Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach to nie tylko Muzeum Łąki czy ochrona muraw kserotermicznych, to także szkółka drzewek owocowych. Przyrodnicy od wielu lat zajmują się odtwarzaniem, rozmnażaniem i propagowaniem starych odmian jabłoni, gruszy, śliw i czereśni. Swoją wiedzą – i owocami – chętnie podzielą się podczas spotkania z okazji symbolicznego zamknięcia sezonu.

jesien owczary

Jesień to czas zbioru owoców i szykowania przetworów na zimę (pewnie w sztuce tej najlepsze są nasze niezastąpione babcie). Ale żeby mieć co zbierać jesienią, przyrodnicy ze Stacji Terenowej Klubu Przyrodników w Owczarach cały rok pracują w szkółce drzewek owocowych. Co roku szczepią kilkadziesiąt starych odmian, wiele z nich to prawdziwe rzadkości na skraju wyginięcia.

W skrócie roczny plan pracy w szkółce wygląda tak: na przełomie jesieni i zimy ze starych drzew pobierane są zrazy do szczepienia. Są one przechowywane aż do lutego i marca kolejnego roku, kiedy wykonuje się szczepienie. Wczesną wiosną, w kwietniu drzewka są sadzone do szkółki. Przez całe lato są pielęgnowane, m.in. poprzez usuwanie niepotrzebnych pędów. Jesienią, kiedy drzewka są odpowiednio duże, mogą zostać posadzone w miejscu docelowym.

Tego wszystkiego i jeszcze więcej o rozmnażaniu drzew owocowych będzie można dowiedzieć się podczas "Jesiennego spotkania z sadem", które odbędzie się 7 października (szczegółowy program będzie znany wkrótce). Na ogrodników będzie czekać solidna porcja wiedzy.

- Będziemy mówić o tym jak założyć sad ze starymi odmianami, jak pielęgnować drzewka, kiedy je przycinać, a kiedy lepiej nie przycinać. Obalimy kilka mitów na temat pielęgnacji, omówimy ekologiczne metody uprawy jako alternatywie dla chemicznych preparatów, opowiemy, jak stworzyć sad i ogród przyjazny owadom i człowiekowi – zapowiadają przyrodnicy z Owczar.

Wszyscy będą mogli również spróbować owoców pracy owoce kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu starych odmian, wyhodowanych w Owczarach. I nie tylko, organizatorzy zachęcają do przywiezienia własnych przetworów owocowych, również tych alkoholowych.

Będzie również coś dla najmłodszych: gry i zabawy na wiejskim podwórku, możliwość kontaktu z owcami i kozami, warsztaty plastyczne. Oraz – już dla wszystkich – ognisko z posiłkiem wegetariańskim.

Podczas warsztatów chętni będą mieli możliwość kupienia drzewek starych odmian takich jak: Złota i Szara Reneta (jabłonie), Faworytka (Klapsa), Szarneza (grusze), ale też odmian bardzo rzadkich, np.: Krótkonóżka Królewska, Carpentin, Fiessers Erstling (jabłonie), Bianca, Bera Boska (grusze).

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Przyjeżdżający mogą skorzystać z noclegu w stacji w cenie 25-35 zł (wspólne łazienki, dostęp do kuchni).

Termin: 7.10.2017, godz. 12.00. Miejsce: Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.