Słubice: 23 maja 2019   |   Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności I Powiatowy Festiwal Zawodów za nami. W czym pomógł młodym ludziom?
reklama
reklama

I Powiatowy Festiwal Zawodów za nami. W czym pomógł młodym ludziom?

Wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu słubickiego w jednym miejscu, a do tego możliwość rozmowy „na żywo” z przedstawicielami wybranych zawodów. To czekało na gimnazjalistów w Collegium Polonicum, gdzie odbył się I Powiatowy Festiwal Zawodów. I jak mówili nam młodzi ludzie, pomogło w podjęciu decyzji „co dalej”.

festiwal zawodow

Klasa policyjna, architektura krajobrazu, czy spedycja? A może liceum uniwersyteckie? Już niedługo każdy gimnazjalista będzie musiał podjąć tę ważną decyzję, która będzie miała wpływ na jego dalsze – i dorosłe życie.

I Powiatowy Festiwal Zawodów to wydarzenie, które miało im w tym pomóc. 24 kwietnia w Collegium Polonicum wszystkie szkoły średnie z terenu powiatu słubickiego, czyli Zespół Szkół Licealnych, Zespól Szkół Technicznych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz nowo powstałe Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące zaprezentowały swoją ofertę. Najpierw w dużej auli, w której miejsca zajęli gimnazjaliści, a także na stoiskach, które stanęły w holu.

Co proponują młodym szkoły?

Organizatorem tego wydarzenia był powiat słubicki, w ramach projektu pt. „Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie słubickim”. - Jesteśmy tu po to, aby ułatwić wam wybór dalszej drogi kształcenia - mówił do młodzieży starosta Marcin Jabłoński, który podkreślał, że powiatowe szkoły ponadgimnazjalne mają świetne warunki do nauki. I dodał, że jest to zasługa znakomicie przygotowanej kadry pedagogicznej, ale także tego właśnie projektu, o którym szerzej pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

- Projekt ma za zadanie wzmocnić kształcenie zawodowe, jednym z elementów jest promocja tego właśnie wykształcenia, jak i również prezentowanie naszych szkół – mówi Sylwia Cor, koordynatorka projektu. Podkreśla, że ważne jest to, że ofertę szkół prezentują sami uczniowie, ponieważ dla gimnazjalistów rozmowa z niewiele starszym kolegą na pewno jest ciekawsza, niż z osobą dorosłą.

A zawodowcy na to…

Młodzież mogła nie tylko poznać oferty szkół, ale również spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami konkretnych zawodów, jakie można w nich zdobyć. Byli wśród nich m.in. informatyk, architekt krajobrazu, ekonomista, biolog, mechanik, leśnik, przedstawiciel służb mundurowych. O czym rozmawiali z młodymi adeptami ich zawodu?

festiwal zawodow_2

- Mówiłam o tym, jakie szkoły należy ukończyć, żeby zostać dietetykiem. Zachęcałam, ale również zniechęcałam, ponieważ przybliżałam, na czym polega moja praca od A do Z – opowiada Magdalena Cieślak ze Zdrowe!, która niedawno została wybrana Dietetykiem Roku 2018 w plebiscycie Gazety Lubuskiej. Wyjaśnia, że zwróciła również uwagę młodzieży na odpowiedzialność związaną ze swoim zawodem.

- Dietetyk spotyka się z rożnymi jednostkami chorobowymi, które wymagają dużej ilości pracy. Jego zadaniem jest też przygotowywanie jadłospisów. Ciekawie jest się spotkać, porozmawiać, ale potem trzeba umieć na swojego klienta spojrzeć inaczej i wybrać dla niego właściwą dietę – podkreśla M. Cieślak.

O tym, na czym polega praca menedżera rozmawiała z gimnazjalistami dr Ewa Pawlak, trener, nauczyciel akademicki, a obecnie również dyrektor Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. – Menedżer to człowiek, który łączy w sobie bardzo wiele interdyscyplinarnych umiejętności i kompetencji i nieustannie, przez całe życie się rozwija. Te umiejętności są potrzebne, żeby skutecznie kierować ludźmi, bo na tym właśnie polega zarządzanie zasobami ludzkimi– na planowaniu, organizowaniu, motywowaniu, i kontrolowaniu – wyjaśnia E. Pawlak.

Dodaje, że jako licealistka nie miała konkretnych marzeń związanych z zawodem, ale zawsze wiedziała, że będzie chciała pomagać innym w ich rozwoju. To, że ma kompetencje menedżera odkryła później. – W wyborze zawodu ważne jest to, żeby słuchać siebie, nie są istotne moda, trendy. Warto jak najwcześniej „zdiagnozować”, co chcę robić, do czego mam predyspozycje, kompetencje i je kształtować – podpowiadała młodzieży.

Młodzież się zastanawia

Czy te prezentacje oraz rady były potrzebne? Czy pomogły dokonać wyboru?

festiwal zawodow_3

- Tak, bardzo mi pomogło to, co dziś usłyszałam – mówi Paulina, która zdecydowała, że pójdzie na architekturę krajobrazu do „Rolniczaka”. Tłumaczy, że wybrała ten kierunek, ponieważ jest „artystyczną duszą”, a skoro nie ma klasy plastycznej, to zajmie się projektowaniem ogrodów.

- Prezentacje były ciekawe, najbardziej zainteresowała mnie architektura krajobrazu i klasa policyjna z Rzepina, teraz będę zastanawiać się poważnie nad tymi dwoma – mówi Natalia. I przyznaje, że przychodząc na festiwal nie miała jeszcze pomysłu, którą szkołę wybrać. A dzięki takiej imprezie ona oraz jej rówieśnicy będą mieli łatwiejsze zadanie.

Nasza redakcja trzyma kciuki za same udane wybory!
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama