Słubice: 18 października 2018   |   Imieniny: Piotra, Michała, Ziemowita
reklama
reklama

Przyszli wojskowi z Rzepina już po ślubowaniu

Wiecie, że w rzepińskim ogólniaku od września działa klasa wojskowa? Jej uczniowie właśnie mają za sobą uroczyste ślubowanie, dzięki któremu są już kadetami. Wzięli też udział w swojej pierwszej defiladzie, razem z zawodowymi żołnierzami.

slubowanie rzepin_1

Decyzja o tym, że w Rzepinie powstanie klasa wojskowa zapadła rok temu. Wtedy, podczas wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Rzepinie podpisało porozumienie o współpracy z 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli Grażyna Goj, ówczesna dyrektor szkoły, i gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca tej dywizji. Dzięki porozumieniu od września w rzepińskim liceum działa klasa o profilu wojskowym, w której uczy się 30 uczniów.

Okazję do efektownego zaprezentowania się szerszej publiczności przyszli wojskowi mieli 9 listopada. Tego dnia odbyło się ślubowanie. Do pierwszego poważnego występu w mundurze uczniowie szykowali się już od początku roku szkolnego, ćwicząc m.in. musztrę wojskową.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie, którą celebrował s. bp. Stefan Regmunt. Po niej wszyscy udali się na plac przed ratuszem – to właśnie tam odbył się apel połączony ze ślubowaniem.

Nie zabrakło znamienitych gości, w wydarzeniu udział wzięli m.in.: Waldemar Zubek, dyrektor biura ds. proobronnych w Ministerstwie Obrony Narodowej (reprezentujący Michała Dworczyka, sekretarza stanu w MON), gen. dyw. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzaju Sił Zbrojnych, Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych i rodziny, najbliżsi i przyjaciele ślubujących uczniów. Gospodarzem uroczystości był Stanisław Dudzis, burmistrz Rzepina. A zgromadzonych gości przywitała również Ewa Winiarczyk, dyrektor rzepińskiego liceum.

slubowanie rzepin_2

Na uroczystości byli również zawodowi żołnierze: asystę honorową wystawiła 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana - współorganizator ślubowania. Obecna była również orkiestra wojskowa z Żagania pod dowództwem st. chor. szt. Adama Dudzika.

Warto przy okazji przytoczyć słowa przysięgi. Uczniowie, a właściwie już kadeci, ślubowali uroczyście: swoim zachowaniem i postawą nigdy nie splamić godności munduru, pilnie przestrzegać prawa, dyscypliny szkolnej oraz rzetelnie wykonywać powierzone zadania, poznać specyfikę służby oraz rolę Policji, doskonalić swoją sprawność fizyczną i techniki samoobrony, zdobyte umiejętności wykorzystywać wyłącznie zgodnie z duchem praworządności, obywatelską postawą godnie reprezentować naszą Ojczyznę i szkołę. Aktu ślubowania dokonał gen. dyw. Jarosław Mika.

Skąd w ogóle pomysł na tego rodzaju nauczanie? Założenie działania klas wojskowych, które powstają na bazie współpracy z wojskiem, jest takie, żeby uczeń, po zakończeniu nauki, był na podobnym poziomie co żołnierz po podstawowym szkoleniu – tak aby to, czego się nauczył, było kompatybilne z tym, czego później wymagają służby mundurowe. Dlatego jest to dobry wybór dla tych, którzy w przyszłości widzą siebie „w mundurze” – np. w wojsku.

A młodzi kadeci z Rzepina już wprawiają się w niełatwych żołnierskich zadaniach. Za nimi pierwsza defilada, która zakończyła uroczystość ślubowania: razem z kadetami wzięli w niej udział żołnierze z pododdziałów 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. A to dopiero początek ich wojskowej drogi - podobnych żołnierskich zajęć i wyzwań nie zabraknie w trakcie całego roku szkolnego.

Autorem zdjęć jest Joanna Karbowska. Więcej fotek z uroczystości znajdziecie na stronie Zespołu Szkół w Rzepinie: zso.rzepin.org.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama