Słubice: 14 grudnia 2018   |   Imieniny: Alfred, Izydor
reklama
reklama

Słubice wysoko w kredytowym rankingu Wspólnoty

Jaką zdolność kredytową ma gmina Słubice? Wg ekspertów czasopisma samorządowego Wspólnota bardzo wysoką. Naszemu samorządowi zostało przyznane 4 miejsce w skali całego kraju. Ma mieć to swoje odzwierciedlenie w budżecie Słubic – w kwocie przeznaczonej w przyszłym roku na inwestycje.

urzad miejski_slubice


Dwutygodnik Wspólnota regularnie publikuje rankingi, w których bada i porównuje polskie samorządy (są to m.in. ranking zamożności, wydatków na administrację czy inwestycyjny). Nie tak dawno (w lipcu) pisaliśmy o rakningu zamożności, w którym Słubice zajeły 25 miejsce w Polse. Niedawno został opublikowany ranking zdolności kredytowej polskich samorządów.

Co mówi ranking?

Wśród miast powiatowych Słubice zajęły 4 miejsce w stawce 267 samorządów. Na pierwszym miejscu uplasował się Pruszcz Gdański (woj. Pomorskie), na drugim Wysokie Mazowieckie (woj. Podlaskie), a na trzecim Goleniów (woj., zachodniopomorskie).

Jak liczony jest ten wskaźnik? Autorzy rankingu, Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska, wyjaśniają, że opiera się o artykuł 243 ustawy o finansach publicznych. - Zestawiamy średnią wartość nadwyżki operacyjnej w ostatnich trzech latach z wielkością dochodów budżetu JST. Wysokość wskaźnika przekraczająca 15 proc. oznacza, że zdolność kredytowa definiowana przez art. 243 jest wyższa niż wynikająca ze starych regulacji ustawowych – wyjaśniają.

Mniejsze zadłużenie

Ranking ucieszył naszych samorządowców. – Ten ranking pokazuje potencjał gminy i ocenia ją pod kątem racjonalnej gospodarki. To czwarte miejsce jest naszym wielkim sukcesem – mówi burmistrz Tomasz Ciszewicz. Z kolei Rafał Dydak, skarbnik gminy, podkreśla, że obecnie zadłużenie gminy wynosi 20 proc., a jeszcze 7 lat temu było to 60 proc.

Historia rankingów również pokazuje, jak Słubice pięły się w górę: za lata 2006-2008 zajmowały 254 miejsce, 2007-2009 to 267 pozycja, 2008-2010 to ta najgorsza – 268. Potem było już lepiej: 2009-2016 zajęliśmy 216 miejsce, 2010-2012 mieliśmy już 62, 2011-2013 to pozycja 16, 2012-2014 o jeden więcej, czyli 17, a teraz za lata 2014-2016 mamy miejsce 4.

R. Dydak podkreśla korzyści płynące z mniejszego zadłużenia: - Zmniejszanie długu powodowało, że gminie malały odsetki. W 2011 roku wynosiły 2,5 mln zł, w ubiegłym roku już tylko około 500 tys. zł. Dzięki temu więcej pieniędzy można było przeznaczyć na inwestycje. Dług wyraźnie nam nie służył – mówi skarbnik.

Ranking "Wspólnoty"

Strategia finansowa gminy

Zdaniem T. Ciszewicza, taka wysoka pozycja w rankingu Wspólnoty to efekt długoletniej polityki, którą przyjął wspólnie z radą miejską. - Zakłada sukcesywne zmniejszanie zadłużenia, racjonalne gospodarowanie pieniędzmi, przeznaczanie coraz większych kwot na inwestycje i pozyskiwanie środków zewnętrznych – wyjaśnia burmistrz. Dodaje, że strategia oszczędzania z myślą o przyszłości nie odbywa się kosztem rozwoju gminy.

Dowodem na to ma być przyszłoroczny budżet: aż 25 z 90 mln zł ma zostać przeznaczone na inwestycje. O ich realizacji będziemy na pewno informować.

A co z powiatem?

Wspólnota zbadała także samorząd na szczeblu powiatowym. Powiat słubicki w tym rankingu uplasował się zdecydowanie niżej – na 272 miejscu (na 314 sklasyfikowanych powiatów). Ale nie jest to ani najlepsze, ani najgorsze miejsce naszego powiatu w historii tego rankingu. Za lata 2007-2009 zajęliśmy 314 miejsce. A za 2012-2014 było to 195.

Jak bieżąca sytuacja finansowa (o czym więcej wkrótce) i sądowe rozstrzygnięcia wpłyną na kolejne rankingowe przeliczenia i pozycję powiatu – okaże się już w niedalekiej przyszłości.

Zobacz ranking "Zdolność kredytowa samorządów"
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama