Słubice: 17 grudnia 2018   |   Imieniny: Olimpia, Łukasz, Jolanta
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Tak Fundacja na rzecz Collegium Polonicum świętowala swoje 15-lecie (foto)
reklama
reklama

Tak Fundacja na rzecz Collegium Polonicum świętowala swoje 15-lecie (foto)

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum hucznie obchodziła 15 urodziny. Na jubileusz przybyło wielu zacnych gości: samorządowców, społeczników, byłych i obecnych pracowników. Padło wiele ciepłych słów, wręczono dużo prezentów podczas części oficjalnej, a po niej, jak na prawdziwe urodziny przystało, był tort, szampan i bankiet.

Fundacja Cp
Karolina Dreszer-Smalec, Magdalena Tokarska, Krzysztof Wojciechowski

To już 15 lat! – powtarzali goście, którzy tłumnie przybyli 24 listopada do Collegium Polonicum. Byli wśród nich samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji, organizacji pozarządowych, których łączyło to, że w ciągu tych minionych 15 lat współpracowali z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum, przy realizacji jednego lub kilku projektów z 56, które na swoim koncie ma ta fundacja.

O tym, jak zmieniała się organizacja, opowiadała jej obecna prezes Magdalena Tokarska. Przypomniała różne działania fundacji, które być może wydawały się już być jedynie historią – ale wystarczyło przyjrzeć się zdjęciom, żeby ożyły na nowo. - Fundacja to przede wszystkim ludzie i ich pomysły, to różne działania, które łączy pasja, chęć do niesienia dobrych zmian w swoim otoczeniu – podkreślała M. Tokarska.

100 lat fundacjo!

Goście opowiadali o swoich doświadczeniach w pracy ze słubicką organizacją, której działania już dawno wyszły poza granice miasta. Nie zabrakło ciepłych, miłych słów oraz życzeń dalszych sukcesów i rozwoju.

Z nieco innej strony podszedł do fundacji Tomasz Ciszewicz, burmistrz Słubic. Opowiadał, że próbował policzyć, ile milionów udało się pozyskać fundacji, ale nie doliczył się – i życzył, żeby było ich jeszcze więcej. A fundacja na swoje działania zdobyła – i wydała – ponad 33,5 mln zł.

Prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk, prorektor ds. kształcenia UAM i członek rady fundacji, podkreślała, jak potrzebna jest działalność fundacji na polsko-niemieckim pograniczu i jak ściśle łączy się z samym Collegium Polonicum. Na sali obecni byli również inni członkowie rady fundacji: z ramienia UAM prof. dr hab. Ryszard Naskręcki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, oraz dr Ryszard Bodziacki.

Samorządowcy dziękowali

Nie zabrakło głosów naszych samorządowców. Sejmik Województwa Lubuskiego reprezentował wiceprzewodniczący Mirosław Marcinkiewicz. Amelia Szołtun, członek zarządu powiatu słubickiego mówiła, że jest dla niej bardzo ważne to, że może wziąć udział w tym jubileuszu, nie tylko jako przedstawiciel powiatu, ale również jako mieszkanka Słubic, ponieważ sama jest społecznikiem i wie, na czym ta działalność polega.

Natomiast Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego, w swoim, nieco żartobliwym stylu, wręczył Magdalenie Tokarskiej, prezes fundacji olbrzymi medal przygotowany specjalnie z okazji jubileuszu. Z Krosna Odrzańskiego do Słubic przyjechała liczna ekipa, bo aż 16 osób. Wszystkie one kilka lat temu brały udział w projekcie PAKT.com.org, w ramach którego samorząd uczył się współpracować z organizacjami – i odwrotnie.

A o tym, że w czasie projektu można było się naprawdę wiele nauczyć mówił Radosław Sujak, obecnie zastępca prezydenta Gorzowa Wlkp., a wtedy radny Krosna Odrzańskiego.

Tanecznym krokiem w przyszłość

Swoją obecnością artystycznego szyku uroczystości dodali młodzi tancerze ze Studia Tańca Bohema ze Słubic, którzy pod kierownictwem Henryka Lehelta przygotowali pokaz tańca, piosenki i performance artystyczny. Część oficjalna zakończyła się właśnie piosenką, wykonywaną przez młodych artystów: 15 lat działamy, wciąż ambitne mamy plany. To fundacja - pozytywnie zakręceni, to fundacja zespoleni - 15 lat ze sobą, z Wami – śpiewali Piotr, Weronika, Łukasz i Maciej.

Potem wszyscy udali się do foyer na „szampkę lampana” - ten lapsus językowy 5 lat temu przydarzył się Adamowi Szulczewskiemu, prowadzącemu wtedy i teraz część oficjalną (w tym roku towarzyszyła mu Karolina Knochenmuss), czego nie omieszkał zręcznie i z humorem przywołać.

Oprócz wspomnianego szampana, był oczywiście okazały tort, życzenia dla jubilatów, zdjęcia na ściance (a potem i w fotobudce), i tak zaczął się bankiet – pełen tańców, dobrej zabawy i kuluarowych rozmów - który skończył się dopiero nad ranem.

---

Redakcja portalu Słubice24 także miała przyjemność gościć na tej uroczystości. Zapraszamy do fotorelacji przygotowanej przez naszego fotoreportera. A fundacji raz jeszcze życzymy wszystkiego najlepszego – wielu zrealizowanych projektów i samych zadowolonych ich uczestników.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama