Słubice: 22 maja 2019   |   Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Kariera w mundurze? Przekonywali do tego goście Młodzieżowego Centrum Kariery w Słubicach
reklama
reklama

Kariera w mundurze? Przekonywali do tego goście Młodzieżowego Centrum Kariery w Słubicach

Studia? Praca w Niemczech? A może kariera w wojsku lub policji? Przed maturzystami trudne decyzje. W Młodzieżowym Centrum Kariery młodzież spotkała się z przedstawicielami różnych służb mundurowych. Była to okazja do zadawania pytań i bezpośrednich rozmów.

MCK mundurowki

Za nimi już studniówki, przed – matura i decyzja: co dalej? Czy iść na studia, czy do pracy, jaki wybrać zawód? Nie wszyscy maturzyści już zdecydowali. Tym, którzy wciąż się zastanawiają, pomoc oferuje Młodzieżowe Centrum Kariery.

Agnieszka Zwierzchaczewska, doradca zawodowy, prowadzi je już od 8 lat. Co roku organizuje kilka spotkań pod wspólnym tytułem „Kalejdoskop zawodów”. Pierwsza w tym roku prezentacja odbyła się 7 lutego. Gośćmi byli przedstawiciele służb mundurowych: wojska, policji, straży granicznej, służby celnej, straży pożarnej.

Pytajcie i rozmawiajcie

Sala pękała w szwach. Dla chętnych, którzy przyszli ich posłuchać zabrakło krzeseł. A. Zwierzchaczewska zachęcała młodzież nie tylko do słuchania. – Chciałabym, żebyście od naszych gości wyciągnęli jak najwięcej informacji, oni są tutaj dla was. To spotkanie jest świetną okazją do tego, żeby zadań im wiele pytań, również tych dotyczących ich służby „od kuchni” – radziła maturzystom.

Młodzi chętnie korzystali z możliwości bezpośrednich kontaktów i zadawania pytań, na przykład o zarobki. Choć wielu z nich przyznawało, że jeszcze nie podjęli decyzji odnośnie swojej przyszłości, że wciąż się zastanawiają, sprawdzają różne możliwości. I dlatego przyszli na to spotkanie. – Przyszedłem z ciekawości, żeby się dowiedzieć więcej o służbach mundurowych – przyznał Krystian.

Jego kolega Patryk jest nieco bardziej zdecydowany. – Jestem zainteresowany wojskiem, nie mam jeszcze konkretnych planów, ale nie wykluczam tego – mówił Patryk. Chłopcy z zainteresowaniem słuchali zwłaszcza tego, co opowiadał kpt. Daniel Krutow z WKU w Gorzowie.

Dziewczyny też kusi mundur

Ale nie tylko płeć męska widzi się w mundurze, wśród zainteresowanych wstąpieniem do służby były również dziewczyny.

- Przyszłyśmy dowiedzieć się czegoś więcej, żeby się ukierunkować. Ciągnie mnie mundur, widzę siebie w przyszłości w jednym z nich – przyznała Patrycja. – Ja chciałabym latać, ale już wiem, że to nie jest możliwe ze względów zdrowotnych. Dlatego muszę pomyśleć o czymś innym. Fajnie, że mamy możliwość dowiedzieć się czegoś więcej, zapytać – mówiła siedząca obok niej Sandra. I dodaje, że zastanawia się nad policją lub służbą graniczną.

MCK mundurowki_2

Podczas przerwy do funkcjonariuszki Straży Granicznej podeszła Oliwia. Przyznała, że zastanawiała się nad wstąpieniem do tej właśnie służby – a po tym, co dziś usłyszała, jest już pewna. – Jestem już zdecydowana. Od zawsze marzyłam o pracy w służbach mundurowych, chcę wstąpić do Straży Granicznej. Bardzo podoba mi się to, że współpracują z Niemcami, będę mogła wykorzystać swoją znajomość języka – mówiła z przekonaniem.

Mundur ma przywileje

Judyta Szewielińska, st. chorąży Straży Granicznej, podkreślała, że chętni do służby w jej formacji wciąż są, jednak na naszym terenie jest ich mniej niż w innych miastach województwa. U nas wiele młodych osób decyduje się na pracę w Niemczech. – Namawiamy młodych ludzi do tego, że pojęli poważne decyzje o swojej przyszłości. Z pracą w służbach mundurowych jest związanych wiele przywilejów, jak choćby 13 pensja czy zwrot kosztów dojazdu do pracy – przypominała funkcjonariuszka.

Ilu z obecnych na spotkaniu uczniów szkół średnich faktycznie będzie chciało związać swoją przyszłość ze służbami mundurowymi? Po spotkaniu w MCK na pewno wiedzą więcej – a przed nimi decyzje.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama