Słubice: 23 maja 2019   |   Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
reklama
reklama

Żubr przedostał się do Niemiec i… został zastrzelony

Takiego finału historii żubra, który zawędrował spod Puszczy Noteckiej aż pod Słubice, nikt się nie spodziewał. Zwierzę przedostało się wczoraj na niemiecką stronę i tam zostało zastrzelone. Miało stwarzać zagrożenie dla ludzi i ruchu samochodowego.

zubr niemcy
Żubr został zastrzelony w okolicach Lebus (źródło: RBB24)

Informacja o żubrze w ostatnich dniach stała się prawdziwym hitem. Internauci z zapartym tchem śledzili doniesienia o kolejnych miejscach, które odwiedzał ten dostojny zwierz - ZOBACZ. Widziany był w wielu miejscowościach woj. lubuskiego aż wreszcie zawędrował pod Słubice, gdzie został uwieczniony na zdjęciach podczas spaceru na wale.

Żubr w pewnym momencie przedostał się na niemiecką stronę. Najprawdopodobniej przepłynął rzekę lub znalazł bród, który umożliwił mu swobodne przejście. Tam niestety czekał go tragiczny finał wędrówki - został zastrzelony.

Jak donoszą niemiecka media, stało się tak na wniosek władz Lebus, które obawiały się o bezpieczeństwo mieszkańców. Żubr miał podchodzić pod zabudowania i stwarzać zagrożenie dla ruchu samochodowego. Dlatego wydano zgodę na jego odstrzał. Dokonał tego jeden z niemieckich myśliwych. Urzędnicy z Lebus tlumaczą, że nie było innej możliwości. Wg stacji RBB, głowa zwierzęcia ma znaleźć miejsce w miejscowym muzeum.

Pełen reportaż stacji RBB (w jęz. niemieckim) znajdziecie poniżej oraz TUTAJ.---

AKTUALIZACJA

Informacja o zastrzeleniu żubra wywołała głębokie poruszenie wśród internautów z obu stron Odry. Pojawia się coraz więcej komentarzy i słów krytyki - ZOBACZ.

Łukasz Dombek, szef fundacji Nowoczesne Lubuskie, wystosował do burmistrzyni Lebus Britty Fabig list otwarty, w którym odnosi się do decyzji o zabiciu zwierzęcia - ZOBACZ.

Na Facebooku powstała strona poświęcona temu wydarzeniu - ZOBACZ. Internauci skrzynęli się też na spontanicznej akcji upamiętnienia żubra - ZOBACZ.

Wygląda na to, że sprawa zabicia żubra tak szybko się nie skończy. Jak podaje frankfurcki MOZ, Ministerstwo Środowiska w Poczdamie jest "zszokowane i oburzone" tym co zaszło. Frakcja "Zielonych" chce, aby sprawą zajął się Landtag (parlament regionalny). Wg niemieckiego medium, w Niemczech - podobnie jak w Polsce - żubry są pod ochroną. ZOBACZ

Kolejny reportaż stacji RBB. Sprawa zatacza coraz szerze kręgi. Wg niemieckich dziennikarzy, mięso żubra ma być podane podczas grillowego święta w Lebus. ZOBACZ

Sprawą zainteresował się znany dziennikarz TVN Filip Chajzer. ZOBACZ

Przekraczających przejście graniczne w Küstrin-Kietz czeka wymowny transparent. ZOBACZ

Gernot Schmidt, starosta powiatu Märkisch-Oderland, przeprasza polską stronę za incydent z żubrem. ZOBACZ
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama