Słubice: 12 listopada 2018   |   Imieniny: Renata, Witold, Konrad
reklama
reklama

W Słubicach pamiętają o niepełnosprawnych

Marsz, konkurs plastyczny, warsztaty, konferencja – każde wydarzenie związane z hasłem „Każdy inny, wszyscy równi” - przygotowały Stowarzyszenie Po PROstu i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Chcą w ten sposób zachęcić mieszkańców Słubic do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Marsz integracyjny Słubice

Stowarzyszenie Po PROstu już trzeci raz, ale po raz pierwszy wspólnie ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, chce przypomnieć słubiczanom o tym, że są wśród nich osoby niepełnosprawne.

Jeden dzień - wiele wydarzeń

W tym roku program przygotowany z okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych obejmuje aż 4 dni bogate w różne wydarzenia. Program znajduje się poniżej – można tam sprawdzić szczegóły związane z adresami, terminami i zgłoszeniami. 

Jednak same obchody to nie wszystko. Już trwa konkurs plastyczny w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni. Do 29 listopada w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Sienkiewicza 1 można składać prace plastyczne, które wyrażają hasło „Każdy inny, wszyscy równi”. 

1 grudnia wszystkie prace zostaną zaprezentowane w Galerii Małej mieszczącej się w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, razem z tymi przygotowanymi przez uczniów SOSW oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, i nastąpi rozstrzygnięcie konkursu. W galerii wystąpi również teatrzyk. 

Wykład i warsztaty

Tego samego dnia (ale nieco później) w SOSW, w ramach konferencji „Zrozumieć niepełnosprawność”, odbędzie się wykład pt. "Aspekty terapeutyczne w pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi”. Udział jest bezpłatny, ale wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie, szczegóły w programie.

Z kolei 2 grudnia w ramach tej samej konferencji w siedzibie stowarzyszenia Po PROstu zostaną zorganizowane warsztaty pt. "Zachowania trudne u osób z zaburzeniami rozwoju" – szczegóły w programie.

3 grudnia – czyli Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - zacznie się radośnie i wesoło: w siedzibie Po PROstu dzieci, młodzież i dorośli wezmą udział w grach i zabawach tanecznych, mini warsztatach kreatywnych i artystycznych. Tego dnia będzie można także skorzystać z pomocy specjalistów: od 15 do 17 w siedzibie stowarzyszenia będą dyżurować psycholog i pedagog.

4 grudnia w SOSW przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych będą mogły obejrzeć występ teatrzyku (grupy są już zamknięte). Tego dnia odbędzie również marsz integracyjny ulicami Słubic.

Marsz ulicami Słubic

Marsz integracyjny to najważniejsza, najbardziej widoczna i kolorowa część całych obchodów. Już trzeci rok z rzędu organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu.

Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób wzięło w nim udział po to, żeby pokazać naszą integrację z osobami z niepełnosprawnościami – podkreśla Joanna Sierżant-Rekret, prezes Stowarzyszenia Po PROstu. - To, co robimy ma na celu pokazać, że są wśród nas osoby z niepełnosprawnościami. To szczególnie ważne – dodaje.

Każdy inny - wszyscy równi

J. Sierżant - Rekret wyjaśnia również, czym jej zdaniem jest integracja. - To takie przyzwyczajenie, kiedy nikt już nie dziwi się, że osoby niepełnosprawne są w szkołach, sklepach czy innych publicznych miejscach - mówi.

Marsz wystartuje 4 grudnia o godz. 11.00 spod siedziby stowarzyszenia po PROstu przy ul. Kilińskiego, a finałem będzie puszczenie balonów przy bibliotece miejskiej. Udział w marszu może wziąć każda chętna osoba. 

Tegoroczne obchody organizowane są w ramach projektu "Każdy inny - wszyscy równi" dofinansowanego przez Gminę Słubice oraz we współpracy z Ośrodkiem - Wychowawczym w Słubicach.

ZOBACZ PROGRAM
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama