Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Już niedługo ruszy pierwsze muzeum Słubic

Słubice mają swoją historię, ale nie mają muzeum. Chce to zmienić Fundacja Dobro Kultury i na najbliższych kilka miesięcy uruchomić… mobilne muzeum. Zaprezentuje w nim cztery tematyczne wystawy, każdej z nich będą towarzyszyć warsztaty. Co chcielibyście zobaczyć w słubickim muzeum?

6
Okolice Kina Piast w 1964 roku (fot. Wolfgang Müller)

Inauguracja pierwszego miejskiego muzeum Słubic odbędzie się w Dzień Dziecka, 1 czerwca. Jego pomysłodawcy z Fundacji Dobro Kultury chcą, aby prezentowane w nich wystawy skłoniły odwiedzających do refleksji, rozbudziły ciekawość i chęć poznania swojego miasta. Argumentują, że Słubice powinny rozwijać się w sposób zrównoważony – nie tylko gospodarczo, ale również społecznie. Stąd taki a nie inny dobór wystaw w muzeum.

A będzie ich cztery. Pierwsza, dostępna do oglądania w czerwcu, poświęcona będzie biografiom mieszkańców miasta. Druga, lipcowa, będzie przedstawiać krajobraz kulturowy Słubic. Trzecia, która pojawi się w sierpniu, przekaże historię Słubic jako miasta granicznego. A ostatnia opowie najnowszą historię naszego miasta.

Ponieważ pierwsza wystawa ma się składać z historii życia mieszkańców, fundacja zaprasza do kontaktu tych, którzy chcieliby się nimi podzielić. Zgłaszać można się do 20 maja na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Wystawy „muzealne” będą się składały z dwóch komponentów. Pierwszym z nich będzie to, co zostanie na wystawach pokazane, czyli eksponaty, fotografie, opisy. A drugim, bardziej interaktywnym będzie to, co zwiedzający zostawią „od siebie” - czyli np. wpisy na tablicy, odpowiedzi na pytania…

Oprócz wystaw, muzeum zaprosi gości również na warsztaty – będzie ich łącznie 12, po 3 dla każdego tematu wystawy. Udział w nich, jak i zwiedzanie muzeum, będzie bezpłatne. Organizatorzy podkreślają, że na gości muzeum zawsze będzie czekał opiekun, który przybliży im prezentowaną tematykę.

A kiedy, jak i gdzie będzie można odwiedzić muzeum? Nie znamy jeszcze dokładnego harmonogramu. Ponieważ będzie mobilne, odwiedzi różne miejsca, np. Galerię OKNO w SMOK-u, okoliczne sołectwa, a może nawet słubicki bazar?

Do tematu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama