Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Karetka na dwóch kółkach rusza na drogi powiatu

Motocykl służący jako ambulans? To możliwe! Niedługo na drogach powiatu słubickiego będzie można zobaczyć taki właśnie nietypowy pojazd ratunkowy. Jednośladowa wersja karetki będzie służyć w Pogotowiu Ratunkowym „Walczak”. To jedyny taki „okaz” w naszym województwie.

marek walczak_pogotowie

Motoambulans to motocykl, który jest wyposażony w podstawowy sprzęt medyczny, w większości taki sam, jaki znajduje się w tradycyjnej karetce. Sprzęt ten jest umieszczony w zabezpieczających go pojemnikach.

Takim pojazdem będzie poruszać się Marek Walczak, szef i założyciel Pogotowia Ratunkowego „Walczak” i członek komisji bezpieczeństwa i porządku powiatu słubickiego. Jak sam mówi, przygotowanie tej nietypowej karetki było wynikiem jego obserwacji, zbierania opinii różnych służb. Dlatego właśnie kupił „zwykły” motocykl i przerobił go zgodnie z wymaganiami stawianymi przed tego rodzaju pojazdami.

O swoim pomyśle M. Walczak opowiedział naszej redakcji jeszcze na początku kwietnia, gdy był w trakcie załatwiania niezbędnych formalności. W minionym tygodniu pojazd został zarejestrowany w Starostwie Powiatowym w Słubicach i może już służyć mieszkańcom.

Jak jego działanie wygląda w praktyce? Motoambulans ma wszelkie uprawnienia pojazdu uprzywilejowanego, może używać sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Przyda się szczególnie do zabezpieczania wszelkiego rodzaju imprez masowych we współpracy z pozostałymi służbami. A dzięki porozumieniu zawartemu ze słubickim szpitalem, będzie służył również do szybkiego przewozu krwi. To ważne, ponieważ jednoślad jest szybszy niż zwykła karetka, a także łatwiej mu omijać korki na drogach.

Jak deklaruje M. Walczak, podczas nadchodzącego lata pojazd będzie można spotkać w tych miejscach, w których wiele osób spędza wolny czas i odpoczywa, na przykład nad jeziorami w Rzepinie czy Ośnie Lubuskim. Jest to o tyle ważne, że np. w tej drugiej miejscowości nie ma stacji pogotowia ratunkowego.

Pomysłodawca nietypowej karetki nie ukrywa, że liczy też na podpowiedzi samych mieszkańców. Jeśli są miejsca, w których taki pojazd szczególnie by się przydał, dajcie nam o tym znać w komentarzach lub nasz facebookowy profil.

A już wkrótce zaprezentujemy naszych czytelnikom materiały z pierwszych wyjazdów motoambulansu, będzie także reportaż na temat ratownictwa medycznego, szczególnie z uwzględnieniem problemów z jakimi borykają się jednostki z sektora prywatnego.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama