Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaprasza na wykłady na tematy związane z tragiczną historią miasta, zwanego czasem „Hiroszimą Europy” lub "Kostrzyńskimi Pompejami". Z okazji rocznicy zakończenia walk będzie można dowiedzieć się więcej o m.in. ostatnim burmistrzu i organizacji poczty polowej w twierdzy podczas obrony miasta w 1945 roku.

twierdza kostrzyn

Kiedyś miasto, obecnie ruiny, na terenie których siedzibę ma Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Tu wciąż pamięta się o historii tego miejsca. W styczniu 1945 roku do miasta, które pełniło strategiczną funkcję „bramy na Berlin”, dotarły wojska radzieckie. Ewakuowano ludność, a miasto zamieniło się w twierdzę. Obroną dowodził Heinz Reinefarth.

Ciężkie walki o połączone ze zmasowanym radzieckim ostrzałem artyleryjskim trwały aż do 30 marca. Wtedy poddały się Stare Miasto i cytadela. Cena była wysoka: Kostrzyn uległ niemal całkowitej zagładzie – zniszczono 95% miasta, czyli 8278 domów.

Właśnie z okazji kolejnej, 73. rocznicy zakończenia walk Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaprasza miłośników historii na prelekcje związane z wydarzeniami z 1945 roku. O Hermannie Körnerze, ostatnim niemieckim burmistrzu Kostrzyna, opowie Jerzy Dreger. A Torsten Fudel przedstawi dokumenty, pocztę polową i strukturę organizacyjną Twierdzy Kostrzyn. Obie prelekcje będą tłumaczone na języki polski i niemiecki. Wstęp wolny.

A tych, których zainteresowała historia Twierdzy Kostrzyn, zapraszamy do lektury artykułu pt. "Miasto zabite", którego autorem jest Piotr Krysa. ZOBACZ

Termin: 23.03.2018, godz. 17.30. Miejsce: sala wykładowa, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, ul. Graniczna 1.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.