Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Atrakcje Dnia Europy – znamy szczegółowy program

Znamy już program tego, co będzie się działo podczas tegorocznego Dnia Europy. 9 maja na mieszkańców Słubic i Frankfurtu czeka wiele atrakcji - po obu stronach granicy. Jakich? Po Odrze będzie pływał rozśpiewany Zefir, odbędą się warsztaty kreatywnej kuchni, oraz dużo atrakcji dla najmłodszych, np. gry i zabawy z minionych stuleci.

Dzień Europy Słubice

Skąd wziął się Dzień Europy? 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w 1950 roku w Paryżu Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Dlatego to właśnie tego dnia mieszkańcy Europy świętują pokój i jedność.

Także w Słubicach i we Frankfurcie od 8 lat tego dnia odbywa się wiele różnych wydarzeń, otwartych dla mieszkańców. W bieżący rok został ogłoszony rokiem Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, dlatego w programie znalazło się sporo atrakcji związanych z kulturą.

Uroczyste otwarcie odbędzie się na Viadrinie, gdzie zaplanowano również symulację posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Jej tematem będzie „Przyszłość UE 27 państw”. 80 polskich i niemieckich uczniów będzie rozmawiać o sytuacji UE po Brexicie.

Wiele atrakcji dla różnych grup wiekowych przygotowanych zostało na Placu Mostowym. Będą gry i zabawy dla dzieci, wystawa malarstwa, a także doradztwo multimedialne z obsługi smartfonów, przygotowane z myślą o seniorach. W programie są również warsztaty samorozwoju dla kobiet.

Z kolei biblioteka frankfurcka zaprasza na warsztaty plastyczne dla dzieci, podczas których będą mogły wszystkimi zmysłami poczuć… słowa. Dla starszych dzieci przygotowano możliwość poznania narzędzi piśmienniczych z danych czasów. A słubicka biblioteka proponuje warsztaty z polskiego folkloru – wykonanie papierowej torby w stylu folk.

Do akcji włączyły się również szkoły. Gimnazjum nr 2 organizuje konkurs wiedzy o kulturze, sztuce i obyczajach UE i wspólny marsz Nordic Walking na Kozią Wyspę, a frankfurckie gimnazjum zaprasza na planszówkę na temat europejskiej kultury popularnej. Z kolei Volkshochschule organizuje interaktywny rajd po Słubicach i Frankfurcie.

W bibliotece regionalnej we Frankfurcie dr Paweł Lewicki, etnolog z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, przedstawi fragmenty swojej książki oraz przedstawi UE od strony instytucjonalnej. A potem odbędzie się dyskusja panelowa „Obszar UE i eurokraci – nowoczesność, narodowość i style życia w Brukseli”.

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum razem z przedstawicielstwem regionalnym Komisji Europejskiej zapraszają na 3 rozśpiewane rejsy Zefirem. Do występów już przygotowują się chóry – Adoramus i chór dziecięcy. Oprócz Ody do Radości, zaśpiewają znane i lubiane przeboje muzyki europejskiej (np. Adoramus po raz pierwszy publicznie zaprezentuje swoje wykonanie Bohemian Rapsody). Na dzieci czekać będą warsztaty plastyczne z najbardziej znanymi dziełami europejskich malarzy, a wszyscy będą mogli spróbować swoich sił w europejskim quizie.

Niektóre z wydarzeń wymagają wcześniejszego zgłoszenia. Szczegóły znajdują się w załączonym poniżej programie.

DZIEŃ EUROPY - POBIERZ PROGRAM
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama