Słubice: 19 czerwca 2018   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
reklama
reklama

Rok szkolny 2017/2018 rozpoczęty. Co się zmieniło?

Jak co roku początek września to rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Tym razem oficjalna gminna uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej w Golicach. Obecni na inauguracji włodarze mówili nie tylko o trwających inwestycjach, ale także o zmianach związanych z rządową reformą.

SP Golice

Naukę w nowym roku szkolnym rozpoczęło 1395 uczniów szkół podstawowych i 330 gimnazjalistów. Ze względu na wdrażaną właśnie reformę edukacji, po raz pierwszy nie będzie pierwszych klas gimnazjów, pojawiły się za to klasy siódme, choć jeszcze nie we wszystkich podstawówkach (w SP Golice nie było wcześniej szóstej klasy).

Reforma niesie ze sobą szereg dodatkowych wyzwań - finansowych i organizacyjnych. Zmiany proponowane przez rząd nie do końca podobają się naszym samorządowcom, o czym mieli okazję powiedzieć podczas swoich wystąpień w Golicach.

- Czeka nas bardzo trudny okres - podkreślał burmistrz Tomasz Ciszewicz. - Reforma nie pasuje samorządom. Nie w takim tempie i nie w takim zakresie. Przynosi nam niestety dodatkowe wydatki, które musi ponieść, aby spełnić wymagania zapisane w ustawie. Staramy się jednak, aby w jak najmniejszym stopniu dotknęła ona uczniów i nauczycieli - zapewnił.

Szafki SP Golice

Niezależnie od wyzwań związanych z reformą, lokalny samorząd ma się czym "pochwalić". Przez wakacje poczyniono szereg inwestycji w oświatę, na które z gminnego budżetu poszedł prawie milion złotych, a łącznie w całym 2017 na edukację wydatkowano około 24 mln zł. Szkoły i przedszkola wzbogaciły się o nową infrastrukturę techniczną, remontowano także wnętrza. Za dodatkowe 4 mln z projektu unijnego sfinansowano nowoczesne laboratoria dydaktyczne. Nie ze wszystkimi pracami zdążono jednak na czas, a niektóre sale nie są jeszcze gotowe do prowadzenia lekcji.

- Prace jeszcze będą trwały, ale mam nadzieję, że nie zakłóci to edukacji naszych najmłodszych - mówił podczas wizyty w SP2 przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach Mariusz Olejniczak. Przekazał też kilka słów zgromadzonym uczniom. - Chciałbym Wam życzyć przede wszystkim chęci do nauki. Proszę was również o szacunek dla nauczycieli, ponieważ to są ludzie, którzy wam zastępują w szkole rodziców i dbają abyście byli dobrze wyedukowani - powiedział.

Do pełni szczęścia uczniom brakuje jeszcze podręczników, które zgodnie z wdrażaną reformą są bezpłatne. Wielu rodziców dopytywało się podczas rozpoczęcia roku szkolnego, kiedy książki trafią do ich pociech. Zapytaliśmy o to w Zespole Administracyjnym Oświaty. Dyrektor Jolanta Skręty zapewniła, że podręczniki już są i trafią do uczniów w przeciągu kilku najbliższych dni.

Poniżej fotorelacja z uroczystości w Szkole Podstawowej w Golicach.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama