Słubice: 22 stycznia 2019   |   Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
reklama
reklama

Samochodówka z dyplomem „Szkoły młodych patriotów”

Tak uczcili 100-lecie niepodległości Polski - przez pół roku nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im inż. Tadeusza Tańskiego w Słubicach realizowali cykl zadań w ramach ogólnopolskiego konkursu „Szkoła młodych patriotów”. Ich starania zostały nagrodzone certyfikatem.

wystawa zst_slubice

Rok 2018 jest szczególnym, jeśli chodzi o świętowanie odzyskania niepodległości. Dlatego do tej ważnej rocznicy nawiązuje wiele wydarzeń. Jedną z nich była 5. edycja ogólnopolskiego konkursu „Szkoła młodych patriotów” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego z Warszawy. A słubicki ZST był jedną z wielu szkół z całej Polski, która wzięła w nim udział.

Od października zeszłego roku do kwietnia tego roku uczniowie zrealizowali wiele różnych zadań, które zostały im wyznaczone przez organizatorów. Wcześniej pisaliśmy m.in. o plakatach dotyczących 100 rocznicy odzyskania niepodległości, których wystawę mogliśmy podziwiać w słubickiej Galerii Okno. Konkurs przeprowadziła Krystyna Bilińska. I był to dopiero początek.

Co jeszcze działo się w szkole? W styczniu 41 uczniów sprawdziło swoją wiedzę z historii, przystępując do testu pt. „Historia Polski a patriotyzm”. Jego celem, oprócz sprawdzenia wiedzy, było również propagowanie historii Polski oraz postaw patriotycznych. Zorganizowali go i prace sprawdzili Agnieszka Umińska i Mariusz Bursztynowicz.

W lutym w ZST przeprowadzone zostało szczególne badanie: A. Umińska przygotowała ankietę, żeby poznać postawy patriotyczne młodych ludzi i zbadać, jakie czynniki mają na nie wpływ. Wypełniło je aż 220 uczniów i 27 nauczycieli.

>Marzec najpierw był rozśpiewany. W szkole odbył się konkurs pieśni patriotycznych. Wzięło w nim udział 11 klas, grupa nauczycieli i jedna solistka. - Biorąc pod uwagę fakt, iż w szkołach ponadgimnazjalnych nie ma zajęć muzyki jury wysoko oceniło przebieg konkursu i zaangażowanie młodzieży oraz nauczycieli – cieszą się organizatorzy. Ten konkurs przeprowadził z kolei Robert Banaśkiewicz.

samochodowka recytacje

Pod koniec marca uczniowie mieli okazję popisać się umiejętnościami recytatorskimi. Wszystko w ramach konkursu, który miał zainteresować młodych ludzi poezją patriotyczną. Przeprowadziła go Izabela Gołębiowska.

W kwietniu, niejako na podsumowanie tego co przeżyli i czego nauczyli się uczniowie, wspólnie z gronem pedagogicznym przygotowali Kodeks Postaw Patriotycznych. Jak powstawał? – Każda klasa zgłaszała dwie propozycje postaw aprobowanych i dwie propozycje postaw negatywnych. Propozycje zespołów klasowych zostały wypracowane podczas lekcji wychowawczych – informują przedstawiciele szkoły. Tym zadaniem ponownie zajęła I. Gołębiowska.

Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia był specjalny kurs patriotyczny, który ukończyła główna koordynatorka Agnieszka Umińska. I było to ostatnie regulaminowe zadanie. 30 kwietnia decyzją jury Zespół Szkół Technicznych w Słubicach otrzymał certyfikat "Szkoły młodych patriotów".

- Napawa nas to wszystkich dumą, szczególnie w obliczu obchodów w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – podsumowują zgodnie nauczyciele i uczniowie.

certyfikat patriot
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama