Słubice: 12 grudnia 2018   |   Imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
reklama
reklama

Polskie karetki będą mogły jechać do Frankfurtu

W przyszłym roku ma szansę rozpocząć się współpraca transgraniczna w obszarze ratownictwa medycznego. W słubickim szpitalu odbyło się spotkanie w sprawie porozumienia i umowy międzynarodowej, która zmienić ma dotychczasowe przepisy. Dzięki temu polskie karetki będą mogły przekraczać granicę.

Karetka Słubice

Dlaczego zmiany w przepisach są konieczne? - Polskie zespoły ratunkowe nie mają dotychczas, w przeciwieństwie do niemieckich, uprawnień do przekroczenia granic. Po stronie polskiej przepisy na poziomie centralnym nie uwzględniały rozwiązań transgranicznych – tłumaczy Małgorzata Krasowska-Marczyk, prezes słubickiego szpitala.

A w praktyce oznacza to tyle, że obywatele Niemiec, którzy znaleźli się po polskiej stronie i potrzebują pomocy medycznej, przewożeni są do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Słubicach, skąd odbierają ich niemieckie służby ratunkowe.

To zmieni się w przyszłym roku. 19 lipca w słubickim szpitalu odbyło się spotkanie Bożeny Chudak, dyrektor Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., z Małgorzatą Krasowską-Marczyk, prezes słubickiego szpitala, i dr Jarosławem Buksą, lekarzem naczelnym naszej lecznicy. Wziął w nim udział również Roman Siemiński, zastępca burmistrza Słubic.

Dyskusja dotyczyła dwóch ważnych dokumentów: Porozumienia o współpracy w ramach projektu pilotażowego „Region modelowy Frankfurt nad Odrą – Słubice” oraz realizacji Umowy ramowej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym.

Po podpisaniu tego porozumienia polskie karetki będą mogły brać udział w akcjach ratowniczych po niemieckiej stronie i przewozić pacjentów do „najbliższego i właściwego ze względu na stan pacjenta podmiotu leczniczego”. Zadecyduje o tym dyspozytornia medyczna w Gorzowie Wlkp. lub we Frankfurcie.

Ze względu na szereg zmian, najpierw w niemieckich przepisach, a obecnie w polskim ustawodawstwie w obszarze Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz konieczności dopracowania spraw technicznych, podpisanie i wdrożenie porozumienia przewidywane jest od 1 kwietnia przyszłego roku – wyjaśniła B. Chudak. J. Bbuksa zwrócił przy tej okazji uwagę na specyfikę szpitala w Słubicach, związaną z przygranicznym położeniem. To generuje finansowe obciążenia, które nie są refundowane przez NFZ.

Tego samego dnia w szpitalu niemiecka telewizja Rundfunk Berlin-Brandenburg nagrywała reportaż nt. współpracy transgranicznej. Pokazywali to, jak obecnie wygląda praca: jak niemiecki zespół ratownictwa odbiera ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Słubicach, obywatela Niemiec z podejrzeniem udaru.

Wsparcie dla szpitala zaoferowała także gmina Słubice. Roman Siemiński potwierdził, że gmina pomoże szpitalowi w zakupie nowej karetki.

Sprawie będziemy się przyglądać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama