Słubice: 21 stycznia 2018   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Komu przekazać 1% podatku?

Od 2004 roku polscy podatnicy mają możliwość przekazania 1% podatku konkretnej organizacji i coraz chętniej z tego korzystają. A dla wielu organizacji ta suma jest znaczącą pozycją w budżecie. Wśród uprawionych do korzystania z 1% są też podmioty z terenu powiatu słubickiego.

pieniadze 20
Składając zeznanie podatkowe pamiętajmy o 1%

Już niedługo wielu z nas będzie składało zeznania podatkowe za 2017 rok. Podobnie jak w ubiegłych latach, jako podatnicy możemy zdecydować, komu przekazać 1% podatku. Trafić on może do organizacji pożytku publicznego. Także tych lokalnych, z naszego powiatu.

Kto może zostać OPP?

Co ważne, nie każda organizacja pozarządowa jest organizacją pożytku publicznego – aby nią zostać należy spełnić określone warunki. Bycie OPP to nie tylko przywilej pozyskiwania środków na swoje cele statutowe z 1%, ale również większe obowiązki, związane m.in. z koniecznością wprowadzenia wewnątrz organizacji bardziej wymagających mechanizmów samokontroli, przejrzystości działań i finansów. A środki z 1% należy rozliczyć w sprawozdaniu merytorycznym, które powinno być jawne (m.in. opublikowane na stronie internetowej organizacji).

Ile daliśmy?

Jak podaje Ministerstwo Finansów, w zeszłym roku na przekazanie 1% podatku zdecydowała się niemal połowa podatników, czyli 13,2 mln osób. Przekazały one w sumie 617 mln zł, przeciętna wpłata wynosiła 47 zł. Niemal połowa trafiła do organizacji zajmujących się ochroną zdrowia – w tym prowadzących subkonta dla podopiecznych, najczęściej chorych dzieci, które otrzymane pieniądze przeznaczają na leki i rehabilitację.

Komu możemy pomóc?

Co roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej publikuje aktualny spis podmiotów uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku. Można go znaleźć TUTAJ.

Prawo dopuszcza również możliwość przekazywania środków za pośrednictwem organizacji mających status pożytku publicznego. W ten sposób środki trafiają np. na subkonta dzieci, które zbierają środki na leczenie czy turnusy rehabilitacyjne. Wtedy w odpowiedną rubrykę należy wpisać cel szczegółowy.

Wśród uprawnionych do otrzymania 1% są również mniejsze, lokalne organizacje, także te działające na terenie powiatu słubickiego. W aktualnym zestawieniu znalazło się ich 14 (lista na podstawie danych ministerstwana rok 2018). Pomoc finansowa z przekazania 1% podatku to często znacząca kwota w ich budżecie. ZOBACZ WYKAZ

Jak to zrobić?

Jak co roku, bardzo prosto. Wystarczy w odpowiedniej rubryce rozliczenia podatkowego PIT wpisać numer KRS danej organizacji. Resztą zajmie się Urząd Skarbowy, który w naszym imieniu przeleje odpowiednią kwotę na konto danej organizacji.

W podobny sposób można wesprzeć organizacje, które nie mają statusu OPP, ale z 1% korzystają, np. OSP w Cybince. Należy podać nr KRS 0000116212 Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i w celu szczegółowym podać Ochotniczą Straż Pożarną w Cybince. Podobnie ci, którzy chcą wesprzeć Społeczną Niepubliczną Szkołę Muzyczną I stopnia, wpisują nr KRS 0000105271, który należy do Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole z Gorzowa Wielkopolskiego, a w celu szczegółowym muszą wskazać słubicką podstawówkę. A ci, którzy chcieliby przekazać 1% dla podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żabicach, wpisują nr 000072912 Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Humanitas z dopiskiem WTZ Żabice.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się nowy herb powiatu słubickiego?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama