Słubice: 19 czerwca 2018   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
reklama
reklama

Wicepremier Morawiecki z wizytą w Świecku (wideo)

28 sierpnia teren przejścia granicznego w Świecku odwiedził Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów. W towarzystwie szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariana Banasia sprawdził jak pracują służby, a dziennikarzom opowiedział o działaniach rządu w zakresie polityki celno-skarbowej.

morawiecki1

Wizyta w Świecku (a przy okazji także w Rzepinie) była nieprzypadkowa. To tutaj wg Ministerstwa Finansów przebiegał do tej pory jeden z głównych szlaków przewozu do naszego kraju nielegalnego paliwa. Rząd PiS i powołana przez niego KAS zapewniają, że w znacznym stopniu udało im się ograniczyć ten proceder. Na dowód wicepremier przedstawił w Świecku statystyki za pierwsze półrocze 2017 roku.

Wg ministerialnych danych służby celno-skarbowe udaremniły 1800 prób nielegalnego przewozu paliwa, łącznie około 140 tys. litrów. Ponadto w ich ręce wpadło 100 mln sztuk papierosów (52 tys. prób przemytu) i 5400 litrów alkoholu (1,1 tys. przypadków). Efekt tych zatrzymań to aż 29 tys. wszczętych postępowań karno-skarbowych. Mateusz Morawiecki chwalił się także efektami wdrażania pakietu paliwowego i energetycznego, co wg niego dało budżetowi państwa aż 2,5 mld zł. Podkreślał też kwestię podniesienia wydajności pracy.

- Jeszcze w 2015 roku kontrolowano zaledwie 20 ciężarówek dziennie. Obecnie w ramach systemu monitorowania przewozów (SENT) liczba ta wynosi 1000. To doskonale ilustruje zmianę i skalę zaangażowania służb Ministerstwa Finansów w działania uszczelniające system podatkowy. Te działania zmieniły nasz kraj z państwa teoretycznego w państwo poważne i silne - mówił podczas konferencji.

Oprócz ważnych dla rządu deklaracji, wicepremier znalazł czas na przyjrzenie się z bliska pracy podległych mu służb. Wspólnie z M. Banasiem i towarzyszącym im wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem spotkali się z pracownikami Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku.

Mateusz Morawiecki miał okazję do zobaczenia sprzętu jakim dysponują służby oraz krótkiej pogawędki z funkcjonariuszami, w tym także tymi zza Odry. Wicepremiera nieco zaskoczyło, że większość z nich świetnie mówi po polsku, a niektórzy mają nawet polskie żony. Na koniec podziękował wszystkim za zaangażowanie i dotychczasową współpracę.

Poniżej materiał wideo z wizyty wicepremiera w Świecku oraz galeria zdjęć. 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama