Słubice: 23 lipca 2018   |   Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
reklama
reklama

Młodzi rzepinianie bili rekord Guinnessa

Uczniowie z Rzepina udowodnili, że programowanie nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. A bicie rekordu Guinnessa to niezła przygoda. Za kilka tygodni przekonamy się, czy się udało. Czy uczniowie ze szkoły podstawowej w Rzepinie znajdą się niedługo w Księdze Rekordów Guinnessa?

rzepin programowanie

Mają na to sporą szansę! 5 grudnia wzięli udział w biciu rekordu w programowaniu w ramach akcji „Code & share. Programuj z klasą” organizowanego przez Fundację ArchitectsPL. Polegała ona na tym, żeby jednocześnie w całej Polsce na raz programowało jak najwięcej uczniów szkół podstawowych. Było ich w sumie ponad 50, a wśród nich podstawówka z Rzepina. Oprócz nich udział wzięła jeszcze tylko jedna szkoła z lubuskiego (z Zielonej Góry).

To nie żart!

Do akcji zgłosiła szkołę nauczycielka informatyki Magdalena Rycerz. Jak przyznaje, programowanie jest jej pasją, którą zaraża swoich uczniów. I chce, żeby mieli do tego jak najwięcej okazji – stąd pomysł, żeby się zgłosić do bicia rekordu. – Na początku uczniowie myśleli, że to żart, nie za bardzo w to wierzyli, ale wszystko zmieniło się, kiedy organizator przysłał koszulki – mówi M. Rycerz. Wtedy uznali, że to może być ciekawa przygoda. Do udziału szybko zgłosiły się 34 osoby. Ostatecznie w nietypowej lekcji programowania uczestniczyło 33 uczniów klasy 5 i 7.

Rygorystyczne wymagania

Próba bicia rekordu Guinnessa obwarowana jest wieloma wymaganiami, które trzeba było spełnić. Każdy uczeń otrzymał specjalną opaskę. Trwające 45 wspólne programowanie nagrywały jednocześnie dwie kamery. Uczniów obserwowały osoby z zewnątrz, tzw. świadkowie, nie pracujące w szkole. Fotograf musiał robić zdjęcia zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi organizatora. I w tym czasie nikt nie mógł ani wejść, ani wyjść z klasy. Bardzo restrykcyjne były również wymagania dotyczące ustawienia mebli i sprzętu na sali.

rzepin programowanie_2

A sami uczniowie mieli do wykonania to, co najważniejsze - 10 zadań w programie Scratch. – Okazało się, że zadania nie były dla nich trudne. Wykonali 9, a ostatnie zaczęli. Pięknie sobie poradzili – mówi z dumą M. Rycerz. I przyznaje, że było to dla nich duże przeżycie, o którym jeszcze do teraz rozmawiają. I są z siebie zadowoleni.

Czy się udało?

Teraz wszyscy czekają na ogłoszenie wyników – czy udało się pobić rekord w jednoczesnym programowaniu przez uczniów szkół podstawowych? M. Rycerz w ciągu 2 dni musiała przesłać do organizatora wszystkie materiały, łącznie z nagraniami z kamer. – Wyniki powinniśmy otrzymać w ciągu kilku tygodni, wszyscy są dobrej myśli. Jeśli się udało, każdy z uczniów otrzyma certyfikat – mówi M. Rycerz.

A jeśli połknęli bakcyla programowania, to kto wie, co uda im się osiągnąć w przyszłości? Kto wie, a może jest wśród nich przyszły Bill Gates, czy Steve Jobbs? To do młodych należeć będzie przyszłość, także ta cyfrowa.

„Angażując tysiące Polaków zwracamy uwagę na przyszłość, cyfrową przyszłość, w której dzisiejsze dzieci odegrają kluczową rolę dlatego dołączcie i wspólnie myśląc o jutrze ustanówmy rekord dzisiaj” – te słowa, napisane przez przedstawicieli Fundacji ArchitectsPL, są najlepszym podsumowaniem całej akcji.

rzepin programowanie_3

Wrócimy do tematu, kiedy tylko będą znane wyniki.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Ankieta dotycząca ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych na terenie miasta Słubice

1) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 23 do 6?
 
2) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 24 do 6?
 
3) Czy Pana/Pani zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych wpłynie na poczucie Pana/Pani bezpieczeństwa?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama