Słubice: 14 grudnia 2018   |   Imieniny: Alfred, Izydor
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Jaka przyszłość czeka Europę? W Słubicach rozmawiali o tym naukowcy i politycy (wideo)
reklama
reklama

Jaka przyszłość czeka Europę? W Słubicach rozmawiali o tym naukowcy i politycy (wideo)

W Słubicach już po raz 18 odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona Europie i Unii Europejskiej. Na te tematy przez dwa dni rozmawiało 350 badaczy z ponad 20 krajów. Była również okazja do dyskusji z zaproszonymi politykami. Bo wiedza na temat Europy wciąż jest nam bardzo potrzebna.

konferencja europ_4

Konferencje o tematyce europejskiej odbywają się w Collegium Polonicum regularnie już od 18 lat. Za każdym razem związane są z bieżącymi wydarzeniami, problemami, którymi żyje Europa. Nie inaczej było i w tym roku. Konferencja nosiła tytuł: „Europa XXI wieku. Europa i Unia Europejska w obliczu nowych wyzwań”. Jej organizatorami byli Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej oraz Collegium Polonicum w Słubicach.

- Nasza konferencja osiągnęła pełnoletność. Już 18 raz będziemy rozmawiać m.in. o relacjach między Polską a Unią, Unią i otoczeniem, w którym ona działa, omawiać aktualne problemy Europy – zapowiadał podczas uroczystego otwarcia prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM.

To szczególne miejsce

W konferencji udział wzięli również przedstawiciele władz samorządowych: starosta słubicki Marcin Jabłoński, burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz i przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach Mariusz Olejniczak. Starosta podkreślał, że chętnie bierze udział w tym wydarzeniu. - Wydaje mi się, że ta państwa dyskusja dziś z perspektywy polskiego samorządowca, Polaka żyjącego na pograniczu jest szczególnie ważna i dużo osób ma wielkie nadzieje związane z tym o czym i jak będziecie państwo mówić – mówił M. Jabłoński.

konferencja europ_1

T. Ciszewicz podkreślał, że bardzo ważne jest dla niego, to, że tego typu konferencje odbywają się w nad Odrą. - Jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie, bo dzięki temu mamy szanse dyskutować o bardzo ważnych sprawach, które dotyczą całej Europy, Polski, ale przede wszystkim nas, obywateli. Zależy mi, abyście dobrze czuli się w naszym Dwumieście, abyście je poznali, ponieważ u nas bardzo dużo się dzieje – przekonywał zaproszonych gości.

Dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor administracyjny Collegium Polonicum przypomniał, że nie zawsze tak było. – Moja pamięć wydarzeń z pogranicza sięga roku 1991. W tej chwili żyjemy w organizmie, który funkcjonuje transgranicznie, współpraca obu miast osiągnęła etap, który przekraczał najśmielsze wyobrażenia z początku tego procesu – podkreślał dr Wojciechowski.

Naukowcy z kilku kontynentów

Tematyka europejska zgromadziła w Słubicach 351 badaczy z pond 20 krajów, również spoza naszego kontynentu, z miejsc tak odległych jak Ghana, Iran, Izrael, Palestyna, Nigeria, Afganistan. Reprezentowane były również wszystkie polskie ośrodki naukowe. Wysłuchano ponad 320 wystąpień.

W tym roku organizatorzy przygotowali dwa panele dyskusyjne, jeden z udziałem polityków, a drugi – naukowców. Panele rozpoczęło wystąpienie Marka Prawdy, dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

konferencja europ_3

W pierwszym udział wzięli: Andrzej Grzyb (poseł do parlamentu europejskiego), Waldemar Sługocki (senator), Adam Szłapka i Bartłomiej Wróblewski (posłowie). Ten ostatni włączał się korzystając z łącza internetowego. Całość moderował prof. Tadeusz Wallas.

- Myślę, że dorobek obecności polski w UE jest bez precedensu, nie ograniczam go jedynie do transferu środków, jest on znaczący w każdym wymiarze. Choć również zdaję sobie sprawę z ułomności, np. z nadmiernej regulacji. Jednak jestem za tym, aby dyskutować o dorobku w sposób merytoryczny i oparty na faktach – mówił senator Waldemar Sługocki. I przekonywał, że powinniśmy analizować to, co dzieje się w UE. - Należy przy tym zabiegać o silną pozycję państwa polskiego w UE, budować relacje z innymi krajami, bo to tylko to pozwoli na silna pozycję polski w UE, na to, żebyśmy byli poważnym "graczem" – podkreślał.

Równie jasne poglądy w tej sprawie miał poseł Adam Szłapka. – Uważam, że Polska powinna być jak najmocniej powiązana z UE, powinna być w centrum decyzyjnym i nie godzić się na Europę różnych prędkości. Dobrze rozwijająca się Europa równa się dobrze rozwijająca się Polska – mówił poseł. Dyskusja po panelu z udziałem polityków była bardzo gorąca.

Podczas drugiego panelu rozmawiali ze sobą naukowcy, wymieniając się opiniami, podpierając je wynikami prowadzonych przez siebie badań.

Jak polityk z politologiem

Właśnie możliwość wymiany doświadczeń to jeden z dwóch istotnych elementów konferencji naukowych, co podkreślał prof. Andrzej Stelmach, Dziekan Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. - Wymiana wyników badań służy rozwojowi wiedzy i nauki i pozwala budować perspektywiczne plany dotyczące tego, co nas czeka w przyszłości – przekonywał dziekan. Dodał przy tym, że to politolodzy odpowiadają za diagnozę istniejącej sytuacji oraz prognozę na przyszłość - tego jak się będzie zmieniał świat i co należy robić, aby się zmieniał w pożądanym przez nas kierunku.

konferencja europ_5

A podczas konferencji i rozmów z politykami możliwe jest zderzenie nie tylko różnych punktów widzenia, ale również teorii z praktyką. - Tradycyjne jest tak, że uczeni uważają, że maja lepszą wiedzę na temat rzeczywistości i przyszłości, a politycy są dokładnie tego samego zdania. Chodzi o to, żeby jedno z drugim połączyć, dlatego dyskusja po panelu z udziałem polityków była bardzo ożywiona – podsumował prof. Stelmach.

Nie tylko nauka, ale i integracja

Motorem napędowym słubickiej konferencji była prof. UAM Magdalena Musiał-Karg, która po raz kolejny odpowiadała za organizację całego przedsięwzięcia. Ucieszyło ją to, że wiele osób zapowiedziało, że na pewno wrócą do Collegium Polonicum w kolejnych latach. – To dla nas bardzo ważny sygnał. Konferencja spełniła oczekiwania uczestników, zadowoleni byli zwłaszcza goście zza granicy. Nasza uczelnia jest bardzo dobrym miejscem do organizacji tego typu wydarzeń – powiedziała w rozmowie z naszą redakcją.

konferencja europ_2

Oprócz dyskusji naukowych, naukowcy również mieli okazję rozmawiać w mniej oficjalnych sytuacjach, przy kawie i ciastku, nawiązywać relacje, być może planować wspólne projekty naukowe. Po dniu pełnym wystąpień i pracy naukowej, wieczorem gościem specjalnym był Steffen Möller, mający również duże doświadczenie w tematyce integracji europejskiej, choć nie jako polityk, ani nie jako politolog, ale artysta i bywalec obu krajów.

A kiedy poznamy wnioski z ożywionych dyskusji i debat? Patrząc na efekty wcześniejszych konferencji możemy być pewni, że pokłosiem tegorocznej konferencji będzie niejeden artykuł czy publikacja naukowa.

Tych, którzy są ciekawi przebiegu konferencji, zapraszamy na transmisję wideo przygotowaną przez telewizję HTS Słubice.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama