Słubice: 23 września 2018   |   Imieniny: Tekla, Bogusław
reklama
reklama

Zbadaj nerki w szpitalnym laboratorium

Czy wiecie, że 8 marca obchodziliśmy nie tylko Dzień Kobiet, ale również Światowy Dzień Nerek? Z tej okazji słubicki szpital zaprasza na badania - przygotował specjalną ofertę badań laboratoryjnych i dla pań, i dla panów, która potrwa do końca kwietnia.

laboratorium

Choć Światowy Dzień Nerek przypada w Dniu Kobiet, statystyki chorób nerek nie przemawiają na ich korzyść. Są o wiele wyższe niż dla mężczyzn. Na choroby tego narządu cierpi w naszym kraju aż 2 mln pań. A ile z nich o tym nie wie? Dlatego właśnie w tym roku 8 marca ruszyła pod hasłem: „Nerki & Zdrowie Kobiet”.

Promocja w słubickim szpitalu

Włączył się w nią również Szpital im. prof. Zbigniewa Religi w Słubicach. Przygotował promocyjną ofertę badań – nie tylko dla kobiet, ale również i panów. Są to badania, które pozwalają na wczesne zdiagnozowanie chorób nerek: połączone badanie ogólne moczu, filtracji kłębuszkowej nerek (e-GFR) i badanie poziomu glukozy. Takie pakiet kosztuje 15,50 zł. Dodatkowo można także zrobić oznaczenie albuminurii (koszt to 12 zł).

Podane ceny obowiązują w szpitalnym laboratorium od 8 marca do 30 kwietnia.

Na czym polegają te badania?

Badanie ogólne moczu określa jego cechy fizyczne, chemiczne i morfotyczne. E-GFR jest to rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Nefrologiczne wskaźnik filtracji kłębuszkowej nerek, natomiast glukoza we krwi pomaga w diagnostyce i kontroli cukrzycy.

Mikroalbuminuria polega na oznaczeniu poziomu albumin w próbce moczu, na podstawie którego lekarz może podejrzewać chorobę nerek, która często jest następstwem nie tylko chorób związanych z tym narządem, ale również przy cukrzycy i nadciśnieniu.

Materiały do badań

Jak właściwie przygotować materiał do badań? Próbka moczu powinna zawierać ok. 50-100 ml moczu ze środkowego strumienia. Mocz powinien być pierwszym, który oddajemy z rana, pobrany do czystego i suchego pojemnika. Pojemnik trzeba dostarczyć do laboratorium w ciągu dwóch godzin. Aby zbadać e-GFR oraz glukozę trzeba pobrać krew – co ważne, na to badanie trzeba przyjść na czczo.

Punkt pobrań w szpitalnym laboratorium jest czynny od poniedziałku do piątku od 7.30 do 11.30.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama