Słubice: 11 grudnia 2018   |   Imieniny: Waldemar, Damazy
reklama
reklama

Pomocne dłonie słubickiego Domu Wolności

Pomoc osobom bezdomnym i uzależnionym to trudne zadanie. Od kilku miesięcy słubicki Dom Wolności organizuje dla nich regularne spotkania i wsparcie. Dzięki temu, przy współpracy ze słubickim OPS i szpitalem, dwie osoby pojechały na odwyk do ośrodka. To dla nich szansa na nowe życie.

dom wolnosci_1

W grudniu zeszłego roku członkowie Domu Wolności Kościoła Bożego w Chrystusie zorganizowali wigilię dla osób bezdomnych i potrzebujących – to był symboliczny początek ich zaangażowania w służbę niesienia im pomocy. Choć na kolację przyszedł tylko jeden gość, Paweł, był to dla niego wstęp do poważnych zmian w życiu. Paweł był uzależniony od alkoholu. Na początku stycznia trafił na terapię do Chrześcijańskiego Ośrodka Nowa Nadzieja w Janowicach Wielkich. I płyną stamtąd dobre wiadomości, na wiosnę zostaną mu powierzone obowiązki ogrodnika.

Jak mówią członkowie społeczności, służba pomagania takim osobom wzięła się z potrzeby serca. I z nowego miejsca. - W połowie zeszłego roku nasza społeczność szukała większego pomieszczenia. Wynajęliśmy były sklep przy ul. Paderewskiego. I widzieliśmy, że to nie przypadek. Zaczęły do nas przychodzić osoby uzależnione, z poważnymi życiowymi problemami. A my motywujemy ich, pokazujemy drogę, żeby mogli z tego wyjść i żyć inaczej – opowiada Andrzej Księżyk, jeden z liderów społeczności.

Bezpłatne poradnictwo

Nie tylko uzależnieni mogą liczyć na wsparcie członków społeczności. Co sobotę w południe kościół organizuje spotkania dla osób, które przechodzą w życiu trudny czas, potrzebują tego, żeby ktoś ich wysłuchał, pomógł, wsparł. Nie tylko mających problem z alkoholem, ale również problemami w rodzinie, chorobą, wyczerpaniem czy depresją.

Rozmawiamy i wskazujemy, że zawsze jest szansa na to, żeby wyjść z problemów. Zachęcamy do zmian, dajemy nadzieję, bo póki człowiek żyje, nie jest za późno – opowiada Gregory Furman, pastor zboru. I tłumaczy, że pomoc opiera się o wartości chrześcijańskie, ewangelię i bożą bezwarunkową miłość.

dom wolnosci_2

Tym, którzy mają problem z uzależnieniem od alkoholu, członkowie społeczności pomagają dostać się na detoks i do ośrodka terapii uzależnień. Paweł był pierwszy, niedawno, pod koniec lutego, do tego samego ośrodka w Janowicach trafił Sebastian. Podjął tę decyzję po kilku miesiącach od pierwszej wizyty w Domu Wolności. I szybko otrzymał pomoc.

Obu, Pawła i Sebastiana, można było spotkać pod sklepami, zaniedbanych, jak prosili o pieniądze. Teraz podjęli decyzje i mają realną szansę na wyjście z problemów.

Współpraca i dalsze plany

A. Księżyk podkreśla, że pobyt obu słubiczan jest możliwy dzięki bardzo dobrej współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który finansuje ich terapie w ośrodku. – Jesteśmy wdzięczni pani kierownik Alina Baldys, za to, że zgodziła się, żeby OPS płacił za ich pobyt. Dzięki temu ci mężczyźni mają realną szansę na wyjście „na prostą” – mówi A. Księżyk. We współpracę włącza się również słubicki szpital. - Członkowie naszej społeczności są wdzięczni za wsparcie również prezes Małgorzacie Krasowskiej – Marczyk. Dzięki takiej współpracy będzie możliwe niesienie pomocy wielu osobom, które jej potrzebują – dodaje A. Księżyk.

Pastor G. Furman podkreśla, że kościół planuje rozwijać swoją działalność w tej sferze. – To dopiero początek. Chcielibyśmy otworzyć chrześcijańską noclegownię, podobną prowadzi zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Świebodzinie – mów G. Furman.

Dla szukających pomocy

Pastor zachęca wszystkich tych, którzy czują, że sobie nie radzą lub też borykają się z poważnymi problemami jak uzależnienie – żeby przyszli porozmawiać. Z pomocy może skorzystać każdy, bez względu na światopogląd i wyznanie.

dom wolnosci_3

Spotkania odbywają się co sobotę w godz.12-14. Najbliższe zaplanowano 10 marca. Miejsce: Dom Wolności, ul. Paderewskiego 24 (naprzeciwko Fansportu).

Więcej informacji o kościele: www.domwolnosci.pl, o ośrodku: www.nowanadzieja.pl.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama