Słubice: 16 października 2018   |   Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
reklama
reklama

Atrakcje Dnia Europy – znamy szczegółowy program

Znamy już program tego, co będzie się działo podczas tegorocznego Dnia Europy. 9 maja na mieszkańców Słubic i Frankfurtu czeka wiele atrakcji - po obu stronach granicy. Jakich? Po Odrze będzie pływał rozśpiewany Zefir, odbędą się warsztaty kreatywnej kuchni, oraz dużo atrakcji dla najmłodszych, np. gry i zabawy z minionych stuleci.

Dzień Europy Słubice

Skąd wziął się Dzień Europy? 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w 1950 roku w Paryżu Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Dlatego to właśnie tego dnia mieszkańcy Europy świętują pokój i jedność.

Także w Słubicach i we Frankfurcie od 8 lat tego dnia odbywa się wiele różnych wydarzeń, otwartych dla mieszkańców. W bieżący rok został ogłoszony rokiem Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, dlatego w programie znalazło się sporo atrakcji związanych z kulturą.

Uroczyste otwarcie odbędzie się na Viadrinie, gdzie zaplanowano również symulację posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Jej tematem będzie „Przyszłość UE 27 państw”. 80 polskich i niemieckich uczniów będzie rozmawiać o sytuacji UE po Brexicie.

Wiele atrakcji dla różnych grup wiekowych przygotowanych zostało na Placu Mostowym. Będą gry i zabawy dla dzieci, wystawa malarstwa, a także doradztwo multimedialne z obsługi smartfonów, przygotowane z myślą o seniorach. W programie są również warsztaty samorozwoju dla kobiet.

Z kolei biblioteka frankfurcka zaprasza na warsztaty plastyczne dla dzieci, podczas których będą mogły wszystkimi zmysłami poczuć… słowa. Dla starszych dzieci przygotowano możliwość poznania narzędzi piśmienniczych z danych czasów. A słubicka biblioteka proponuje warsztaty z polskiego folkloru – wykonanie papierowej torby w stylu folk.

Do akcji włączyły się również szkoły. Gimnazjum nr 2 organizuje konkurs wiedzy o kulturze, sztuce i obyczajach UE i wspólny marsz Nordic Walking na Kozią Wyspę, a frankfurckie gimnazjum zaprasza na planszówkę na temat europejskiej kultury popularnej. Z kolei Volkshochschule organizuje interaktywny rajd po Słubicach i Frankfurcie.

W bibliotece regionalnej we Frankfurcie dr Paweł Lewicki, etnolog z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, przedstawi fragmenty swojej książki oraz przedstawi UE od strony instytucjonalnej. A potem odbędzie się dyskusja panelowa „Obszar UE i eurokraci – nowoczesność, narodowość i style życia w Brukseli”.

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum razem z przedstawicielstwem regionalnym Komisji Europejskiej zapraszają na 3 rozśpiewane rejsy Zefirem. Do występów już przygotowują się chóry – Adoramus i chór dziecięcy. Oprócz Ody do Radości, zaśpiewają znane i lubiane przeboje muzyki europejskiej (np. Adoramus po raz pierwszy publicznie zaprezentuje swoje wykonanie Bohemian Rapsody). Na dzieci czekać będą warsztaty plastyczne z najbardziej znanymi dziełami europejskich malarzy, a wszyscy będą mogli spróbować swoich sił w europejskim quizie.

Niektóre z wydarzeń wymagają wcześniejszego zgłoszenia. Szczegóły znajdują się w załączonym poniżej programie.

DZIEŃ EUROPY - POBIERZ PROGRAM
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama