Słubice: 22 stycznia 2019   |   Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Współpraca Słubic i Heilbronn trwa już 20 lat. Nasza delegacja odwiedziła niemieckie miasto
reklama
reklama

Współpraca Słubic i Heilbronn trwa już 20 lat. Nasza delegacja odwiedziła niemieckie miasto

Burmistrz, radni ze Słubic i Frankfurtu w miniony weekend wzięli udział w 29. Treffpunkt Europa (Miejsce Spotkań – Europa), dorocznym święcie partnerskiego miasta z Niemiec. Wizyta miała szczególny charakter, bo tym roku minęło równo 20 lat od podpisania umowy o współpracy obu miast.

heilbronn 1

Władze Heilbronn po raz kolejny zaprosiły delegację ze Słubic do udziału w swoim święcie – czyli Treffepunkt Europa, które odbyło się 12 maja. Słubicko-frankfurcką delegację tworzyli: m.in. burmistrz Tomasz Ciszewicz, radni Krystyna Baczyńska, Ewa Chustecka, Grzegorz Cholewczyński i Joerg Gleisenstein, a także urzędnicy ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji: Soeren Bollmann i dr Joanna Pyrgiel.

Tegoroczna wizyta była ważna z jeszcze jednego powodu: dokładnie 20 lat temu Słubice i Heillbronn podpisały umowę o współpracy, a 10 kolejnych lat wcześniej zrobił to Frankfurt. - Udział Słubic i Frankfurtu w Treffpunkt Europa jest wspaniałym wyrazem długoletniej więzi, jaka łączy nasze trzy miasta – stwierdził nadburmistrz tego miasta Harry Mergel.

Burmistrz Tomasz Ciszewicz przyznał, że Heilbronn może być przykładem i wzorem dla innych. Był pod wrażeniem warunków życia, jakie miasto stworzyło osobom, które chcą w nim zamieszkać, na przykład tego, że od kilku lat oferuje bezpłatne przedszkola.

Heilbronn jest wyjątkowe dlatego, że zgodnie mieszkają w nim przedstawiciele niemal 100 narodowości, wśród nich jest około 6 tys. osób, które mają korzenie polskie. Dlatego o polsko-niemieckie relacje troszczy się również Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niemieckiej. Organizuje koncerty muzyki polskiej czy tradycyjną szopkę bożonarodzeniową. A podczas Treffepunkt Europa zawsze prowadzi stoisko z polskimi przysmakami – i na przykład pierogi rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki.

heilbronn 1

Podczas imprezy oprócz polskich, można było spróbować również popisowych dań innych krajów, których przedstawiciele mieszkają w Heilbronn. Impreza miała charakter pikniku, goście chętnie odwiedzali stoiska, a także podziwiali występy na scenie. Słubiczan reprezentowało Studio Tańca Bohema. Tancerze zaprezentowali nie tylko tańce towarzyskie, ale również ludowe.

Kolejna wizyta już… za rok.

[fot. UM Słubice]
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama