Słubice: 17 listopada 2018   |   Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
reklama
reklama

Słubice i Frankfurt wspólnie promowały się w Rostocku

Tradycja współpracy miast hanzeatyckich wciąż trwa. W 38. Międzynarodowych Dniach Hanzy, które tym razem odbyły się w niemieckim Rostocku, wzięła udział połączona delegacja Słubic i Frankfurtu. A towarzyszyli im artyści, którzy tanecznym krokiem zapraszali do odwiedzenia dwumiasta.

delegacja hanza

Zjazd miast hanzeatyckich to trzydniowe, kolorowe święto, które co roku przyciąga gości z wielu krajów. Nie inaczej było i tym razem. Od 21 do 24 czerwca w Rostocku gościli przedstawiciele 115 miast z 16 z krajów, m.in. Francji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Islandii, Łotwy, Estonii, Rosji, a także oczywiście Niemiec i Polski. W tym gronie znalazła się również delegacja Słubic i Frankfurtu, wraz z włodarzami: Tomaszem Ciszewiczem i Rene Wilke.

- Wielu turystów zatrzymywało się przy stoisku Słubic i Frankfurtu, jedynym na którym prezentowały się wspólnie dwa miasta z dwóch różnych państw. To budziło ciekawość i było tematem wielu rozmów – mówi Beata Bielecka, rzecznik słubickiego magistratu. I dodaje, że magnesem, który ich przyciągał byli, podobnie jak w roku ubiegłym, tancerze z Bohemy prowadzonej przez Henryka Lechelta (ale oczywiście nie tylko). Na scenie zaprezentowali tańce ludowe, a przy stoisku - towarzyskie.

- Przy muzyce z Greka Zorby porwali do tańca wielu turystów, a także burmistrza Tomasza Ciszewicza i przewodniczącego rady miejskiej Mariusza Olejniczaka - relacjonuje B. Bielecka. A oprócz tego goście odwiedzający stoisko dwumiasta mogli poznać jego ofertę turystyczną, lokalne specjały, a także dowiedzieć się sporo o współpracy obu miast.

Imprezę odwiedziło ponad 400 tys. osób. Bogaty program przegotował również Rostock, który przy tej okazji świętował 800-lecie istnienia. W porcie i innych miejscach odbywały się wystawy, przedstawienia teatralne, występy muzyczne…

Międzynarodowe Dni Hanzy są pokłosiem historycznej tradycji związku ok. 200 miast, który działał od XIII do XVI w. - Liga Hanzeatycka upowszechniała idee samorządu miejskiego, solidarności społecznej, akcentowała potrzebę wzajemnej pomocy – uważa burmistrz Tomasz Ciszewicz. To ważna tradycja, na której opiera się założony w 1980 roku związek Nowej Hanzy. Tworzy go 176 miast z regionu Morza Bałtyckiego. A spotkania odbywają co roku w jednym z nich. Już wiadomo, że gospodarzem przyszłorocznej imprezy będzie rosyjski Pskov.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama