Słubice: 13 grudnia 2018   |   Imieniny: Łucja, Otylia, Eugeniusz
reklama
reklama

Kolumbarium na cmentarzu już jest gotowe

Na cmentarzu komunalnym w Słubicach zakończyła się budowa kolumbarium. Nie wiadomo jednak, na jakich zasadach będzie można dokonywać w nim pochówków – nie ustalono jeszcze wysokości opłat. Czy ten sposób chowania swoich bliskich przyjmie się wśród mieszkańców? Przekonamy się niedługo.

kolumbarium gotowe

Przypomnijmy - budowa kolumbarium na słubickim cmentarzu ruszyała w sierpniu teog roku (pisaliśmy o tym TUTAJ).Wtedy właśnie do pracy przystąpiła gorzowska firma Neolit, wykonawca całej inwestycji, która kosztowała gminę ponad 50 tys. zł. Kolumbarium jest już gotowe, choć jeszcze nie wiadomo dokładnie, na jakich zasadach i za ile będzie można z niego korzystać.

Jak wygląda nowe miejsce pochówku zmarłych? Kolumbarium jest wysokie na 3 m i ma 20 m długości. Składa się z 21 nisz, w każdej zmieścić mogą się 2,3 urny, w zależności od ich wielkości. Jednak w razie potrzeby może zostać jeszcze rozbudowane.

Burmistrz Tomasz Ciszewicz wyjaśnia, że jeśli zajdzie taka potrzeba do istniejącego już modułu będzie można dobudowywać kolejne. I podkreśla, że inwestycja ta była bardzo potrzebna, ponieważ za kilka lat może zabraknąć miejsc pochówku na słubickim cmentarzu. Choć zapowiada jednocześnie rozbudowę cmentarza w kierunku Kunowic (pisaliśmy o tym TUTAJ).

W 2016 roku pozytywnie o budowie kolumbarium wyrażali się również mieszkańcy, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, dotyczących rozbudowy cmentarza. Na „tak” było aż 81% osób, które wypełniły ankiety.

Niestety, jeszcze nie wiadomo, na jakich zasadach będzie można dokonywać pochówków w nowym kolumbarium. Urząd musi ustalić wysokość opłat. - Założenie jest jednak takie, że mają opłaty mają być niższe niż w przypadku tradycyjnego pochówku. Chodzi o to, żeby zachęcić mieszkańców do korzystania z alternatywnych form grzebania zmarłych – wyjaśnia Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego.

Czy obecność kolumbarium wpłynie na to, że ten sposób pochówku najbliższych stanie się bardziej popularny? Na razie na kremację decyduje się niewiele, bo 10 osób rocznie. Przekonamy się o tym, kiedy będą znane zasady i opłaty. Sprawie będziemy się przyglądać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama