Słubice: 22 maja 2019   |   Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
reklama
reklama

Najstarsi studenci zakończyli rok akademicki

Studiują już 17 lat i wciąż nie mają dość! A mowa o słuchaczach Polsko-Niemieckiej Akademii Seniora, którzy 12 czerwca uroczyście zakończyli kolejny rok akademicki. Zamiast egzaminów i zaliczeń była radość, muzyka i śpiew.

akademia seniorow_final_1

Najstarsi słubiccy studenci spotykali się na wykładach co miesiąc – raz po polskiej, raz po niemieckiej stronie, w gościnnych murach Collegium Polonicum i Viadriny. A 12 czerwca zakończyli kolejny, 17 już rok akademicki. – Tematyka wykładów była uzależniona od zainteresowań grupy. Słuchaliśmy wykładów o zdrowiu, bezpieczeństwie, historii, kulturze czy zagadnieniach społeczno-politycznych – mówi Wanda Lipowicz z akademii. O tych wykładach pisaliśmy regularnie także na łamach portalu Słubice24.

A wczoraj przyszedł czas na podsumowanie. Zakończenie roku było powodem do dumy i radości. Zgromadzonych gości przywitał Frank Mende, przewodniczący Rady Seniorów we Frankfurcie nad Odrą. A uświetniły je swoimi występami dwa chóry: Konsonans ze Słubic i Lebensfreude z Frankfurtu nad Odrą. Wspólnie zaśpiewały kilka utworów, a publiczność bardzo chętnie do nich dołączyła!

Teraz studenci udadzą się na zasłużone wakacje. – Przed nami trzy miesiące wolnego, a po nich ruszy kolejny rok. Plan jest dopięty niemal na ostatni guzik – zdradza W. Lipowicz. Studenci spotkają się ochoczo kolejny raz – bo na tej akademii studiować kilkanaście lat, to powód do dumy!

Polsko-Niemiecką Akademię Seniora wspiera niemiecka spółka Arle, która w grudniu ubiegłego roku uruchomiła we Frankfurcie Polsko-Niemiecki Punt Współpracy na rzecz Seniorów.

Będziemy cały czas pomagać seniorom z akademii finansowo, ale przede wszystkim chcielibyśmy, żeby zajęli się prowadzeniem punktu współpracy. Nasze założenie było właśnie takie – że my uruchamiamy, a potem seniorzy prowadzą ten punkt sami – mówi Natalia Szulc z Arle. I dodaje, że akademia w przyszłym roku będzie korzystać ze wsparcia euroregionu, został już złożony wniosek o dofinansowanie.

akademia seniorow_final_2

Na razie wiadomo już, że inauguracja kolejnego roku akademickiego odbędzie się 9 października o godz. 15. w Collegium Polonicum. A wykład wygłosi sam starosta Marcin Jabłoński. Będzie on dotyczył polityki senioralnej w powiecie słubickim.

Kolejne wykłady będą dotyczyły m.in. opieki zdrowotnej, 100-lat odzyskania niepodległości przez Polskę, polskich laureatów nagrody Nobla w dziedzinie literatury czy historii wieży Kleista. O kolejnych terminach i tematach będziemy oczywiście informować.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama