Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Prezydent podpisał ustawę dającą gminom możliwości decydowania o ilości koncesji oraz na to, czy nocą można sprzedawać alkohol. Czy gmina Słubice skorzysta z nowych uprawnień i wprowadzi ograniczenia?

piwo zakaz

Prezydent w ostatnich dniach stycznia podpisał nie tylko ustawę ograniczającą zakaz handlu w niedzielę, o czym już pisaliśmy. Złożył swój podpis również pod nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Co się zmieni w przepisach?

Po wejściu w życie ustawy gmina zyska więcej uprawnień do tego, aby ograniczyć sprzedaż alkoholu. Rada gminy będzie mogła podjąć uchwałę o limicie zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających alkohol – również tych o zawartości do 4,5 proc., czyli piwa czy wina. Liczba zezwoleń będzie mogła zostać ustalona odrębnie dla rożnych części gminy, np. sołectw czy dzielnic.

Samorządy zyskały jeszcze jedno uprawienie - zgodnie z prawem będzie możliwe uchwalenie zakazu nocnej sprzedaży alkoholu – w godz. od 22 do 6 rano.

Nowelizacja wprowadza również generalny zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych – z wyjątkiem tych do tego przeznaczonych, np. ogródków piwnych, czyli tu, gdzie jednocześnie są one sprzedawane. Jednak gmina i w tym wypadku zyskała dodatkowe uprawnienia - będzie mogła wyznaczyć dodatkowe miejsca, w których wolno pić alkohol.

Zmiany dotyczą również imprez masowych. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, po to, żeby prowadzić sprzedaż lub podawać alkohol w ich trakcie, podmioty będą musiały ubiegać się o jednorazowe zezwolenie.

Ustawa wejdzie w życie po upływnie 30 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jakie plany ma gmina?

Czy gmina Słubice zdecyduje się skorzystać z uprawnień, jakie daje jej nowe prawo? Barbara Banaśkiewicz, naczelnik wydziału administracyjnego w słubickim magistracie, wyjaśnia, że na razie urzędnicy czekają, aż ustawa wejdzie w życie, co stanie się w marcu. Wtedy zapoznają się dokładnie z jej zapisami.

B. Banaśkiewicz dodaje, że na chwilę obecną nie jest planowane wprowadzanie żadnych ograniczeń - ani w zakresie ilości wydanych koncesji, ani ograniczenia możliwości sprzedaży alkoholu nocą.

---

A Wy jak uważacie, powinno się ograniczyć sprzedaż alkoholu?
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 IwonaJot 2018-02-06 12:08
Więc może NARESZCIE władze miasta podejmą decyzje w sprawie kilku punktów z alkoholem tuż przy szkole samochodowej i osiedlu mieszkaniowym na ulicy Paderewskiego To ,że papierosy na sztuki dla młodzieży to norma ale również piwko czy jakieś drinki czy setkowe wódki na długiej przerwie.Klatki wejściowe bloku naprzeciw sklepów monopolowych okupowane przez nie obrażając meneli.Spółdzielnia musiała zamknąć na klucz boksy śmieciowe,które służyły za miejsce głośnych spotkań towarzyskich już od samego rana ale również za toaletę dla wspomnianych powyżej panów.Ławki osiedlowe służą również częściej do spożywania trunków niż dla odpoczynku mieszkańców.Na dodatek ulica przelotowa ta bliżej sklepów pozbawiona oświetlenia gdy wcześnie były tam dwie lampy. Na równoległej sąsiedniej takie dwie lampy świecą.Wolność gospodarcza nie może skutkować rozpijaniem młodzieży, społeczeństwa.
#2 burmiszcz 2018-02-06 15:21
Idą wybory, a poza tym, że kiełbasa wyborcza idzie w parze z alkoholem, to jeszcze od sprzedaży tego ostatniego zależy kilku wielbicieli obecnego burmistrza.
Nie spodziewałbym się w tym temacie jakichś drakońskich posunięć, ale już po wyborach, czemu nie? Z tym, że to będzie zależeć już od nowych radnych.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.