Słubice: 16 października 2018   |   Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
reklama
reklama

Przerwa na czytanie w SOSW w Słubicach

Nie tylko na przerwach i nie tylko od święta czytają uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słubicach. Jednak niedawno tych okazji było więcej – np. brali udział w akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Jak było? Kto i co im przeczytał?

przerwa na_czytanie_1

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach nie brakuje zachęt i okazji do czytania książek. Na przykład 11 maja ośrodek wziął udział w lubuskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie - organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Wydarzenie odbywało się w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pt. „(Do) wolność czytania”.

Co przeczytał starosta

A cel akcji był jasny – zachęcenie do sięgania po książki w każdej sytuacji i w każdym miejscu! Jako pierwszy dał się namówić starosta Marcin Jabłoński, który w bibliotece szkolnej przeczytał uczniom fragment książki pt. „Fajna Ferajna” Moniki Kowaleczko - Szumowskiej.

- Uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy z zainteresowaniem słuchali wzruszające, ale niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Książkę rekomendowała im sama pisarka, gdyż przed rokiem uczestniczyli w spotkaniu autorskim w Bibliotece Miejskiej w Słubicach – opowiada Maria Wałach, koordynatorka akcji w SOSW.

Starosta nie tylko czytał, ale również gorąco zachęcał dzieci i młodzież do sięgania po książki. Wspominał, że będąc w ich wieku czytał literaturę przygodową, która jego zdaniem jest skarbnicą wiedzy o ludziach i świecie.

przerwa na_czytanie_2

Zróżnicowane czytanie

I tak szybko upłynął „Kwadrans z Książką Historyczną”, który został przeprowadzony w ramach autorskiego projektu edukacyjnego pt. „Polska Odrodzona – inspiracje literackie”. Warto wspomnieć, że to jeden z punktów, które szkolna biblioteka realizuje z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

To jednak nie wszystko. M. Wałach relacjonuje, że akcja „Przerwa na czytanie” miała bardzo zróżnicowany charakter. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się głośne czytanie w kręgach tematycznych: „Legendy polskie źródłem tożsamości narodowej”, „Harcerze czytają dzieciom”, „Czytanie na bajkowym dywanie”, „Relaks z Książką”, „Czytanie na trawie”, „Starszy czyta młodszemu”.

A w związku z niedawnym Dniem Europy czytano tematycznie „Baśnie pisarzy europejskich”, „Baśnie braci Grimm” w języku niemieckim (z tłumaczeniem) czy „Przedszkoludki – Baśnioludki”.

Głośni i kreatywni

Tak więc przeczytano naprawdę sporo książek! W akcji wzięło udział 60 uczniów. Wszyscy oni sięgali po książki w różnych miejscach i w różnej formie, czytali indywidualnie, grupowo, z podziałem na role…

- Kreatywność uczniów i nauczycieli była imponująca, ponieważ naszej placówce towarzyszy motto „Głośne czytanie – umysłu rozwijanie” – dodaje M. Wałach. I na koniec prosi, aby serdecznie podziękowania przekazać wszystkim uczestnikom akcji: staroście, dyrekcji szkoły oraz oczywiście uczniom i nauczycielom.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama