Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Słubicki ZNP świętował 113 urodziny (foto)

Dwie rocznice: 100 lat niepodległości Polski i 113 urodziny Związku Nauczycielstwa Polskiego świętowali nauczyciele, członkowie ZNP i przedstawiciele władz samorządowych. Wspólnie wspominali – i te dalsze, i te bliższe dzieje. Rozstrzygnięto też konkurs o historii słubickiej edukacji, a zasłużeni nauczyciele otrzymali wyróżnienia.

ZNP Slubice

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego przywołała Weronika Bursztynowicz, prezes słubickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, witając gości na uroczystości zatytułowanej „Związek Nauczycielstwa Polskiego a 100-lecie niepodległej Polski”.

A tych nie zabrakło. 2 marca w auli Collegium Polonicum pojawili reprezentanci środowisk związkowych, przedstawicieli władz oraz nauczycieli, zarówno tych wciąż czynnych zawodowo, jak i nestorów słubickiej oświaty. Władze samorządowe reprezentowali starosta Marcin Jabłoński, wiceburmistrz Słubic Roman Siemiński, wójt gminy Górzyca Robert Stolarski, przewodniczący rady miejskiej Marusz Olejniczak oraz członkowie rady miejskiej, radni powiatu słubickiego.

Obecni byli również przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego: Grzegorz Gruchlik, wiceprezes zarządu głównego ZNP, Bożena Mania, prezes okręgu lubuskiego ZNP, wiceprezes Jolanta Olszewska, Jan Straszewski, przewodniczący okręgowej sekcji emerytów i rencistów ZNP. Na uroczystość dotarli także przedstawiciele kadry pedagogicznej z Niemiec.

Uroczyście i patriotycznie

Zgodnie z zapowiedzią organizatorów – było podniośle i patriotycznie. Nie przez przypadek. Wszak historia powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego wiąże się nierozerwalnie z walką Polaków pozostających pod zaborami o wolność, tożsamość i polskie szkoły. To również podkreślała w swoim przemówieniu W. Bursztynowicz.

Czy wiedzieliście, że początek związku to noc 1 października 1905 roku w jednej ze szkół ludowych, w Pilaszkowie pod Łowiczem w zaborze rosyjskim. To nauczyciele na konspiracyjnym zebraniu podjęli decyzję o tym, że wspólnie będą „dokładać wszelkich starań, aby nauczać dzieci języka polskiego i w duchu polskim”.

Ta historia ma nieprzerwany ciąg dalszy – dzięki czemu ZNP jest najdłużej działającym związkiem zawodowym. I dlatego z takim rozmachem obchodzi 113 urodziny.

Młodzież zadbała o artystyczną oprawę

Uroczystość swoimi występami uświetnili młodzi artyści, reprezentujący różne dziedziny sztuki. Również „blok artystyczny” skomponowany został z utworów i występów mocno związanych z historią Polski i setną rocznicą odzyskania niepodległości.

Najmłodsze na scenie były przedszkolaki z „Pinokia”, które zaśpiewały piosenkę pt. „W zielonym gaju”. A potem zatańczyły taniec chodzony. Wszystkie były ubrane w stroje nawiązujące do motywów ludowych. Dziewczynki miały warkocze, chusty i wianki na głowach, kwieciste spódnice i czerwone korale, a chłopcy kapelusze, szerokie spodnie, wysokie buty i kamizelki. Za swój występ otrzymali gorące oklaski.

Do zadumy i refleksji skłonił gości utwór Fryderyka Chopina – nostalgiczne preludium e-mol zagrał na fortepianie Ignacy Żywalewski, uczeń Swietłany Doniec-Łysenko, odnoszący sukcesy na wielu konkursach fortepianowych.

Na scenie talentem błysnęli artyści z „Drewnianego pudełka zwanego wyobraźnią”. To grupa teatralna ze słubickiego liceum, prowadzona przez Barbarę Druć. Na uroczystości zaprezentowali przedstawienia do utworów patrona swojej szkoły, Zbigniewa Herberta: „Pan Cogito” i „Nike, która się waha”.

Było także śpiewająco. Zespół Forte pod kierownictwem Anny Adamowicz z werwą wykonał pieśń legionową „Wojenko, wojenko”. Ich występ można obejrzeć poniżej.To nie koniec zaangażowania młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Zatańczyli nasz reprezentacyjny taniec narodowy, czyli poloneza. Przygotowała ich do tego Bożena Lisik. Również młodzież na scenie prezentowała się doskonale, dziewczyny były ubrane w spódnice i kożuchy, a chłopcy w mundury.

Odznaki za wieloletnią pracę

Podczas uroczystości wręczono również odznaki wieloletnim działaczom ZNP. – Dziękujemy za niezłomną i niestrudzoną działalność w naszej organizacji, ofiarowanie swojego czasu i życia innym, za każde dobro i życzliwość – mówiła prezes W. Bursztynowicz. Za 50 lat przynależności do ZNP wyróżnienie odebrały Krystyna Miśta – Łukaszyk, Henryka Jolanta Pawełkiewicz i Jadwiga Ryszczuk. Odznaki dla liderów związkowych otrzymali Krystyna Kiba, Stanisław Woronowicz i Wanda Suchacka.

Konkurs historyczny dla nauczycieli

Podczas gali wręczono nagrody nauczycielom – laureatom i wyróżnionym w konkursie plastyczno- fotograficzno-historycznym pt. „Nasza szkoła/ przedszkole w wolnej, niepodległej Polsce”. Udział wzięły w nim reprezentacje 16 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z terenu powiatu słubickiego.

Ich zadaniem było przygotowanie prac w formacie B1, pokazujących historię edukacji w Słubicach. Nauczyciele mogli wykorzystać stare fotografie, artykuły prasowe, dyplomy czy inne dokumenty. Nie było to zadanie łatwe – podobnie jak ocena prac, której podjęła się specjalna trzyosobowa komisja: Anna Panek Kusz, kurator Galerii OKNO w Słubickimi Miejskim Ośrodku Kultury, Agnieszka Mińska, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Słubice, i Tomasz Fedyszyn, artysta plastyk ze SMOK-a.

Jaki był poziom artystyczny konkursowych prac?

- Prace były przygotowane bardzo starannie, a każda miała swój indywidualny urok i emocje – opowiada Anna Panek-Kusz. - Gratulacje należą się wszystkim, będzie to też wspaniała pamiątka. Przyznając nagrody zwróciliśmy uwagę na pomysłowość, konsekwencję realizowanej koncepcji, estetykę wykonania, oryginalność i przejrzystość formy pozwalająca jednym spojrzeniem odczytać przesłanie konkursu – dodaje.

Nagrodzeni i wyróżnieni

Prace nauczycieli mogli oglądać – i przy okazji wspominać – wszyscy goście uroczystości, ponieważ zostały one wystawione na foyer Collegium Polonicum. A jakie są wyniki konkursu? I miejsce zajęli nauczyciele z Zespołu Szkół Licealnych im. Zbigniewa Herberta w Słubicach: Jolanta Góra, Dorota Rutka i Iwona Grabowska. Drugie miejsce przypadło w udziale reprezentantom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Słubicach: Honoracie Kędzierskiej, Beacie Niekurzak, Lilianie Głowackiej, Beacie Bożemskiej. Nagroda za trzecie miejsce trafiła do przedstawicieli Przedszkola Samorządowe nr 4 „Krasnal Hałabała” w Słubicach: Renaty Cembrowicz, Darii Czaja - Szurgot, Izabeli Szczepanik, Edyty Wrąbel i Barbary Słotwińskiej.

Jury przyznało również 5 wyróżnień. Zostały nimi uhonorowane: Społeczna Niepubliczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Słubicach (pracę przygotowały Elżbieta Kazimirska i Beata Pazda), Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach (Ewa Kazana, Agnieszka Araszewska, Beata Nowak-Cichecka, Alicja Lange-Lelokas, Maria Wałach), Szkoła Podstawowa w Golicach (Tadeusz Dereń, Joanna Żak, Elżbieta Mierzejewska), Przedszkole Samorządowe nr 3 „Miś Uszatek” w Słubicach Elżbieta Lipicz i Kamila Łopusiewicz), Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Słubicach (Magdalena Iłowska).

Wszystkie prace prezentujemy w poniższej galerii. Autorzy zdjęć: A. Panek-Kusz i T. Fedyszyn.Na koniec zaśpiewali Niemena

Weronika Bursztynowicz w imieniu organizatorów podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom zaangażowanym w przygotowanie prac konkursowych. - Jesteśmy przekonani, że będą zajmowały one ważne miejsce w przedszkolach i szkołach. Dziękujemy również za pomoc i życzliwość szanownej komisji – mówiła podczas uroczystości.

Na zakończenie gali wystąpił Jarosław Królikowski, artysta, który nazywany jest „wrocławskim Niemenem”. Zaśpiewał najsłynniejsze utwory Czesława Niemena – a z nim cala publiczność, która – co widać na naszych zdjęcia - świetnie się bawiła podczas koncertu.

Zapraszamy do fotorelacji z uroczystości.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama