Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ponad 100 osób z Polski i Niemiec rozmawiało o zagadnieniach związanych z kształceniem po obu stronach Odry. Spotkali się podczas Słubicko-Frankfurckiego Forum Kształcenia zorganizowanego przez samorządy z obu stron Odry.

forum edukacji
Mieszkańcy Słubic i Frankfurtu rozmawiali o edukacji (fot. UM Słubice)

Jak wygląda, a jak powinna wyglądać edukacja w Słubicach i Frankfurcie? Nad tym, i nie tylko, zastanawiali się uczestnicy Słubicko-Frankfurckiego Forum Kształcenia, które odbyło się 20 listopada w Collegium Polonicum. Organizatorami forum były gmina Słubice i miasto Frankfurt – w ramach realizacji projektu "Europejskie modelowe miasto współpracy".

Jak przebiegało forum? Na sali spotkało się ponad 100 osób zainteresowanych tematyką edukacyjną – zarówno ze Słubic, jak i z Frankfurtu. Forum otworzyli burmistrzowie obu miast: Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke. Wśród gości znaleźli się m.in. Grzegorz Tomczak z Lubuskiego Kuratorium Oświaty, zastępca kierownika frankfurckiego urzędu ds. oświaty Elke Dengler, oraz przedstawiciele Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kraju Związku Brandenburgia „Polen Mobil“, szkoły podstawowej w Görlitz o profilu dwujęzycznym. Obecni byli również przedstawiciele wielu organizacji i instytucji zajmujących się edukacją dzieci i dorosłych.

Uczestnicy, oprócz wysłuchania dyskusji, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach tematycznych. Co było głównym tematem rozmów? Wyjaśnia to Beata Bielecka, rzecznik słubickiego magistratu.

Zastanawiano się podczas nich m.in. na tym, jak zwiększyć liczbę ofert związanych z kształceniem w Dwumieście, jak podejmować nowe działania na rzecz wspierania kompetencji językowych i zapewnić mieszkańcom dostęp do specjalistów w regionie, jak kształtować nawyki zdrowego żywienia oraz czego potrzebuje uczeń niepełnosprawny w szkole – opowiada B. Bielecka.

Jak wyjaśnia Soeren Bollmann ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, które zorganizowało forum, jednym z głównych celów akcji było przedstawienie polskiego i niemieckiego systemu oświaty, po to, żeby na tej bazie podejmować dalsze działania. Na przykład wspierać tworzenie nowych ofert edukacyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do założeń „uczenia się przez całe życie” – a więc propozycji skierowanych nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych. Duże znaczenie przy tym ma rozwój kompetencji językowych, czyli uczenie się języka sąsiada przez mieszkańców Słubic i Frankfurtu.

Joanna Pyrgiel, kierownik Biura Promocji i Współpracy Zagranicznej zapowiada, że pomysły i sugestie, które narodziły się podczas forum zostaną dokładnie przeanalizowane. A czy wnioski z forum posłużą w przyszłych działaniach na rzecz rozwoju edukacji i oświaty po obu stronach Odry? O tym przekonamy się wkrótce.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.