Słubice: 26 maja 2019   |   Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
reklama
reklama

Polskie karetki będą mogły jechać do Frankfurtu

W przyszłym roku ma szansę rozpocząć się współpraca transgraniczna w obszarze ratownictwa medycznego. W słubickim szpitalu odbyło się spotkanie w sprawie porozumienia i umowy międzynarodowej, która zmienić ma dotychczasowe przepisy. Dzięki temu polskie karetki będą mogły przekraczać granicę.

Karetka Słubice

Dlaczego zmiany w przepisach są konieczne? - Polskie zespoły ratunkowe nie mają dotychczas, w przeciwieństwie do niemieckich, uprawnień do przekroczenia granic. Po stronie polskiej przepisy na poziomie centralnym nie uwzględniały rozwiązań transgranicznych – tłumaczy Małgorzata Krasowska-Marczyk, prezes słubickiego szpitala.

A w praktyce oznacza to tyle, że obywatele Niemiec, którzy znaleźli się po polskiej stronie i potrzebują pomocy medycznej, przewożeni są do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Słubicach, skąd odbierają ich niemieckie służby ratunkowe.

To zmieni się w przyszłym roku. 19 lipca w słubickim szpitalu odbyło się spotkanie Bożeny Chudak, dyrektor Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., z Małgorzatą Krasowską-Marczyk, prezes słubickiego szpitala, i dr Jarosławem Buksą, lekarzem naczelnym naszej lecznicy. Wziął w nim udział również Roman Siemiński, zastępca burmistrza Słubic.

Dyskusja dotyczyła dwóch ważnych dokumentów: Porozumienia o współpracy w ramach projektu pilotażowego „Region modelowy Frankfurt nad Odrą – Słubice” oraz realizacji Umowy ramowej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym.

Po podpisaniu tego porozumienia polskie karetki będą mogły brać udział w akcjach ratowniczych po niemieckiej stronie i przewozić pacjentów do „najbliższego i właściwego ze względu na stan pacjenta podmiotu leczniczego”. Zadecyduje o tym dyspozytornia medyczna w Gorzowie Wlkp. lub we Frankfurcie.

Ze względu na szereg zmian, najpierw w niemieckich przepisach, a obecnie w polskim ustawodawstwie w obszarze Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz konieczności dopracowania spraw technicznych, podpisanie i wdrożenie porozumienia przewidywane jest od 1 kwietnia przyszłego roku – wyjaśniła B. Chudak. J. Bbuksa zwrócił przy tej okazji uwagę na specyfikę szpitala w Słubicach, związaną z przygranicznym położeniem. To generuje finansowe obciążenia, które nie są refundowane przez NFZ.

Tego samego dnia w szpitalu niemiecka telewizja Rundfunk Berlin-Brandenburg nagrywała reportaż nt. współpracy transgranicznej. Pokazywali to, jak obecnie wygląda praca: jak niemiecki zespół ratownictwa odbiera ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Słubicach, obywatela Niemiec z podejrzeniem udaru.

Wsparcie dla szpitala zaoferowała także gmina Słubice. Roman Siemiński potwierdził, że gmina pomoże szpitalowi w zakupie nowej karetki.

Sprawie będziemy się przyglądać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama