Słubice: 26 kwietnia 2018   |   Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
reklama
reklama

W Słubicach pamiętają o niepełnosprawnych

Marsz, konkurs plastyczny, warsztaty, konferencja – każde wydarzenie związane z hasłem „Każdy inny, wszyscy równi” - przygotowały Stowarzyszenie Po PROstu i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Chcą w ten sposób zachęcić mieszkańców Słubic do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Marsz integracyjny Słubice

Stowarzyszenie Po PROstu już trzeci raz, ale po raz pierwszy wspólnie ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, chce przypomnieć słubiczanom o tym, że są wśród nich osoby niepełnosprawne.

Jeden dzień - wiele wydarzeń

W tym roku program przygotowany z okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych obejmuje aż 4 dni bogate w różne wydarzenia. Program znajduje się poniżej – można tam sprawdzić szczegóły związane z adresami, terminami i zgłoszeniami. 

Jednak same obchody to nie wszystko. Już trwa konkurs plastyczny w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni. Do 29 listopada w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Sienkiewicza 1 można składać prace plastyczne, które wyrażają hasło „Każdy inny, wszyscy równi”. 

1 grudnia wszystkie prace zostaną zaprezentowane w Galerii Małej mieszczącej się w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, razem z tymi przygotowanymi przez uczniów SOSW oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, i nastąpi rozstrzygnięcie konkursu. W galerii wystąpi również teatrzyk. 

Wykład i warsztaty

Tego samego dnia (ale nieco później) w SOSW, w ramach konferencji „Zrozumieć niepełnosprawność”, odbędzie się wykład pt. "Aspekty terapeutyczne w pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi”. Udział jest bezpłatny, ale wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie, szczegóły w programie.

Z kolei 2 grudnia w ramach tej samej konferencji w siedzibie stowarzyszenia Po PROstu zostaną zorganizowane warsztaty pt. "Zachowania trudne u osób z zaburzeniami rozwoju" – szczegóły w programie.

3 grudnia – czyli Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - zacznie się radośnie i wesoło: w siedzibie Po PROstu dzieci, młodzież i dorośli wezmą udział w grach i zabawach tanecznych, mini warsztatach kreatywnych i artystycznych. Tego dnia będzie można także skorzystać z pomocy specjalistów: od 15 do 17 w siedzibie stowarzyszenia będą dyżurować psycholog i pedagog.

4 grudnia w SOSW przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych będą mogły obejrzeć występ teatrzyku (grupy są już zamknięte). Tego dnia odbędzie również marsz integracyjny ulicami Słubic.

Marsz ulicami Słubic

Marsz integracyjny to najważniejsza, najbardziej widoczna i kolorowa część całych obchodów. Już trzeci rok z rzędu organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu.

Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób wzięło w nim udział po to, żeby pokazać naszą integrację z osobami z niepełnosprawnościami – podkreśla Joanna Sierżant-Rekret, prezes Stowarzyszenia Po PROstu. - To, co robimy ma na celu pokazać, że są wśród nas osoby z niepełnosprawnościami. To szczególnie ważne – dodaje.

Każdy inny - wszyscy równi

J. Sierżant - Rekret wyjaśnia również, czym jej zdaniem jest integracja. - To takie przyzwyczajenie, kiedy nikt już nie dziwi się, że osoby niepełnosprawne są w szkołach, sklepach czy innych publicznych miejscach - mówi.

Marsz wystartuje 4 grudnia o godz. 11.00 spod siedziby stowarzyszenia po PROstu przy ul. Kilińskiego, a finałem będzie puszczenie balonów przy bibliotece miejskiej. Udział w marszu może wziąć każda chętna osoba. 

Tegoroczne obchody organizowane są w ramach projektu "Każdy inny - wszyscy równi" dofinansowanego przez Gminę Słubice oraz we współpracy z Ośrodkiem - Wychowawczym w Słubicach.

ZOBACZ PROGRAM
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama