Słubice: 22 czerwca 2018   |   Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Słubiczanie uczcili pamięć poległych w II wojnie światowej
reklama
reklama

Słubiczanie uczcili pamięć poległych w II wojnie światowej

Słubice nie zapomniały o 1 września. Na placu Bohaterów odbyła się uroczystość z udziałem władz samorządowych i mieszkańców Słubic. Były pieśni patriotyczne, okolicznościowe przemówienia i tradycyjne złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Obchody

W tym roku uroczystość połączona była z obchodami Dnia Weterena. Wszystko rozpoczęło się od zaciągnięcia warty honorowej przy pomniku przez harcerzy ze słubickiego hufca. Wcześniej w całym mieści zabrzmiały syremy alarmowe, a równo w południe prowadzący imprezę Roman Filończuk z Urzędu Miejskiego w Słubicach odczytał apel prezydenta Polski z 1 września 1939 roku.

Gdy wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego głos zabrali samorządowcy. Najpierw przemawiał gospodarz imprezy, burmistrz Tomasz Ciszewicz, a następnie starosta Marcina Jabłoński i nadburmistrz Frankfurtu dr Martin Wilke. Nasi włodarze wspominali historię tamtych dni, ale mówili też o przyszłości i obecnej współpracy polsko-niemieckiej.

Po przemówieniach przyszedł czas na modlitwę w intencji poległych w trakcie wojny. Poprowadził ją kapelan słubickich policjantów ks. Marcin Majewski. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie pod pomnikiem kwiatów i zapalenie zniczy przy dźwiękach wojskowych werbli.

Przybyłym gościom czas umilały występy artystyczne. Pieśni patriotyczne, w tym "Rotę", usłyszeliśmy w wykonaniu tenora Bartosza Boruli, któremu na klawiszach akompaniował Piotr Tamborski.

Warto podkreślić, że uroczystość przyciągnęła na plac Sybiraków sporo mieszkańców, w tym przedstawiciele wielu lokalnych organizacji, instytucji i służb mundurowych. Na szczególną uwagę zasługuje przekrój wiekowy uczestników. Byli wśród nich zarówno najmłodsi słubiczanie, jak i weterani walk o niepodległość.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przygotowanych przez naszego reportera.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama