Słubice: 21 lutego 2018   |   Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus
reklama
reklama

Wicepremier Morawiecki z wizytą w Świecku (wideo)

28 sierpnia teren przejścia granicznego w Świecku odwiedził Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów. W towarzystwie szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariana Banasia sprawdził jak pracują służby, a dziennikarzom opowiedział o działaniach rządu w zakresie polityki celno-skarbowej.

morawiecki1

Wizyta w Świecku (a przy okazji także w Rzepinie) była nieprzypadkowa. To tutaj wg Ministerstwa Finansów przebiegał do tej pory jeden z głównych szlaków przewozu do naszego kraju nielegalnego paliwa. Rząd PiS i powołana przez niego KAS zapewniają, że w znacznym stopniu udało im się ograniczyć ten proceder. Na dowód wicepremier przedstawił w Świecku statystyki za pierwsze półrocze 2017 roku.

Wg ministerialnych danych służby celno-skarbowe udaremniły 1800 prób nielegalnego przewozu paliwa, łącznie około 140 tys. litrów. Ponadto w ich ręce wpadło 100 mln sztuk papierosów (52 tys. prób przemytu) i 5400 litrów alkoholu (1,1 tys. przypadków). Efekt tych zatrzymań to aż 29 tys. wszczętych postępowań karno-skarbowych. Mateusz Morawiecki chwalił się także efektami wdrażania pakietu paliwowego i energetycznego, co wg niego dało budżetowi państwa aż 2,5 mld zł. Podkreślał też kwestię podniesienia wydajności pracy.

- Jeszcze w 2015 roku kontrolowano zaledwie 20 ciężarówek dziennie. Obecnie w ramach systemu monitorowania przewozów (SENT) liczba ta wynosi 1000. To doskonale ilustruje zmianę i skalę zaangażowania służb Ministerstwa Finansów w działania uszczelniające system podatkowy. Te działania zmieniły nasz kraj z państwa teoretycznego w państwo poważne i silne - mówił podczas konferencji.

Oprócz ważnych dla rządu deklaracji, wicepremier znalazł czas na przyjrzenie się z bliska pracy podległych mu służb. Wspólnie z M. Banasiem i towarzyszącym im wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem spotkali się z pracownikami Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku.

Mateusz Morawiecki miał okazję do zobaczenia sprzętu jakim dysponują służby oraz krótkiej pogawędki z funkcjonariuszami, w tym także tymi zza Odry. Wicepremiera nieco zaskoczyło, że większość z nich świetnie mówi po polsku, a niektórzy mają nawet polskie żony. Na koniec podziękował wszystkim za zaangażowanie i dotychczasową współpracę.

Poniżej materiał wideo z wizyty wicepremiera w Świecku oraz galeria zdjęć. 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama