Słubice: 22 października 2018   |   Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
reklama
reklama

Już niedługo ruszy pierwsze muzeum Słubic

Słubice mają swoją historię, ale nie mają muzeum. Chce to zmienić Fundacja Dobro Kultury i na najbliższych kilka miesięcy uruchomić… mobilne muzeum. Zaprezentuje w nim cztery tematyczne wystawy, każdej z nich będą towarzyszyć warsztaty. Co chcielibyście zobaczyć w słubickim muzeum?

6
Okolice Kina Piast w 1964 roku (fot. Wolfgang Müller)

Inauguracja pierwszego miejskiego muzeum Słubic odbędzie się w Dzień Dziecka, 1 czerwca. Jego pomysłodawcy z Fundacji Dobro Kultury chcą, aby prezentowane w nich wystawy skłoniły odwiedzających do refleksji, rozbudziły ciekawość i chęć poznania swojego miasta. Argumentują, że Słubice powinny rozwijać się w sposób zrównoważony – nie tylko gospodarczo, ale również społecznie. Stąd taki a nie inny dobór wystaw w muzeum.

A będzie ich cztery. Pierwsza, dostępna do oglądania w czerwcu, poświęcona będzie biografiom mieszkańców miasta. Druga, lipcowa, będzie przedstawiać krajobraz kulturowy Słubic. Trzecia, która pojawi się w sierpniu, przekaże historię Słubic jako miasta granicznego. A ostatnia opowie najnowszą historię naszego miasta.

Ponieważ pierwsza wystawa ma się składać z historii życia mieszkańców, fundacja zaprasza do kontaktu tych, którzy chcieliby się nimi podzielić. Zgłaszać można się do 20 maja na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Wystawy „muzealne” będą się składały z dwóch komponentów. Pierwszym z nich będzie to, co zostanie na wystawach pokazane, czyli eksponaty, fotografie, opisy. A drugim, bardziej interaktywnym będzie to, co zwiedzający zostawią „od siebie” - czyli np. wpisy na tablicy, odpowiedzi na pytania…

Oprócz wystaw, muzeum zaprosi gości również na warsztaty – będzie ich łącznie 12, po 3 dla każdego tematu wystawy. Udział w nich, jak i zwiedzanie muzeum, będzie bezpłatne. Organizatorzy podkreślają, że na gości muzeum zawsze będzie czekał opiekun, który przybliży im prezentowaną tematykę.

A kiedy, jak i gdzie będzie można odwiedzić muzeum? Nie znamy jeszcze dokładnego harmonogramu. Ponieważ będzie mobilne, odwiedzi różne miejsca, np. Galerię OKNO w SMOK-u, okoliczne sołectwa, a może nawet słubicki bazar?

Do tematu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama