być wyjątkowo gorąco. Służby ostrzegają przed negatywnymi skutkami przebywania na słońcu i deklarują gotowość do działania w kryzysowych sytuacjach.

upal niebo
Kulminacja upałów czeka nas od wtorku do czwartku

Tegoroczne lato już od kilku tygodni raczy nas wysokimi temperaturami. Nie inaczej będzie przez kolejne dwa dni – Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego działający przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim wydał dziś komunikat, w którym ostrzega przed kulminacją upałów. Od 7 sierpnia od godz. 12 do 9 sierpnia do godz. 22 będzie bardzo gorąco - maksymalna temperatura w dzień ma wynosić od 32°C do 35°C. Nocami będzie około 18-21°C.

Takie upały mogą być niebezpieczne. Lekarze ze szpitala im. Prof. Zbigniewa Religi w Słubicach ostrzegają, żeby uważać na odwodnienie. - Do naszego szpitala przywożeni są pacjenci w różnym wieku. Na SOR trafiają młodzi ludzie, ale także i seniorzy – mówi Romuald Dmytrowski, lekarz nadzorujący Szpitalny Oddział Ratunkowy słubickiego szpitala. I przypomina, żeby podczas wysokich temperatur przyjmować duże ilości płynów, przynajmniej 2-3 litry na dobę.

Podczas upałów nie należy zapominać również o zwierzętach. Każdemu należy zapewnić możliwość schronienia się przed słońcem. I stały dostęp do zimnej wody, której pewnie będzie pić więcej niż zwykle.

Przy tej okazji słubicka policja apeluje o bezpieczne zachowanie nad wodą – czyli tam, gdzie wiele osób decyduje się spędzić czas w takie upały. - Od kwietnia 2018 roku w całej Polsce utonęło już blisko 270 osób, a tylko w miniony weekend aż 24. Na naszym terenie takiego przypadku jeszcze nie zanotowaliśmy - mówi Magdalena Jankowska, rzecznik słubickiej policji. I wyjaśnia, że wielu tragedii, do których dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą.

- Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona – przypomina policjantka.

Upały to także sporo obowiązków dla strażaków. Michał Borowy z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach wyjaśnia, że tak wysokie temperatury często powodują przeciążenia sieci energetycznej. – Jesteśmy na to przygotowani. Chodzi o wsparcie miejsc szczególnie wrażliwych, gdzie zasilanie jest niezbędne. To są np. osoby wentylowane mechanicznie, którym już mieliśmy okazję pomagać. Jeśli jest potrzeba, dowozimy i uruchamiany agregat prądotwórczy. Swoim wsparciem służymy również instytucjom – mówi M. Borowy.

Strażacy są także gotowi, aby dowozić wodę pitną – szczególnie w tej miejsca, gdzie dostęp jest utrudniony, np. dla osób uwięzionych w wypadku samochodowym czy korkach. A co z chłodzeniem osób i niezwykle popularnymi w lato tzw. kurtynami wodnymi? – To nie jest nasze zadanie, ale jesteśmy gotowi wesprzeć samorządy i inne instytucje, jeśli zajdzie taka potrzeba – deklaruje M. Borowy.

podlewanie ogrodkow
Podlewając ogródki, pamiętajmy o racjonalnym użyciu wody

A jeśli chodzi o najważniejsze, czyli zaopatrzenie w wodę, to nie mamy powodów do obaw. - Zbiorniki są pełne, a nasi ludzie i sprzęt pracują pełną parą – zapewnia Dariusz Kuczyński z ZUWŚ. Podkreśla, że na razie nie grożą nam również ograniczenia w dostawie wody, szczególnie do ogródków działkowych, gdzie jest wykorzystywana do podlewania. Warto jednak korzystać z niej rozsądnie.

A wy jakie macie sposoby na te upały i skuteczną ochłodę? Dajcie znać w komentarzach.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama