Słubice: 24 września 2018   |   Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Poznaj historię ks. Maximiliana Lobody - pierwszego kapłana powojennych Słubic
reklama
reklama

Poznaj historię ks. Maximiliana Lobody - pierwszego kapłana powojennych Słubic

W najbliższy wtorek w Archiwum Miejskim we Frankfurcie nad Odrą odbędzie się wykład otwarty na temat postaci Maximiliana Lobody, pierwszego kapłana powojennych Słubic. Wykład poprowadzi społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego Roland Semik.

maximilian loboda_bg

Maximilian Loboda, w polskich źródłach znany pod błędnym nazwiskiem Manfred Łoboda lub Manfred Łaboda, urodził się 22 lipca 1909 r. w Trzeciewnicy nieopodal Nakła nad Notecią. Studiował teologię we Wrocławiu, Innsbrucku oraz Fuldzie.

25 lutego 1935 r. w rzymskokatolickiej Katedrze św. Jadwigi Śląskiej w Berlinie przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa berlińskiego Nikolausa Baresa. 1 marca 1935 r. w kościele św. Piusa w Berlinie miała miejsce jego prymicja, czyli pierwsza odprawiona przez niego Msza Święta. Przyjmował postawę wysoce antynazistowską, słuchał Radia Londyn i często był przesłuchiwany przez nazistowskie organy ścigania.

W czasie II wojny światowej rozpoczął posługę w parafii rzymskokatolickiej pw. Świętego Krzyża we Frankfurcie nad Odrą. Skutecznie bronił się przed próbami zwerbowania go do Volkssturmu. Miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą.

W 1945 r. nowa napływowa ludność Słubic nie miała swojego duszpasterza i wtedy z pomocą przyszedł właśnie ks. Maximilian Loboda. Na pewno przydała się jego doskonała znajomość języka polskiego. Nie ma wątpliwości, że mówił zarówno po niemiecku jak i po polsku, ale jego pochodzenie wciąż pozostaje zagadką. Pierwsza hipoteza mówi o rodzinie zgermanizowanych Polaków, druga – o rodzinie spolonizowanych Niemców, zaś trzecia – o korzeniach kaszubskich.

maximilian loboda_kosciol

Msze Święte w nieistniejącym już domu przy ul. Mickiewicza 10 w Słubicach odprawiał od 24 czerwca 1945 r., głównie dzięki wstawiennictwu burmistrza Słubic Józefa Magera oraz komendanta wojennego Słubic Józefa Krupy. W tym czasie zgodnie z treścią ksiąg parafialnych udzielił 14 chrztów, 9 ślubów i 7 pogrzebów.

25 listopada 1945 r. radzieccy żołnierze zagrodzili mu przejście przez tymczasowy, drewniany most na Odrze (na wysokości ul. Mickiewicza), zarekwirowali kielichy i oficjalnie zabronili wstępu do Słubic.

Jak dalej potoczyła się jego historia? O tym więcej na wykładzie Rolanda Semika. Wykład odbędzie się w języku niemieckim, ale w razie potrzeby przewidziano również tłumaczenie równoległe na język polski. Wstęp wolny.

Termin: 26.09.2017, godz. 19:00. Miejsce: Archiwum Miejskie we Frankfurcie nad Odrą (parter) przy Collegienstr. 8.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama