Słubice: 24 września 2018   |   Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Słubiczanie tworzą kapsułę czasu - możesz dołączyć swoje wspomnienia
reklama
reklama

Słubiczanie tworzą kapsułę czasu - możesz dołączyć swoje wspomnienia

Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach zbiera pamiątki, które chce zgromadzić w specjalnej kapsule czasu. Ta zostanie umieszczona w fundamentach nowego pomnika, którego odsłonięcie jest planowane w przyszłym roku. Już wiadomo, że znajdą się w niej cenne pamiątki.

pomnik pamiatki_1

Zgodnie z intencją członków społecznego komitetu, który działa na rzecz powstania nowego pomnika, będzie on „darem wdzięczności dla wszystkich pokoleń słubiczan walczących o niepodległość Polski”. W jego fundamentach swoje miejsce znaleźć ma specjalnie przygotowana kapsuła czasu (czyli szczelnie zamknięty pojemnik, zawierający przedmioty lub informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń). W związku z tym członkowie komitetu zachęcają słubiczan do przekazywania pamiątek, które się w niej znajdą.

Wsparcie od prymasa

A na ich apel odpowiadają nie tylko mieszkańcy miasta. Organizatorzy przyznają, że akcja rozrasta się. Dużym zaskoczeniem był dla nich list otrzymany z sekretariatu prymasa Polski. Ksiądz prymas abp. Wojciech Polak przekazał im słowa pozdrowień, życząc, ..."aby podejmowane działania przyczyniły się do trwałej pamięci o naszej historii i ludziach, którzy ją tworzyli." Członkowie społecznego komitetu obiecują, że słowa te będą dla nich drogowskazem w dalszej pracy przy tworzeniu kapsuły.

Wielka księga tworzona przez Polaków

W kapsule czasu znaleźć ma się również tzw. księga pamięci. Dzięki temu dokumentowi akcja przekracza granice nie tylko naszego miasta, ale i kraju. Jeden z jej rozdziałów zaplanowano jako „List od Polaków rozsianych po całym świecie”. W jego powstanie aktywnie włączają się rozmaite organizacje polonijne, m.in. Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech. Jak przyznają członkowie społecznego komitetu, są również zaskakiwani emailami i telefonami z różnych części świata: z Kanady, Chile, Hiszpanii, czy RPA. Polacy przysyłają najróżniejsze materiały, np. w formie rysunkowej lub wideo.

Słubiczanie przekazują cenne pamiątki

Do grupy przygotowującej kapsułę już głosiły się osoby, które przyniosły cenne i osobiste pamiątki. Jedną z nich jest książeczka z 1933 roku pt. „Anioł Stróż – skarbczyk modlitewny dla młodzieży i dzieci” przekazana przez mieszkankę Słubic. Towarzyszyła jej rodzinie podczas wywózki na Sybir, gdzie służyła jako podręcznik nauki języka polskiego. Do kapsuły trafi nie tylko sama cenna pamiątka, ale również jej historia opowiedziana przez właścicielkę.

W kapsule znajdzie się wydawnictwo pt. "Tryumf Królowej Różańca Świętego Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej przez Jej Niepokalane serce - Cud nad Odrą”, której autorem jest śp. ks. Michał Zielonka (były wikariusza parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach). Zawarta jest w niej historia ocalenia Słubic przed powodzią w 1997 roku i wiele archiwalnych zdjęć.

pomnik pamiatki_2

Do członków społecznego komitetu trafił także pamiątkowy zestaw banknotów obiegowych wydany przez Bank Polski, wraz z opisem i historią powstania. Przekazał go jeden z lokalnych kolekcjonerów.

Wciąż można się przyłączyć

Pomysłodawcy kapsuły czasu zachęcają mieszkańców do przyłączenia się do jej tworzenia.

- Zwracamy się z gorącą prośbą do Państwa, którzy posiadacie podobne ciekawe eksponaty lub chcecie podzielić się z wspomnieniami z okresu II wojny światowej, deportacji, pierwszych dni pobytu w Słubicach by podzielili się swoją historią, która nie zostanie przykryta kurzem czasu a na pewno zaciekawi naszych następców. Niech zawartość tej kapsuły będzie dla naszych potomnych świadectwem naszej wiary, historii, tradycji, dnia codziennego - apelują.

Kontakt poprzez facebookowy profil: Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach lub emaila: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

[Fot. Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach]
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama