Słubice: 23 maja 2019   |   Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
reklama
reklama

Samochodówka z dyplomem „Szkoły młodych patriotów”

Tak uczcili 100-lecie niepodległości Polski - przez pół roku nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im inż. Tadeusza Tańskiego w Słubicach realizowali cykl zadań w ramach ogólnopolskiego konkursu „Szkoła młodych patriotów”. Ich starania zostały nagrodzone certyfikatem.

wystawa zst_slubice

Rok 2018 jest szczególnym, jeśli chodzi o świętowanie odzyskania niepodległości. Dlatego do tej ważnej rocznicy nawiązuje wiele wydarzeń. Jedną z nich była 5. edycja ogólnopolskiego konkursu „Szkoła młodych patriotów” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego z Warszawy. A słubicki ZST był jedną z wielu szkół z całej Polski, która wzięła w nim udział.

Od października zeszłego roku do kwietnia tego roku uczniowie zrealizowali wiele różnych zadań, które zostały im wyznaczone przez organizatorów. Wcześniej pisaliśmy m.in. o plakatach dotyczących 100 rocznicy odzyskania niepodległości, których wystawę mogliśmy podziwiać w słubickiej Galerii Okno. Konkurs przeprowadziła Krystyna Bilińska. I był to dopiero początek.

Co jeszcze działo się w szkole? W styczniu 41 uczniów sprawdziło swoją wiedzę z historii, przystępując do testu pt. „Historia Polski a patriotyzm”. Jego celem, oprócz sprawdzenia wiedzy, było również propagowanie historii Polski oraz postaw patriotycznych. Zorganizowali go i prace sprawdzili Agnieszka Umińska i Mariusz Bursztynowicz.

W lutym w ZST przeprowadzone zostało szczególne badanie: A. Umińska przygotowała ankietę, żeby poznać postawy patriotyczne młodych ludzi i zbadać, jakie czynniki mają na nie wpływ. Wypełniło je aż 220 uczniów i 27 nauczycieli.

>Marzec najpierw był rozśpiewany. W szkole odbył się konkurs pieśni patriotycznych. Wzięło w nim udział 11 klas, grupa nauczycieli i jedna solistka. - Biorąc pod uwagę fakt, iż w szkołach ponadgimnazjalnych nie ma zajęć muzyki jury wysoko oceniło przebieg konkursu i zaangażowanie młodzieży oraz nauczycieli – cieszą się organizatorzy. Ten konkurs przeprowadził z kolei Robert Banaśkiewicz.

samochodowka recytacje

Pod koniec marca uczniowie mieli okazję popisać się umiejętnościami recytatorskimi. Wszystko w ramach konkursu, który miał zainteresować młodych ludzi poezją patriotyczną. Przeprowadziła go Izabela Gołębiowska.

W kwietniu, niejako na podsumowanie tego co przeżyli i czego nauczyli się uczniowie, wspólnie z gronem pedagogicznym przygotowali Kodeks Postaw Patriotycznych. Jak powstawał? – Każda klasa zgłaszała dwie propozycje postaw aprobowanych i dwie propozycje postaw negatywnych. Propozycje zespołów klasowych zostały wypracowane podczas lekcji wychowawczych – informują przedstawiciele szkoły. Tym zadaniem ponownie zajęła I. Gołębiowska.

Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia był specjalny kurs patriotyczny, który ukończyła główna koordynatorka Agnieszka Umińska. I było to ostatnie regulaminowe zadanie. 30 kwietnia decyzją jury Zespół Szkół Technicznych w Słubicach otrzymał certyfikat "Szkoły młodych patriotów".

- Napawa nas to wszystkich dumą, szczególnie w obliczu obchodów w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – podsumowują zgodnie nauczyciele i uczniowie.

certyfikat patriot
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama