Słubice: 18 czerwca 2018   |   Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Słubice będą świętować 100-lecie odzyskania niepodległości. Można zgłaszać swoje pomysły
reklama
reklama

Słubice będą świętować 100-lecie odzyskania niepodległości. Można zgłaszać swoje pomysły

W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęło się już planowanie kalendarza wydarzeń, którymi uhonorujemy to święto w naszym mieście. Mieszkańcy także mogą włączyć się w przygotowania.

24 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Słubicach odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne w sprawie obchodów. Na zaproszenie starosty Marcina Jablońskiego i szefa rady Wiesława Kołoszy, przy jednym stole usiedli przedstawiciele wszystkich gmin z terenu powiatu. Był też ks. dziekan Henryk Wojnar. Wspólnie zastanawiali się w jaki sposób uczcić tak ważną rocznicę.

spotkanie powiat
Samorządowcy chcą wspólnie uczcić okrągłą rocznicę (fot. Powiat Słubicki)

Będzie komitet i grupa robocza

Głownym przedmiotem rozmów było powołanie specjalnego komitetu, którego zadaniem będzie opracowanie kalendarium wydarzeń związanych z obchodami - konferencji, seminariów i rozmaitych imprez, które z tej okazji odbędą się na terenie całego powiatu. Ustalono również, że do końca sierpnia powstanie grupa robocza, która m.in. będzie zbierać pomysły związane z jubileuszem. Inicjatorzy chcą, aby w obchody zaangażowali się mieszkańcy wszystkich gmin, niezależnie od organizowanych w poszczególnych miejscowościach lokalnych uroczystości.

- Pokażmy naszym mieszkańcom, że możemy zrobić coś dla nich razem. A tym samym dla Polski, w roku jej doniosłego jubileuszu - mówił M. Jabłoński, który był pomysłodawcą spotkania.

Świętowanie przez cały rok

Co ważne, samorządowcy nie chcą ograniczyć się tylko do samego 11 listopada. Wydarzenia miałyby odbywać się w ciągu całego roku, a uroczyste podsumowanie odbyłoby się w Collegium Polonicum, dokładnie w dzień 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W przygotowania aktywnie włącza się także gmina Słubice.

- Nie chcielibyśmy ograniczyć się wyłącznie do dnia 11 listopada, ale działania rozłożyć w czasie, żeby podkreślić wagę święta – mówi Beata Bielecka, rzecznik słubickiego magistratu.

Dodaje, że gmina już szykuje się do obchodów tego święta m.in. planując na przyszły rok odsłonięcie Pomnika Zesłańców Sybiru i Niepodległości, którego budowa jest współfinansowana z miejskiego budżetu i publicznych zbiórek.

Święto Niepodległości
Jednym z elementów obchodów ma być sztafeta niepodległości

Efektem spotkania w starostwie są pierwsze, konkretne propozycje dotyczące obchodów. Zaproponowano m.in. posadzenie "dębów niepodległości", zorganizowanie konkursów patriotycznych dla dzieci i młodzieży czy uhonorowanie mieszkańców zasłużonych dla powiatu. Ma być też akcent sportowy w formie specjalnej sztafety niepodległości. Inicjatorzy czekają także na propozycje od samych mieszkańców.

Pomysły mieszkańców mile widziane

- Powiatowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości mają charakter otwarty. Ich intencją jest zaangażowanie jak największej ilości mieszkańców naszego powiatu, organizacji, stowarzyszeń oraz dzieci i młodzieży. Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie dotyczące organizacji uczczenia tego doniosłego jubileuszu – mówi Wojciech Obremski ze starostwa.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje do Wojciecha Skwarka, szefa Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Słubicach: e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 95 759 20 28.

O przygotowaniach do obchodów będziemy informować na bieżaco.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama