Słubice: 20 lipca 2018   |   Imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk
reklama
reklama

Znowu zawyją syreny alarmowe

14 grudnia równo w południe w Słubicach zawyją syreny alarmowe. Ale spokojnie, to tylko ćwiczenia systemu obrony cywilnej. Mieszkańcy usłyszą dwa sygnały.

O godzinie 12 zostanie nadany sygnał akustyczny, który zapowiadał będzie ogłoszenie alarmu. Będzie to dźwięk modulowany syreny i potrwa 3 minuty. Następnie o 12:30 słubiczanie usłyszą kolejny sygnał o odwołaniu alarmu, również 3-minutowy, który oznaczał będzie ,,odwołanie alarmu”. I będzie to dźwięk ciągły syren.

- Jest to sygnał treningowo-szkoleniowy, mający na celu sprawdzenie stanu technicznego systemu ostrzegania i alarmowania oraz zapoznanie ludności z sygnałami obrony cywilnej - wyjaśnia Roman Filończuk z Biura Bezpieczeństwa i Reagowania Kryzysowego przy Urzędzie Miejskim w Słubicach.

A czy wiecie, co należy zrobić, kiedy nadawane są takie dźwięki? Tym razem to tylko ćwiczenia, ale gdyby faktycznie syreny oznaczały zagrożenie… Przepisy mówią, że mieszkańcy powinni za każdym razem po usłyszeniu sygnału przełączyć odbiorniki radiowe i telewizyjne na lokalne pasma, gdzie będą podawane zasady postępowania w danej sytuacji, a także bieżące komunikaty o tym, co się dzieje.

Na terenie gminy Słubice znajduje się sześć syren alarmowych obrony cywilnej:
  • dach budynku "JUBILAT" przy Placu Przyjaźni 17,
  • dach budynku mieszkalnego przy ul. Sienkiewicza 49,
  • dach budynku SP nr 2 przy ul. Wojska Polskiego 38,
  • dach budynku PUK przy ul. Krótkiej 8,
  • remiza OSP w Golicach przy ul. Jasnej 1C,
  • maszt w centrum Rybocic.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Ankieta dotycząca ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych na terenie miasta Słubice

1) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 23 do 6?
 
2) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 24 do 6?
 
3) Czy Pana/Pani zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych wpłynie na poczucie Pana/Pani bezpieczeństwa?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama