Słubice: 20 stycznia 2019   |   Imieniny: Fabian, Sebastian
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Nowoczesne centrum naukowe w Słubicach? Zobacz co szykuje Fundacja na rzecz Collegium Polonicum
reklama
reklama

Nowoczesne centrum naukowe w Słubicach? Zobacz co szykuje Fundacja na rzecz Collegium Polonicum

Czy woda w Odrze jest czysta? A powietrze w Słubicach? Jak pracuje reporter? A co można wydrukować na drukarce 3D? Niedługo na te – i mnóstwo innych pytań, dotyczących świata dookoła nas, będzie można szukać odpowiedzi w nowych laboratoriach, które otworzy Fundacja na rzecz Collegium Polonicum.

Centrum nauki Słubice

To propozycja dla… ciekawskich. I zarazem przykład udanej współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z gminą Słubice i Fundacją na rzecz Collegium Polonicum. Fundacja pozyskała środki z LGD Zielonej Doliny Odry i Warty – dzięki którym na terenie Collegium Polonicum powstanie nowe miejsce, do poznawania, odkrywania i doświadczania tego, co jest dookoła nas. Wartość całego przedsięwzięcia to około 300 tys. zł.

- Będzie to mniejsza, regionalna wersja centrum nauki, gdzie każdy odwiedzający będzie mógł „wejść w buty naukowca”, wziąć udział w eksperymentach i doświadczeniach, które przybliżą mu miejsce, w którym żyjemy – wyjaśnia Magdalena Tokarska, prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.

Co będzie można zobaczyć i poznać? W laboratoriach pojawi się sprzęt i ekspozycje do pokazywania i doświadczania rzeczy, które występują na pograniczu. Będzie można w aktywny sposób poznawać dziedzictwo przyrodnicze (rzeka Odra, krajobraz łęgów, Ujście Warty, Lubuski Przełom Odry, lasy, puszcza rzepińska), historyczne – związane z osadnictwem, historyczną siedzibą biskupów lubuskich, fortyfikacjami, hydro inżynierią oraz kulturowe (czyli życie na pograniczu dwóch narodów i kultur).

W to wszystko plecione zostaną elementy uatrakcyjniające prezentacje oraz technologie umożliwiające dodatkowe działania, prelekcje, doświadczenia. Na przykład – będzie można wziąć udział w przygotowaniu wiadomości telewizyjnych w studio.

Planowane jest również zamontowanie na stałe na dachu Collegium Polonicum zestawu do monitorowania stanu powietrza. Ciekawe, jakie będzie pokazywał wartości?

Dni otwarte - Collegium Polonicum

Jak mówi M. Tokarska, nowe miejsce najlepiej opisują trzy słowa: poznawanie, doświadczanie i aktywność. – Poznawanie będzie możliwe dzięki tablicom, instalacjom i wystawom. Doświadczenie pozwoli „dotknięcie” tego, co ta ekspozycja przedstawia, np. dzięki mikroskopom sprzętowi do badania wody czy do prowadzenia różnych eksperymentów i opracowywania ich wyników. Natomiast aktywność to sprzęt, który można zabrać w teren, na łąki czy do miasta, dzięki czemu będzie można poznawać i dokumentować nie tylko przyrodę, ale też historię czy nasze codzienne życie – opowiada szefowa fundacji.

W poznawaniu świata pomagać będą animatorzy, którzy będą proponować różnego rodzaju zajęcia dla różnych grup. Z nowego miejsca korzystać będą mieszkańcy gminy, zwłaszcza uczniowie słubickich szkół, ale również turyści.

Kiedy będzie można wejść do nowych laboratoriów? – Jeszcze trudno to dokładnie określić. Na razie musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czekamy na zakończenie procedur i podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim - wyjaśnia M. Tokarska.

Do tematu będziemy wracać i trzymamy kciuki za powodzenia całego przedsięwzięcia.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama