Słubice: 16 lipca 2019   |   Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
reklama

Seniorzy z powiatu słubickiego będą mieli swoje miejsce!

To już pewne – w Słubicach powstanie Dom Dziennego Pobytu dla seniorów! Fundacja na rzecz Collegium Polonicum otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na dwa projekty- drugi podobny dom otworzy również w powiecie krośnieńskim.

kurs seniorow_1

O tym, że Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, razem z powiatem słubickim i pozostałymi partnerami, stara się o pozyskanie środków z Urzędu Marszałkowskiego na rozwój usług społecznych w powiecie, w tym m.in. na remont Domu Dziennego Pobytu, pisaliśmy w grudniu zeszłego roku. Wtedy przedstawiciele fundacji i partnerów podpisali wniosek, który został złożony na konkurs. I trwało oczekiwanie na jego wyniki.

W międzyczasie powiat słubicki otrzymał dofinansowanie na remont pomieszczeń w budynku przychodni przy ul. Mickiewicza, gdzie ma nowa placówka ma mieć siedzibę. Są kolejne dobre wiadomości: wniosek został oceniony pozytywnie, dofinansowanie przyznane – Dom Dziennego Pobytu coraz bliżej!

Przypomnijmy, liderem projektu, który nosi tytuł „Opiekuńcze Skrzydła Powiatu” jest Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, a partnerami Gmina Cybinka, Ośrodek Pomocy Społecznej w Cybince, Powiat Słubicki i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach, Powiatowy Ośrodek Wsparcia w Rzepinie oraz Stowarzyszenie Po PROstu ze Słubic.

- Cieszymy się bardzo, że udało nam się pozyskać dofinasowanie na tak ważny dla mieszkańców projekt. Dzięki temu możliwe będzie aktywizowanie i pomoc osobom starszym, samotnym, niesamodzielnym, które tej pomocy wymagają. Szeroki zakres usług pozwoli na objęcie opieką nie tylko ich samych, ale także ich opiekunów – mówi Magdalena Tokarska, prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum. Jak podkreśla, uzyskanie wsparcia było możliwe dzięki zaangażowaniu wszystkich parterów. Wartość projektu to 2,8 mln zł.

Oprócz Domu Dziennego Pobytu dla 20 seniorów projekt zakłada objęcie pomocą osób starszych, niesamodzielnych i niepełnosprawnych – świadczone będą dla nich usługi opiekuńcze i asystenckie. Wsparcie, w tym możliwości skorzystania ze szkoleń, będą mieli również opiekunowie takich osób.

Jakie jeszcze działania zakłada projekt? Przy słubickim DDP powstanie Klub Seniora. Pomoc otrzyma także podobny klub działający już w Cybince. To jednak nie wszystko. W ramach projektu Stowarzyszenie po PROstu będzie prowadzić poradnictwo dla rodzin potrzebujących pomocy oraz opiekunów osób niepełnosprawnych.

- Być może wielu z tych działań nie będzie widać, jak godzin, które opiekunowie spędzą z osobami niepełnosprawnymi czy niesamodzielnymi. Ale dla nich ta pomoc jest bardzo ważna. My ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, żeby system usług społecznych w powiecie spełniał oczekiwania osób potrzebujących – deklaruje M. Tokarska.

Niedługo podpisanie umowy dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim, a potem, jak podkreśla prezes, czas zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Jest szansa na to, aby Dom Dziennego Pobytu został otwarty jeszcze w tym roku.

Zespół fundacji będzie miał tej pracy sporo. To nie jedyny DDP, jaki ta organizacja otworzy. Bardzo podobny projekt będzie realizował również w powiecie krośnieńskim, we współpracy ze stowarzyszeniem Przystań z Krosna Odrzańskiego. Tu wartość projektu wynosi 2,5 mln zł.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama