Słubice: 22 stycznia 2019   |   Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
reklama
reklama

Przerwa na czytanie w SOSW w Słubicach

Nie tylko na przerwach i nie tylko od święta czytają uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słubicach. Jednak niedawno tych okazji było więcej – np. brali udział w akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Jak było? Kto i co im przeczytał?

przerwa na_czytanie_1

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach nie brakuje zachęt i okazji do czytania książek. Na przykład 11 maja ośrodek wziął udział w lubuskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie - organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Wydarzenie odbywało się w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pt. „(Do) wolność czytania”.

Co przeczytał starosta

A cel akcji był jasny – zachęcenie do sięgania po książki w każdej sytuacji i w każdym miejscu! Jako pierwszy dał się namówić starosta Marcin Jabłoński, który w bibliotece szkolnej przeczytał uczniom fragment książki pt. „Fajna Ferajna” Moniki Kowaleczko - Szumowskiej.

- Uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy z zainteresowaniem słuchali wzruszające, ale niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Książkę rekomendowała im sama pisarka, gdyż przed rokiem uczestniczyli w spotkaniu autorskim w Bibliotece Miejskiej w Słubicach – opowiada Maria Wałach, koordynatorka akcji w SOSW.

Starosta nie tylko czytał, ale również gorąco zachęcał dzieci i młodzież do sięgania po książki. Wspominał, że będąc w ich wieku czytał literaturę przygodową, która jego zdaniem jest skarbnicą wiedzy o ludziach i świecie.

przerwa na_czytanie_2

Zróżnicowane czytanie

I tak szybko upłynął „Kwadrans z Książką Historyczną”, który został przeprowadzony w ramach autorskiego projektu edukacyjnego pt. „Polska Odrodzona – inspiracje literackie”. Warto wspomnieć, że to jeden z punktów, które szkolna biblioteka realizuje z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

To jednak nie wszystko. M. Wałach relacjonuje, że akcja „Przerwa na czytanie” miała bardzo zróżnicowany charakter. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się głośne czytanie w kręgach tematycznych: „Legendy polskie źródłem tożsamości narodowej”, „Harcerze czytają dzieciom”, „Czytanie na bajkowym dywanie”, „Relaks z Książką”, „Czytanie na trawie”, „Starszy czyta młodszemu”.

A w związku z niedawnym Dniem Europy czytano tematycznie „Baśnie pisarzy europejskich”, „Baśnie braci Grimm” w języku niemieckim (z tłumaczeniem) czy „Przedszkoludki – Baśnioludki”.

Głośni i kreatywni

Tak więc przeczytano naprawdę sporo książek! W akcji wzięło udział 60 uczniów. Wszyscy oni sięgali po książki w różnych miejscach i w różnej formie, czytali indywidualnie, grupowo, z podziałem na role…

- Kreatywność uczniów i nauczycieli była imponująca, ponieważ naszej placówce towarzyszy motto „Głośne czytanie – umysłu rozwijanie” – dodaje M. Wałach. I na koniec prosi, aby serdecznie podziękowania przekazać wszystkim uczestnikom akcji: staroście, dyrekcji szkoły oraz oczywiście uczniom i nauczycielom.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama