Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Co dalej z pomnikami radzieckimi na naszym pograniczu? Będą o tym rozmawiać uczestnicy polsko-niemieckiej spotkania w Collegium Polonicum. Na uczestników czekają wykłady przygotowane przez naukowców i historyków oraz otwarta dyskusja.

Pomnik żołnierzy
Jaka przyszłość czeka pomnik przy pl. Bohaterów?

W Polsce, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmienia się patronów wielu ulic i placów, ale też znika wiele pomników poświęconych nie tylko Armii Czerwonej, ale i Ludowemu Wojsku Polskiemu. Niektóre gminy bronią się przed takim działaniem, bo często chodzi o miejsca, które kształtują wizerunek miast i lokalną kulturę pamięci.

- Z kolei w Brandenburgii regularnie dba się o radzieckie pomniki, a rząd landu ustanowił 8 maja, czyli tzw. dzień wyzwolenia, oficjalnym dniem pamięci. Obie strony regionu przygranicznego obchodzą się zatem z tymże dziedzictwem w sposób skrajnie odmienny. Jak do tego doszło i co to oznacza dla naszej pamięci o roku 1945? – zastanawia się Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbędzie się 9 lipca  Collegium Polonicum. Jego tytuł brzmi „Bronić, przekształcić, usunąć? Pomniki żołnierzy radzieckich na pograniczu pomiędzy polską dekomunizacją a niemiecką ochroną zabytków”.

Całość będzie moderowana przez Jana Musekampa (Instytut Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą), a specjalne wprowadzenie wygłosi Nancy Waldmann (również z tegoż instytutu, reprezentująca także organizację Sieć Ziem Zachodnich i Północnych).

Wśród uczestników dyskusji będą m.in. dr Mischa Gabowitsch (Einstein Forum Potsam), Leszek Kania (Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze), dr Eryk Krasucki (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim) oraz wspomniany Roland Semik (Towarzystwo Historyczne we Frankfurcie nad Odrą).

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Termin: 9.07.2018, godz. 18:15. Miejsce: Collegium Polonicum, sala nr 13.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2018-07-02 16:00
Pomnik Bohaterów upamiętnia po renowacji (kiedy usunięto gwiazdę z żołnierza radzieckiego) przede wszystkim 1 Armię Wojska Polskiego, więc usuwanie byłoby pomyłką. Warto także dodać, że 1 i 2 Armia WP to nie jest Ludowe Wojsko Polskie, bo to pojęcie tyczy się armii PRL.
#2 Jarosław Grudzień 2018-07-02 18:37
To jest pomnik polskiego żołnierza i niemieckiego antyfaszysty. Zostawić!
#3 Rob 2018-07-02 19:39
Pomnik na placu Bohaterów zostawić i czołg w Kunowicach tez zostawić. Nie dajmy sie wciągnąć w paranoje jakie tworzą PIS-y
#4 victory79 2018-07-02 22:13
To jest tak bez sensu, że nie wiadomo jak to skomentować. Może powinien być też zakaz ubierania się w czerwone stroje bo przypominają rządy komunistyczne.
#5 zbigniew sadecki 2018-07-04 19:00
Ocalmy historię i nie dajmy się zwariować. Cóż są winni ci biedacy, którzy oddali życie za ubicie hitlerowskiego ścierwa. Burzenie pomników zwiastuje koniec społeczeństwa. Powstrzymajmy oszalałych z nienawiści popleczników prezesa. Nie dają nic w zamian.Historii nic nie zmieni, Żadna ustawa.
#6 yon 2018-07-24 11:10
Co z tym zrobic, co z tym zrobic... Jak to co?- wyremontowac, uzupelnic zapasy paliwa i amunicji i spokojnie czekac na rozwoj wydarzen... Moze byc, ze niedlugo jeszcze by sie mogly przydac. Czasy sie robia nespokojne...

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.