Słubice: 19 października 2018   |   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
reklama
reklama

Uczniu! Dlaczego warto czytać lektury szkolne?


becca-tapert-391599

Początek roku szkolnego to czas, w którym każdy polonista zapoznaje uczniów z kanonem lektur szkolnych obowiązujących w danej klasie. Niestety zazwyczaj nie spotykają się one z aprobatą i zainteresowaniem wśród uczniów. Czytanie lektur większość z nich taktuje jako uciążliwy obowiązek. Dzieje się tak z różnych powodów, najczęściej po prostu książki te wydają się zbyt nudne i trudne, gdyż niejednokrotnie pisane są specyficznym językiem, którego nie używa się na co dzień. Wielu uczniów unika czytania lektur z czystego lenistwa, można przecież obejrzeć ekranizację filmową lub sięgnąć po streszczenie, takie jak Lalka streszczenie. Dlaczego więc warto czytać lektury szkolne?

Nowoczesne media, takie jak telewizja czy internet nie pozwalają na samodzielne myślenie. Oglądając film czy serial nie trzeba sobie niczego wyobrażać i dochodzić do własnych wniosków, wszystko jest podane na tacy: otoczenie, wygląd bohaterów, ich mimika czy ton głosu. Z kolei czytanie książek, nieważne jakich, bez wątpienia poszerza horyzonty myślenia i rozwija wyobraźnię. Oczywiście, zdecydowanie chętniej czyta się pozycje, które są zgodne z zainteresowaniami czytelnika i po prostu wzbudzają w nim ciekawość tego, co wydarzy się na kolejnej stronie. Jednakże lektury szkolne nie trafiły do obowiązującego uczniów kanonu przypadkowo.

Każda z lektur szkolnych ma określoną wartość i niesie ze sobą głębsze treści, zarówno emocjonalne, jak i poznawcze. Książki te uczą patriotyzmu, miłości do ojczyzny i szacunku do historii naszego kraju. W patriotycznej twórczości dominują utwory pełne tęsknoty za utraconym krajem ojczystym, które ukazują trwogę i rozpacz w obliczu straty własnego miejsca na ziemi. Lektury nie tylko dostarczają wiedzy historycznej, ale także dają obraz epoki literackiej, w której powstawały. Są świadectwem ówczesnej kultury i sztuki. Pozwalają na zapoznanie się z życiem, problemami i zwyczajami ludzi na przestrzeni dziejów. Lektury szkolne są pełne wartości moralnych. Ukazują szereg cech ludzkiego charakteru, zarówno te, które należy pielęgnować, jak i te wymagające napiętnowania. Tym samym dostarczają wzorców godnych do naśladowania w codziennym życiu.

Są też inne plusy czytania lektur szkolnych, a mianowicie obcowanie ze słowem pisanym znacząco wzbogaca słownictwo, a także uczy zasad ortografii i interpunkcji. Bez dwóch zdań osoba, która czyta książki jest bardziej elokwentna, nie ma problemów z wypowiadaniem się oraz łatwiej i szybciej przyswaja wiedzę.

Zatem zdecydowanie warto czytać lektury szkolne, gdyż poszerzają one ludzkie horyzonty, dostarczają cennych wzorców godnych naśladowania, są źródłem wiedzy o epoce, kulturze i sztuce. Lektury to niezastąpiona skarbnica informacji, po którą warto i trzeba sięgać w każdym wieku.

[artykuł partnerski]
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama