Słubice: 20 stycznia 2019   |   Imieniny: Fabian, Sebastian
reklama
reklama

Poszukiwani przedsiębiorcy – mentorzy

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum szuka przedsiębiorców, którzy chcieliby zostać mentorami, czyli swego rodzaju przewodnikami po biznesie dla początkujących przedsiębiorców społecznych. Czy znajdzie ich w powiecie słubickim?

mentoring2

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, choć ma siedzibę w Słubicach, nie ogranicza swoich działań tylko do naszego miasta. Od 2015 roku prowadzi Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze, który swoim zasięgiem obejmuje powiaty: krośnieński, słubicki, sulęciński, wschowski, zielonogórski i żarski.

W ramach swoich działań ośrodek m.in. przyznawał dotacje i oferował pomoc na utworzenie i rozwój przedsiębiorstw społecznych. Są to firmy, które działają tak, jak wszystkie inne, ale tworzą je osoby, które wcześniej z różnych przyczyn miały problemy, żeby odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. A teraz prowadzą swój biznes, oferują usługi, walczą o klientów. I dlatego potrzebują wsparcia, zwłaszcza na początku swojej biznesowej drogi. Dzięki wsparciu OWES powstało 40 takich podmiotów, w których pracę znalazło 170 osób. Teraz przed nimi pierwsze, podobno najtrudniejsze lata biznesowej działalności.

Dobre rady bardzo potrzebne

Dlatego wciąż potrzebują pomocy. A jednym z rodzajów pomocy, jaki młodym przedsiębiorcom społecznym oferuje OWES, jest program mentoringu. Na czym polega? - Mentoring to taka metoda nauki, która bazuje na partnerskiej relacji pomiędzy mentorem a uczniem. Bardziej doświadczony mentor dzieli się swoją wiedzą, mądrością życiową wynikającą z wieloletniej działalności zawodowej z tym, kto tego doświadczenia jeszcze nie ma – wyjaśnia Monika Robaszyńska, animatorka OWES.

Jest to relacja dobrowolna, oparta na chęci wzajemnej nauki, poznawania się i rozmawiania. Dlatego mentorzy angażują się w relacje społecznie jako wolontariusze.

mentoringbg

Kim jest mentor?

- Szukamy osób, które chcą, mają potrzebę, aby dać z siebie coś innym, są gotowi podjąć nowe wyzwania, sprawdzić się w roli przewodników – mówi M. Robaszyńska. I dodaje, że sam mentor również odnosi korzyści z takiej relacji: oprócz satysfakcji jest to również odkrywanie nowych obszarów zaangażowania, rozwój osobisty, możliwość poznania tego, jak funkcjonują na rynku podmioty społeczne. Oraz zaangażowanie siebie i swojej firmy w obszarze CSR czyli społecznej odpowiedzialności biznesu, o której coraz więcej się mówi. Każdy mentor – oraz jego przedsiębiorstwo – zostaną pokazani na stronie OWES.

O czym mentorzy będą rozmawiać z młodymi przedsiębiorcami społecznymi? Zakres może być bardzo szeroki, od zarządzania, budowania marki, przez wzmocnienie liderów, po np. zarządzanie sprzedażą. Co ważne, opiera się nie tyle na doradztwie, co na dzieleniu się własnymi doświadczeniami, spostrzeżeniami i tzw. mądrością życiową.

Czy wśród słubickich przedsiębiorców są tacy, którzy chcieliby pomóc młodszym? Aby zgłosić się do programu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ.

INFO: Monika Robaszyńska, tel. 533 316 284, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama