Słubice: 18 czerwca 2018   |   Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Poznaj historię ks. Maximiliana Lobody - pierwszego kapłana powojennych Słubic
reklama
reklama

Poznaj historię ks. Maximiliana Lobody - pierwszego kapłana powojennych Słubic

W najbliższy wtorek w Archiwum Miejskim we Frankfurcie nad Odrą odbędzie się wykład otwarty na temat postaci Maximiliana Lobody, pierwszego kapłana powojennych Słubic. Wykład poprowadzi społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego Roland Semik.

maximilian loboda_bg

Maximilian Loboda, w polskich źródłach znany pod błędnym nazwiskiem Manfred Łoboda lub Manfred Łaboda, urodził się 22 lipca 1909 r. w Trzeciewnicy nieopodal Nakła nad Notecią. Studiował teologię we Wrocławiu, Innsbrucku oraz Fuldzie.

25 lutego 1935 r. w rzymskokatolickiej Katedrze św. Jadwigi Śląskiej w Berlinie przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa berlińskiego Nikolausa Baresa. 1 marca 1935 r. w kościele św. Piusa w Berlinie miała miejsce jego prymicja, czyli pierwsza odprawiona przez niego Msza Święta. Przyjmował postawę wysoce antynazistowską, słuchał Radia Londyn i często był przesłuchiwany przez nazistowskie organy ścigania.

W czasie II wojny światowej rozpoczął posługę w parafii rzymskokatolickiej pw. Świętego Krzyża we Frankfurcie nad Odrą. Skutecznie bronił się przed próbami zwerbowania go do Volkssturmu. Miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą.

W 1945 r. nowa napływowa ludność Słubic nie miała swojego duszpasterza i wtedy z pomocą przyszedł właśnie ks. Maximilian Loboda. Na pewno przydała się jego doskonała znajomość języka polskiego. Nie ma wątpliwości, że mówił zarówno po niemiecku jak i po polsku, ale jego pochodzenie wciąż pozostaje zagadką. Pierwsza hipoteza mówi o rodzinie zgermanizowanych Polaków, druga – o rodzinie spolonizowanych Niemców, zaś trzecia – o korzeniach kaszubskich.

maximilian loboda_kosciol

Msze Święte w nieistniejącym już domu przy ul. Mickiewicza 10 w Słubicach odprawiał od 24 czerwca 1945 r., głównie dzięki wstawiennictwu burmistrza Słubic Józefa Magera oraz komendanta wojennego Słubic Józefa Krupy. W tym czasie zgodnie z treścią ksiąg parafialnych udzielił 14 chrztów, 9 ślubów i 7 pogrzebów.

25 listopada 1945 r. radzieccy żołnierze zagrodzili mu przejście przez tymczasowy, drewniany most na Odrze (na wysokości ul. Mickiewicza), zarekwirowali kielichy i oficjalnie zabronili wstępu do Słubic.

Jak dalej potoczyła się jego historia? O tym więcej na wykładzie Rolanda Semika. Wykład odbędzie się w języku niemieckim, ale w razie potrzeby przewidziano również tłumaczenie równoległe na język polski. Wstęp wolny.

Termin: 26.09.2017, godz. 19:00. Miejsce: Archiwum Miejskie we Frankfurcie nad Odrą (parter) przy Collegienstr. 8.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama