Słubice: 19 października 2018   |   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
reklama
reklama

Komu przekazać 1% podatku?

Od 2004 roku polscy podatnicy mają możliwość przekazania 1% podatku konkretnej organizacji i coraz chętniej z tego korzystają. A dla wielu organizacji ta suma jest znaczącą pozycją w budżecie. Wśród uprawionych do korzystania z 1% są też podmioty z terenu powiatu słubickiego.

pieniadze 20
Składając zeznanie podatkowe pamiętajmy o 1%

Już niedługo wielu z nas będzie składało zeznania podatkowe za 2017 rok. Podobnie jak w ubiegłych latach, jako podatnicy możemy zdecydować, komu przekazać 1% podatku. Trafić on może do organizacji pożytku publicznego. Także tych lokalnych, z naszego powiatu.

Kto może zostać OPP?

Co ważne, nie każda organizacja pozarządowa jest organizacją pożytku publicznego – aby nią zostać należy spełnić określone warunki. Bycie OPP to nie tylko przywilej pozyskiwania środków na swoje cele statutowe z 1%, ale również większe obowiązki, związane m.in. z koniecznością wprowadzenia wewnątrz organizacji bardziej wymagających mechanizmów samokontroli, przejrzystości działań i finansów. A środki z 1% należy rozliczyć w sprawozdaniu merytorycznym, które powinno być jawne (m.in. opublikowane na stronie internetowej organizacji).

Ile daliśmy?

Jak podaje Ministerstwo Finansów, w zeszłym roku na przekazanie 1% podatku zdecydowała się niemal połowa podatników, czyli 13,2 mln osób. Przekazały one w sumie 617 mln zł, przeciętna wpłata wynosiła 47 zł. Niemal połowa trafiła do organizacji zajmujących się ochroną zdrowia – w tym prowadzących subkonta dla podopiecznych, najczęściej chorych dzieci, które otrzymane pieniądze przeznaczają na leki i rehabilitację.

Komu możemy pomóc?

Co roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej publikuje aktualny spis podmiotów uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku. Można go znaleźć TUTAJ.

Prawo dopuszcza również możliwość przekazywania środków za pośrednictwem organizacji mających status pożytku publicznego. W ten sposób środki trafiają np. na subkonta dzieci, które zbierają środki na leczenie czy turnusy rehabilitacyjne. Wtedy w odpowiedną rubrykę należy wpisać cel szczegółowy.

Wśród uprawnionych do otrzymania 1% są również mniejsze, lokalne organizacje, także te działające na terenie powiatu słubickiego. W aktualnym zestawieniu znalazło się ich 14 (lista na podstawie danych ministerstwana rok 2018). Pomoc finansowa z przekazania 1% podatku to często znacząca kwota w ich budżecie. ZOBACZ WYKAZ

Jak to zrobić?

Jak co roku, bardzo prosto. Wystarczy w odpowiedniej rubryce rozliczenia podatkowego PIT wpisać numer KRS danej organizacji. Resztą zajmie się Urząd Skarbowy, który w naszym imieniu przeleje odpowiednią kwotę na konto danej organizacji.

W podobny sposób można wesprzeć organizacje, które nie mają statusu OPP, ale z 1% korzystają, np. OSP w Cybince. Należy podać nr KRS 0000116212 Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i w celu szczegółowym podać Ochotniczą Straż Pożarną w Cybince. Podobnie ci, którzy chcą wesprzeć Społeczną Niepubliczną Szkołę Muzyczną I stopnia, wpisują nr KRS 0000105271, który należy do Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole z Gorzowa Wielkopolskiego, a w celu szczegółowym muszą wskazać słubicką podstawówkę. A ci, którzy chcieliby przekazać 1% dla podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żabicach, wpisują nr 000072912 Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Humanitas z dopiskiem WTZ Żabice.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama