Słubice: 17 grudnia 2018   |   Imieniny: Olimpia, Łukasz, Jolanta
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Przedszkola w wakacje po raz pierwszy bez dyżurów – MEN zaskoczony decyzją urzędników
reklama
reklama

Przedszkola w wakacje po raz pierwszy bez dyżurów – MEN zaskoczony decyzją urzędników

Wraca temat dyżurów przedszkoli. Zbliża się sierpień, kiedy po raz pierwszy wszystkie przedszkola w Słubicach będą zamknięte w tym samym czasie. I już wiadomo, że w przyszłym roku będzie tak samo. Choć z takim podejściem słubickich urzędników nie do końca zgadza się Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Przedszkola Słubice

O sprawie dyżurów słubickich przedszkoli – a właściwie decyzji o tym, że ich nie będzie w tym roku, pisaliśmy kilkukrotnie, jeszcze w zeszłym roku.

Wtedy to rodzice dowiedzieli się, że dyżurów w słubickich placówkach nie będzie i muszą w sierpniu zapewnić dzieciom opiekę we własnym zakresie. Pod naszymi artykułami i na forach internetowych i pojawiły się różne głosy – i aprobujące, i krytykujące takie rozwiązanie.

Różne opinie rodziców

- Wątpię, że rodzice wszystkich kilkuset przedszkolaków mieli z kim zostawić dzieci w sierpniu - pisała jedna z mam. - Pierwsza sprawa to urlopy, które nie każdy dostanie w sierpniu. Są firmy, które narzucają urlop np. w styczniu, bo wtedy nie ma produkcji, i taki rodzic nie ma wyboru – dodała w komentarzu.

Zwróciła też uwagę, że są samotne matki i rodziny, które mają wiele dzieci. Wtedy ciężko o kogoś, kto weźmie całą trójkę. Zaznaczyła, że nie każdy ma też bliskich, którzy pomogą w opiece. - Myślę, że takie rozwiązanie jest bardzo egoistyczne i niesprawiedliwe. Wyraża troskę bardziej o panie opiekunki niż o interesy dzieci – podsumowała swoją wypowiedź.

Inni rodzice z kolei odpowiadali, że podobnie jest w szkole, tu przerwa trwa 2 miesiące i o rodziców uczniów nikt się nie martwi, więc czemu nie mają sobie poradzić i rodzice przedszkolaków? - Kwestia przyzwyczajenia i każdy znajdzie opiekę dla dziecka – mówiła jedna z mam. Zwróciła również uwagę, że dla wielu dzieci jest to jedyna okazja, żeby odpocząć od przedszkola

- Uważam, że będzie to jedyna szansa na przymusowe wakacje dla biednych dzieci, które chodzą całe dwa miesiące do przedszkola nie mając żadnej przerwy. Rodzic jedzie na urlop, a dziecko idzie do przedszkola. Takich dzieci jest masa – pisała z troską.

Wyjaśnienia urzędników

O całą sprawę postanowiliśmy zapytać urzędników. W pierwszej kolejności o wyjaśnienie zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Słubicach. Odpowiedź otrzymaliśmy od rzeczniczki Beaty Bieleckiej. Poniżej jej treść.

INFORMACJA Z URZĘDU MIEJSKIEGO

Z taką interpretacją nie zgodziło się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jeszcze w ubiegłym roku rozmawialiśmy z jej przedstawicielami, a od Justyny Sadlak z biura prasowego MEN otrzymaliśmy odpowiedź, w której ministerstwo odniosło się do informacji przedstawionych przez słubicki magistrat.

ZOBACZ WYJAŚNIENIE MEN

Decyzja podjęta

Koniec końców większość rodziców podpisała podawane im do wiadomości informacje o planowanym wolnym sierpniu, jednak niektórzy z nich tego nie zrobili – mając nadzieję, że w przyszłym roku dyżury wrócą. Ostatecznie rady rodziców z poszczególnych przedszkoli zgodziły się na proponowane dni wolne, a burmistrz Tomasz Ciszewicz wydał odpowiednie zarządzenia w sprawie ustalenia przerw w przedszkolach, punktach i oddziałach przedszkolnych.

Rozporządzenia burmistrza można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Słubice.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama