Słubice: 16 października 2018   |   Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
reklama
reklama

Młodzi poznali możliwości edukacji i zatrudnienia

Warto myśleć o przyszłości i wcześnie zastanawiać się nad przyszłą pracą. A także inwestować w swój rozwój osobisty – taką szansę miała młodzież podczas ósmej edycji targów „Edukacja - Praca - Kariera bez granic”, które odbyły się w Collegium Polonicum. Skorzystało z niej około 800 uczniów ze szkół z powiatu słubickiego.

targi 2017_1

Edukacja, praca, kariera bez granic – pod takim hasłem 15 listopada już po raz ósmy w Collegium Polonicum odbyły się targi dla młodzieży. Chętni przyjechali ze wszystkich szkół średnich i gimnazjów z terenu powiatu słubickiego – łącznie pomiędzy stoiskami przeszło około 800 uczniów i osób zainteresowanych lokalnymi ofertami pracy.

Zanim uczniowie ruszyli między stoiska, na auli podczas uroczystego otwarcia, gości i wystawców przywitali: prof. dr hab. Tadeusza Wallas, rektor UAM w Poznaniu, Marcin Jabłoński, starosta słubicki, Tomasz Ciszewicz, burmistrz Słubic i Piotr Barczak, komendant lubuskiego OHP.

Nauka czy kariera?

W trakcie trwającego kilka godzin wydarzenia było wyjątkowo tłoczno i gwarno. Odwiedzający targi mogli zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną, swoje stoiska wystawił uczelnie i szkoły średnie, kusząc przyszłych absolwentów swoimi propozycjami.

A dla tych, którzy chcieliby już wejść na rynek pracy i zarabiać, ofert przedstawiały służby mundurowe i agencje pośrednictwa pracy. - To bardzo ważne, żeby od najmłodszych już lat myśleć o swojej przyszłości, o tym, jaki zawód chcemy wykonywać. Rozglądajcie się, pytajcie, rozmawiajcie – zachęcała Agnieszka Zwierzchaczewska z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP. Na uczniów czekało 50 wystawców.

Czego warto się dowiedzieć?

Równie ważnym – i bardzo ciekawym w opinii wielu uczniów - elementem targów były warsztaty dotyczące m.in. nauki języków obcych i języka polskiego, historii, rozwoju osobistego i planowania kariery.

- Warsztaty tematyczne zwiększą kreatywność i otwarcie się na możliwości, jakie niesie edukacja – podkreśla Sylwia Cor z Collegium Polonicum. Stąd w tym roku aż tak bogata oferta tych zajęć. W 24 różnych warsztatach udział wzięło ok. 450 uczniów.

A zakres tematyczny był bardzo szeroki, co ilustrują tytuły, np.: „Robotyka – programowanie robotów LEGO”, „Wolontariat – mój pierwszy krok do kariery”, „Umysł jest jak spadochron, nie działa, jeśli nie jest otwarty – workshop dot. stereotypów polsko-niemieckich”, „Jak zaplanować swoją karierę?”, „Must have – czyli jak prowadzić biznes na szkolnym podwórku”, „Warsztaty historyczne”.

targi 2017_2

Swoją cegiełkę do przygotowywania młodzieży do dorosłego życia przyłożyła również nasza redakcja. Katarzyna Kochańska z portalu Słubice24 opowiadała o tym, jak media kreują rzeczywistość. I w jaki sposób krytycznie i świadomie podchodzić do procesu komunikacji, nie tylko tego w mediach, ale i na co dzień.

Warsztaty prowadzili wykładowcy akademiccy, doradcy zawodowi, animatorzy, co pozwoliło młodzieży poznać nieco inny warsztat pracy niż typowe lekcje znane ze szkoły.

Jak sprawnie debatować?

Uczniowie nie tylko szkolili się, ale również debatowali. Po raz pierwszy w tym roku podczas targów zostały zorganizowane trzy debaty oksfordzkie. - Dzięki udziałowi w tych debatach uczestnicy mieli możliwość rozwijać kulturę dyskutowania i wzmacniać umiejętność przedstawiania własnych racji - podkreśla S. Cor.

Temat dwóch z nich brzmiał: „Pomimo powszechnej znajomości angielskiego, to znajomość języka sąsiadów jest przepustką do kariery”, a trzeciej: „W zamian za wyższe wynagrodzenie warto podjąć mniej prestiżową pracę za granicą”.

targi 2017_3

Impreza z rozmachem

- Targi edukacji pracy i kariery w Collegium Polonicum są wydarzeniem, które na stałe wpisało się w kalendarz zarówno szkół, jak i samorządu i wielu lokalnych instytucji. Z roku na rok impreza nabiera coraz większego rozmachu, co widać po ilości propozycji, jakie mamy dla młodych ludzi. To, że odwiedziło nas tak wielu wystawców i uczniów pokazuje, że takie wydarzenia są bardzo potrzebne – podsumowuje S. Cor.

Organizatorami tegorocznej, ósmej już edycji targów byli: UAM Collegium Polonicum w Słubicach, Lubuska Wojewódzka Komenda OHP w Zielonej Górze, Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Słubicach, Starostwo Powiatowe w Słubicach oraz Fundacja na rzecz Collegium Polonicum.

Targi zostały sfinansowane w ramach projektu „Edukacja - Praca - Kariera bez granic”, który jest współfinansowany z przekazywanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama