Słubice: 11 grudnia 2017   |   Imieniny: Waldemar, Damazy
reklama
reklama

Muzeum Historii Polski zbiera pamiątki

Stare fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, zamiast leżeć w pudłach na strychu, mogą trafić na wystawę do Muzeum Historii Polski w Warszawie. Trwa akcja społeczna zbierania pamiątek historycznych pod hasłem "Małe Wielkie Historie". A w naszej bibliotece można otrzymać pocztówki, które ją promują.

male wielkie_historie

„Zachęcamy do udziału! Warto przejrzeć domowe archiwa - na pewno znajdzie się tam niejedna perełka!” – tak na swoim facebookowm profilu włącza się do akcji Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Słubice.

Akcja „Małe wielkie historie” trwa od 2016 roku i obejmuje zasięgiem cały świat. Do tej pory udało się pozyskać blisko 5500 przedmiotów. Jak czytamy na stronie muzeum, wśród eksponatów znalazły się przedmioty otrzymane przez darczyńców z kraju, jak i zagranicy – Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji czy Niemiec. 

Jakie przedmioty zbiera muzeum? Najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych, również te związane z osobistymi losami darczyńców i ich rodzin. Jak przyznają organizatorzy akcji, szczególne znaczenie mają dla nich przedmioty związane z polską drogą do niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989.

Zainteresowani są również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami, meblami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych. 

Wszystkie pamiątki przekazane Muzeum Historii Polski wejdą w skład tworzącej się kolekcji muzealiów (obecnie liczy sobie ona blisko 22 tys. eksponatów). Część trafi na wystawę stałą, a pozostałe przedmioty zostaną zabezpieczone do przyszłych badań i kolejnych wystaw.

Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do muzeum mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Tel. (22) 211 90 29, (22) 211 90 48, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Więcej informacji na www.muzhp.pl
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się wystrój świąteczny Słubic?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama