Słubice: 14 grudnia 2018   |   Imieniny: Alfred, Izydor
reklama
reklama

Wojewoda: uchwała o wygaszeniu mandatu radnego Tomczaka nieważna

Kolejna ważna informacja w sprawie uchwały o wygaszeniu mandatu Roberta Tomczaka. Wojewoda lubuski stwierdził, że jest ona nieważna i narusza prawo. Jego decyzja nie jest jednak ostateczna i może zostać zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp.

odwolanie tomczak

Przypomnijmy, uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Roberta Tomczaka Rada Powiatu Słubickiego podjęła 28 grudnia 2017 roku. Zdaniem większości radnych R. Tomczak naruszył art. 25b ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym, czyli prowadził działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia powiatu – czego jako radnemu nie wolno mu robić.

Szerzej o całej sytuacji, i argumentach jakie podali autorzy uchwały, pisaliśmy w naszej poprzedniej publikacji z końca ubiegłego roku. ZOBACZ

3 stycznia sam zainteresowany złożył skargę do WSA, a w ostatnim dniu tego miesiąca wojewoda lubuski Władysław Dajczak wydał rozstrzygnięcie nadzorcze uchylające podjętą uchwałę. Wojewoda stwierdza w nim, że Robert Tomczak nie naruszył przepisów prawa związanych z wykonywaniem mandatu radnego.

Zdaniem wojewody, czynności podjęte przez R. Tomczaka nie wykraczały poza jego zakres obowiązków jakie miał na stanowisku menedżera ds. zarządzania sportem i marketingu i nie były związane z zarządzaniem działalnością SOSiR-u.

W treści dokumenty czytamy także, że środki pieniężne, które stowarzyszenie FSL Aktywni dla Powiatu otrzymało za zorganizowanie imprezy, nie należały już do powiatu, ale do SOSiR. Podobnie było z wykorzystaniem mienia powiatu – wojewoda argumentuje, że skoro stowarzyszenie nie miało żadnego tytułu prawnego do władania tym mieniem, to nie doszło do złamania prawa.

Szczegółowe uzasadnienie znajduje się w treści wydanego rozstrzygnięcia. Do pobrania poniżej.

ZOBACZ ROZSTRZYGNIĘCIE NADZORCZE

Do całej sytuacji w mediach społecznościowych odniósł się też sam Robert Tomczak.

Stało się to, czego byłem pewien ja i mój prawnik, a czego niestety nie chcieli przyjąć do wiadomości zarówno zarząd powiatu z wnioskodawcą Marcinem Jabłońskim na czele oraz radni, którzy głosowali za wygaśnięciem mojego mandatu – pisze w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji. Jednocześnie R. Tomczak apeluje o „zaprzestanie szkalowania mojej osoby oraz stowarzyszenia FSL Aktywni dla powiatu poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji” i zapowiada podjęcie kroków prawnych przeciwko Wojciechowi Obremskiemu, redaktorowi naczelnemu „Wiadomości Powiatowych”.

ZOBACZ TREŚĆ OŚWIADCZENIA

Czy to koniec sprawy? Zapewne nie. Na rozstrzygnięcie wojewody w ciągu 30 dni można wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie. Toczy się już w nim postępowanie – skargę na uchwałę rady powiatu złożył Robert Tomczak, a niedawno rada powołała pełnomocnika w tej sprawie.

Do tematu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama