Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Przyrodnicy z Dziupli sprawdzili ptasie domki

Kto zamieszkał w budkach lęgowych w słubickich parkach? Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych zaglądała do ptasich domków i liczyła pierzastych mieszkańców. Niestety, w jednym z parków ktoś postarał się, żeby liczenia było mniej…

budka jajka

24 maja Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych zorganizowała kontrolę skrzynek lęgowych dla ptaków. Miłośnicy przyrody najpierw wpadli z wizytą do parku przy al. Niepodległości. Okazało się, że 15 z 24 skrzynek jest zajętych.

- Były sikorki bogatki i modraszki, ale też... kowaliki (5 piskląt) i mazurki (3 pisklęta) oraz 7 jaj prawdopodobnie muchołówki żałobnej. Pisklęta były w zróżnicowanym wieku i wiele z nich nadawało się do obrączkowania, ale nie obrączkowaliśmy, bo nikt nie przyszedł na naszą kontrolę – opowiada Natalia Duer z fundacji. Choć przyrodnicy z Dziupli byli sami, podkreślają, że było bardzo ciekawie.

Potem ekipa udała się do parku przy cmentarzu komunalnym. I tu już niestety przyrodnicy mieli o wiele mniej powodów do radości… Ktoś zerwał skrzynki z drzew! Wolontariusze z Dziupli w listopadzie razem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 powiesili w parku 16 skrzynek dla ptaków, przy dwóch ścieżkach. Przy jednej z nich wandale uszkodzili większość ptasich domków, bo aż 7 z 10.

budka zniszczona

- Stało się to całkiem niedawno, ponieważ we wszystkich był materiał gniazdowy, a w jednej znaleźliśmy potłuczone jaja bogatki! – relacjonuje N. Duer. Przy drugiej ścieżce obyło się już bez przykrych niespodzianek. Tam nikt nie przeszkodził ptakom i zamieszkały w połowie wiszących budek.

Przyrodnicy z fundacji przyznają, że być może skrzynki lęgowe zawiesili za nisko. - Nie spodziewaliśmy się wandalizmu w tym miejscu – przyznają. I obiecują, że błąd naprawią – nowe skrzynki będą wisiały wyżej, żeby nie dało się ich strącić.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama