Słubice: 20 stycznia 2019   |   Imieniny: Fabian, Sebastian
reklama
reklama

20 rok akademicki w Słubicach rozpoczęty (foto)

W Collegium Polonicum zabrzmiało uroczyste Gaudeamus Igitur. To znak, że oficjalnie rozpoczął się kolejny rok akademicki, już 20 w Słubicach. Otworzyły go wspólnie władze poznańskiego UAM oraz frankfurckiej Viadriny. Była też okazja do świętowania jubileuszu Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego.

Inauguracja CP

Uroczystość odbyła się 19 października w Collegium Polonicum, tym razem wyjątkowo nie w dużej, lecz małej auli. Inaugurację poprowadzili wspólnie rektorzy obu placówek, które przyczyniły się do powstania uczelni w Słubicach: prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i prof. Alexander Wöll, prezydent Viadriny. Obecni byli wykładowcy, pracownicy naukowi, a wśród gości nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz, ze starostą Marcinem Jabłońskim i burmistrzem Tomaszem Ciszewiczem na czele.

Wszyscy zgromadzeni wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. „Sami swoi czy obcy? Mieszkańcy Ziem Zachodnich w poszukiwaniu tożsamości”, który wygłosiła prof. dr hab. Beata Halicka z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego CP.

Podczas inauguracji studenci - reprezentanci poszczególnych kierunków - złożyli symboliczne ślubowanie i zostali przyjęci w poczet braci studenckiej. Ile ich teraz studiuje w Słubicach? Jak informuje Ewa Bielewicz-Polakowska, rzecznik CP, w tym roku studia rozpoczęło 100 nowych żaków. W sumie w CP jest ich razem około 400.

A czego można nauczyć się w Collegium Polonicum? Obecnie słubicka uczelnia prowadzi 5 kierunków: filologia polska jako obca (dla obcokrajowców), filologia germańska, prawo, kulturoznawstwo o specjalności komunikacja międzykulturowa (to studnia II stopnia w j. angielskim), ochrona europejskich dóbr kultury i kultura i historia Europy Środkowej i Wschodniej (dwa ostatnie kierunki są w j. niemieckim, są to studnia II stopnia). Wszystkie kierunki, poza filologią polską, są prowadzone we współpracy z uniwersytetem Viadrina.

Największą popularnością cieszą się filologia polska jako obca oraz prawo (na tym kierunku jednocześnie studiuje się prawo polskie i niemieckie). - Collegium Polonicum wyróżnia bardzo duże umiędzynarodowienie – niemal jedna trzecia studentów to obcokrajowcy. Pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Meksyku i Chin – mówi E. Bielewicz-Polakowska.

Collegium Polonicum prowadzi współpracę transgraniczną nie tylko w dziedzinie dydaktyki, ale również badań. I tu również była okazja do świętowania: właśnie w dniu inauguracji 5 urodziny obchodził Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy. W instytucie obecnie pracuje 11 polskich i niemieckich badaczy, którzy reprezentują różne dyscypliny naukowe: nauki humanistyczne, w tym językoznawstwo, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo i historia, nauki o Ziemi (m.in. geografia), nauki biologiczne (m.in. ekologia i hydrobiologia), nauki prawne i techniczne.

Projekty naukowe, które realizują, mają wspólny mianownik: poświęcone są problematyce polsko-niemieckiej i szeroko rozumianym granicom. Instytut organizuje również konferencje, wykłady gościnne warsztaty, spotkania autorskie i wystawy.

Na inauguracji byliśmy obecni z naszym obiektywem. Zapraszamy do fotorelacji.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama