Słubice: 18 lutego 2019   |   Imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
reklama
reklama

Ruszyła przebudowa wałów przeciwpowodziowych

Dobra wiadomość dla Słubic. Ruszyła długa zapowiadana modernizacja wałów przeciwpowodziowych. Na razie prace nie będą zbyt widoczne ani uciążliwe dla mieszkańców. Dopiero od kwietnia zaczną przyjeżdżać ciężarówki z piachem i rozpocznie się wbijanie stalowej ścianki w wały. Czego możemy się spodziewać?

odra 001

Na początku tego roku, ponad 20 lat od powodzi określonej mianem „powodzi tysiąclecia”, rozpoczyna się modernizacja wałów przeciwpowodziowych w Słubicach i budowa nowego wału okrężnego od strony północnej miasta. O planach i kolejnych etapach przygotowań do tej inwestycji informowaliśmy już wielokrotnie. Dziś znamy już więcej szczegółów.

Przypomnijmy, w ramach projektu zmodernizowanych zostanie niemal 6 km istniejącego wału przeciwpowodziowego. Powstanie nowy wał okrężny o prawie takiej samej długości. Oprócz tego przebudowane będą m.in. ponad 4 km Czarnego Kanału i ponad 2 km Raczej Strugi. W ramach inwestycji zostanie również zmodernizowany ponad 1 km sieci melioracyjnej. Dokładny plan inwestycji znajduje się na załączonej poniżej mapie.

ZOBACZ MAPĘ

Koszt inwestycji na terenie Słubic to 113 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa oraz pożyczki Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy. Swój wkład zabezpieczył także samorząd woj. lubuskiego. Warto nadmienić, że umowa z Bankiem Światowym, oprócz ochrony Słubic, obejmuje także zabezpieczenie Nowej Soli i Przewozu. Całkowity koszt to 460 mln zł.

wbicie lopaty

Umowę na realizację modernizacji wałów w Słubicach uroczyście podpisano jeszcze 12 czerwca zeszłego roku. Wtedy marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak podkreślała, że dzięki temu Słubice będą całkowicie zabezpieczone przed powodzią. W towarzystwie przedstawicieli władz województwa oraz lokalnych samorządowców wbiła pierwszą łopatę, ogłaszając symboliczny początek inwestycji. Jednak na faktyczne rozpoczęcie prac budowlanych przyszło nam czekać wiele miesięcy. I te właśnie się rozpoczynają.

Wykonawcą inwestycji jest spółka Energopol ze Szczecina. Jak podaje jej przedstawiciel Sławomir Ramski, na obecnym etapie prowadzone prace w żaden sposób nie będą uciążliwe dla mieszkańców Słubic i okolic. Wyjaśnia, że na razie trwa wycinka drzew na terenie administrowanym przez Lasy Państwowe w okolicach Drzecina, sprawdzenie saperskie terenu oraz roboty geodezyjne.

- Prace zaczną być widoczne dla mieszkańców prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia. Wtedy to na wały zaczną przyjeżdżać ciężarówki dostarczające materiały na plac budowy, w tym piach do umocnienia wałów. Rozpocznie się również wbijanie ścianki metalowej w wały – wyjaśnia S. Ramski.

Dodaje, że wtedy zostanie zmieniona organizacja ruchu na ul. Nadodrzańskiej. Ulica nie będzie zamknięta, ale zostaną umieszczone oznaczenia wyjazdu z placu budowy, będzie także prawdopodobnie ograniczenie prędkości oraz zakaz parkowania na odcinku ok. 100 m. Wchodzenie na wały nie zostanie zabronione. Nadal będzie można tu biegać, spacerować. Zamknięty będzie jedynie ten odcinek, na którym będą prowadzone prace – jednorazowo ok. 50-100 m.

S. Ramski obiecuje, że mieszkańcy będą informowani na bieżąco o zmianach w organizacji ruchu i innych ewentualnych utrudnieniach, także za pośrednictwem portalu Słubice24. Planowany termin zakończenia prac to lipiec 2021 roku.

Do tematu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama