Słubice: 16 października 2018   |   Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
reklama
reklama

20 rok akademicki w Słubicach rozpoczęty (foto)

W Collegium Polonicum zabrzmiało uroczyste Gaudeamus Igitur. To znak, że oficjalnie rozpoczął się kolejny rok akademicki, już 20 w Słubicach. Otworzyły go wspólnie władze poznańskiego UAM oraz frankfurckiej Viadriny. Była też okazja do świętowania jubileuszu Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego.

Inauguracja CP

Uroczystość odbyła się 19 października w Collegium Polonicum, tym razem wyjątkowo nie w dużej, lecz małej auli. Inaugurację poprowadzili wspólnie rektorzy obu placówek, które przyczyniły się do powstania uczelni w Słubicach: prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i prof. Alexander Wöll, prezydent Viadriny. Obecni byli wykładowcy, pracownicy naukowi, a wśród gości nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz, ze starostą Marcinem Jabłońskim i burmistrzem Tomaszem Ciszewiczem na czele.

Wszyscy zgromadzeni wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. „Sami swoi czy obcy? Mieszkańcy Ziem Zachodnich w poszukiwaniu tożsamości”, który wygłosiła prof. dr hab. Beata Halicka z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego CP.

Podczas inauguracji studenci - reprezentanci poszczególnych kierunków - złożyli symboliczne ślubowanie i zostali przyjęci w poczet braci studenckiej. Ile ich teraz studiuje w Słubicach? Jak informuje Ewa Bielewicz-Polakowska, rzecznik CP, w tym roku studia rozpoczęło 100 nowych żaków. W sumie w CP jest ich razem około 400.

A czego można nauczyć się w Collegium Polonicum? Obecnie słubicka uczelnia prowadzi 5 kierunków: filologia polska jako obca (dla obcokrajowców), filologia germańska, prawo, kulturoznawstwo o specjalności komunikacja międzykulturowa (to studnia II stopnia w j. angielskim), ochrona europejskich dóbr kultury i kultura i historia Europy Środkowej i Wschodniej (dwa ostatnie kierunki są w j. niemieckim, są to studnia II stopnia). Wszystkie kierunki, poza filologią polską, są prowadzone we współpracy z uniwersytetem Viadrina.

Największą popularnością cieszą się filologia polska jako obca oraz prawo (na tym kierunku jednocześnie studiuje się prawo polskie i niemieckie). - Collegium Polonicum wyróżnia bardzo duże umiędzynarodowienie – niemal jedna trzecia studentów to obcokrajowcy. Pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Meksyku i Chin – mówi E. Bielewicz-Polakowska.

Collegium Polonicum prowadzi współpracę transgraniczną nie tylko w dziedzinie dydaktyki, ale również badań. I tu również była okazja do świętowania: właśnie w dniu inauguracji 5 urodziny obchodził Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy. W instytucie obecnie pracuje 11 polskich i niemieckich badaczy, którzy reprezentują różne dyscypliny naukowe: nauki humanistyczne, w tym językoznawstwo, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo i historia, nauki o Ziemi (m.in. geografia), nauki biologiczne (m.in. ekologia i hydrobiologia), nauki prawne i techniczne.

Projekty naukowe, które realizują, mają wspólny mianownik: poświęcone są problematyce polsko-niemieckiej i szeroko rozumianym granicom. Instytut organizuje również konferencje, wykłady gościnne warsztaty, spotkania autorskie i wystawy.

Na inauguracji byliśmy obecni z naszym obiektywem. Zapraszamy do fotorelacji.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama